Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Köşk'ten aktif siyasete dönmek zor"

Giriş Tarihi: 22.4.2014 15:38
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı makamının ardından aktif siyasete dönüş örneğinin dünyada az olduğunu söyleyen Şentop, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaptığı "bugünkü şartlar çerçevesinde gelecekle ilgili siyaset planım yok" açıklamasını da değerlendirdi.

Türkiye'de de, dünyada başka ülkelerde de cumhurbaşkanlığı, devlet başkanlığı makamlarından sonra tekrar aktif siyasetin içine dönmesine dair siyasetçilerin çok fazla ve çok başarılı örnek yok. Cumhurbaşkanlığından sonra tekrar aktif siyasete dönmek bir, partinin genel başkanlığı olabilir, parti içerisinde başka görevlere başbakanlık, bakanlık gibi görevlere gelmek, olmayacak bir şey değil elbette ama tabi uzun düşünüp üzerinde karar verilmesi gereken bir husus.

GÜL'ÜN AÇIKLAMALARI KESİN SÖZLER OLARAK DEĞERLENDİRİLMEMELİ

Sayın cumhurbaşkanımız da süreci değerlendiriyor. Sayın cumhurbaşkanımız Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'ndan ya da emekli asker olarak buraya gelmiş birisi değil. Bir siyasetçi olarak, bir partinin içerisinden buraya gelmiş birisi. Partinin kurucusu olarak gelmiş, başbakanlık yapmış, bakanlık yapmış bir isim. Her ne kadar kanun gereği cumhurbaşkanı sıfatıyla tarafsızlığı söz konusu olsa da bir siyasi arka planı var. O da süreçle ilgili değerlendirmelerini yapıyor. Bir taraftan cumhurbaşkanlığı süreci, bir taraftan Türkiye siyasetinin yeniden dizaynı ile ilgili bir durum ortaya çıkabilir çıkamaz gibi değerlendirmeler yapıyor. Ben bu süreçte cumhurbaşkanı adayının kesinleşmesine kadar, hatta seçimim yapılması ve sonrasındaki süreçlerde söylenen sözlerin çok düşünülüp tartılmış ve kesin, bir daha dönüşü olmayan sözler, kararlar olarak değerlendirilmemesi gerektiği kanaatindeyim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Köşk'ten aktif siyasete dönmek zor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN