Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koza kendini yalanladı!

Koza Altın, Gümüşhane'deki tesisini kapattığını açıkladı ancak çalışmanın sürdüğü ortaya çıktı. Maden için "Yeraltı faaliyetimiz sürüyor"dendi

Giriş Tarihi: 22.4.2014
KOZA Altın İşletmeleri, Gümüşhane'nin Mastra köyündeki madeni şubat ayında kapatacağını duyurmasına rağmen çalışmaların sürdüğünün ortaya çıkması üzerine adeta kendisini yalanlayan bir açıklama yaptı. Akın İpek adına yapılan açıklamada "Sadece yeraltı faaliyetlerimiz devam etmektedir" denilirken, Trabzon Baro Başkanı Mehmet Şentürk, "Yerin altı üstü olmaz. Çalışma çalışmadır. Burada hissedarları yanıltma var. SPK soruşturma başlatmalı" dedi. Koza ocak ayında KAP'a (Kamuoyunu Aydınlatma Platformu) yaptığı bildirimde madeni şubat ayının sonunda kapatacağını duyurmuştu. Bu açıklama, geçen 29 Ocak'ta gruba ait Bugün gazetesinde "Mastra tesisimizin faaliyetinin şubat ayı sonunda durdurulmasına karar verilmiştir" şeklinde yayımlanmıştı. Söz konusu haber paralel yapının yayın organı olan Zaman'ın birinci sayfasında da "Koza altın, Gümüşhane'deki madeni kapatıyor" başlığıyla yer almıştı. Ancak SABAH, Mastra'daki madenin hâlâ çalıştığını ortaya çıkardı.

ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR

Bunun üzerine dün açıklama yapan şirket, adeta kendini yalanladı. Akın İpek adına yapılan açıklamada, "Şirketimiz ile ilgili tüm gelişmeler zamanında ve doğru olarak Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'nda açıklanmıştır, açıklanmaktadır. Gümüşhane altın üretim tesisimizin faaliyeti 22 Ocak 2014 tarihli açıklamamızda ifade edildiği gibi durdurulmuştur. Sadece yer altı madencilik çalışmalarımız devam etmektedir" denildi. Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: "Koza Altın işletmeleri çalışma yapacağı bölgelerde faaliyete geçmeden bir yıl öncesinden başlayarak, faaliyete geçtikten sonra da her ay tüm çevredeki toprak, su, yer altı sularını düzenli olarak tahlil ettirir. Ayrıca kamu kurumları tarafından da her ay numuneler alınarak tahlilleri yapılır. Çalışan tüm personelimiz işe girmeden ve çalışırken düzenli olarak sağlık kontrolünden geçirilir. Bunlar mevzuat hükümleri gereği madencilik ve iş dünyası tarafından yapılması gereken yasal işlemlerdir." Oysaki daha önce KAP'a yapılan bildirimde madenin tamamen kapatılacağı belirtilerek şöyle denilmişti: "Maden sektöründe yaşanan kısıtlamalar ve uygulamalar sebebi ile şirket bütçe ve kâr dağıtım planlarımızı korumak ve büyüme performansımızı optimum seviyede tutulabilmek için kararlar alınmıştır. Bu kararlar, Gümüşhane Mastra tesisimizin faaliyetinin şubat ayı sonunda durdurulması, kısa vadedeki bütçe performansımızın etkilenmemesi için sektörümüzdeki diğer şirketler gibi arama faaliyetleri bütçemizin %70 oranında azaltılması, orta ve uzun vadeli hedeflerimize ulaşma planlarımız çerçevesinde, madencilik mevzuatının oturmuş olduğu ülkeler başta olmak üzere yurt dışından gelmiş ve gelecek fırsatları değerlendirmeye hız verilmesidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koza kendini yalanladı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN