Seçim sistemi teklifi bir ay içinde Meclis'te

Giriş Tarihi: 22.4.2014
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, seçim sisteminde yapılacak değişikliğin Haziran 2015'te gerçekleştirilecek seçimlerde uygulanması için bir ay içinde Meclis'e geleceğini söyledi. Bu konudaki hazırlıkların parti bünyesinde sürdürüldüğünü kaydeden Arınç, çalışmaların tamamlanmasının ardından belirlenen seçeneğin kamuoyuyla paylaşılacağını dile getirdi. Bakanlar Kurulu'nun 4 saat 10 dakika süren toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Arınç, şunları söyledi:
MUHALEFET GÖRÜŞ BELİRTMEDİ: 30 Eylül demokratikleşme paketi kapsamında Sayın Başbakanımız, muhalefet ile tartışılmak üzere bir teklif getirmişti. Ne gariptir ki baraj üstüne konuşanlar bu üç seçenek üzerine görüş beyan etmedi. Anlıyoruz ki onlar iki seçim sisteminin de kendilerine zarar vereceğini düşünerek bunlar arasında tercih yapmak istemediler.
İKİ SEÇENEK ÜZERİNDE ÇALIŞMA: Şu anda teşkilatımız ve Seçim İşleri Başkanlığımız bunlardan ikisi üzerinde çalışıyor. Çeşitli simülasyonlar üzerinden çalışılıyor. Hem temsilde adalet, hem yönetimde istikrara yol açabilecek bir seçim sistemi. Madem 2015'te seçim yapılacaksa, bir yıl öncesinde seçime yönelik değişikliğin yapılması mecburiyeti var. Bugün Nisan 21 ise önümüzde topu topu bir aylık zaman var. Bu çalışmalarımızın ne zaman bittiğini ve hangisinde karar kıldığımızı elbette açıklayacağız. Ama bugün o noktada değiliz.
TAKSİM OLMAZ: DİSK ve ona bağlı sendikalar her yıl olduğu gibi bir toplantı ve gösteri yürüyüşünden daha fazla bir tartışma ortamı olsun, bir çatışma ortamı olsun, 1 Mayıs'ta geçmişte olduğu gibi olaylar çıksın diye bir yaklaşım içindedir. Taksim'in gösteri için ayrılan bir alan olmadığı çok açıktır. Mitingler için hem Maltepe'de hem Yenikapı'da alanlar tahsis edilmiştir.
MÜDAHALE EDİLİR: Bir küçük topluluğun bir çelenk sunmak, bir açıklama okumak gibi bir yaklaşımı olursa valilik buna izin verebilecektir. Ama büyük toplulukların sabahtan akşama gösteri yapması şeklinde kesinlikle izin verilmeyecek ve emniyet kuvvetleri duruma müdahale edecektir. Yasadışı eylem olduğu için bunu tertipleyenler kanuni bir soruşturmaya maruz kalacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim sistemi teklifi bir ay içinde Meclis'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN