Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin, "Ülkemizi herhangi bir sıkıntıya sokmayacak nihai kararımızı veririz, adımı atarız" dedi.

Giriş Tarihi: 23.4.2014 20:38 Güncelleme Tarihi: 23.4.2014 22:18
Başbakan Erdoğan, TBMM'nin 94. açılış yıl dönümü resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak "Sabır gerekir, her şeyi bir anda söylersek olmaz" dedi.

Bugün yayımladığı 1915 olaylarına ilişkin mesajının geniş yankı uyandırdığının belirtilmesi üzerine Başbakan Erdoğan, ABD'nin yapacağı açıklamaya bakacaklarını ama farklı birşey beklemediğini, temennisinin aynı istikamette olduğunu söyledi.

ABD'nin yapacağı açıklamanın normalleşme sürecini hızlandırmasını dileyen Erdoğan, Almanya mahkemesinin verdiği bir karar olduğunu hatırlatarak, "Her alanda işi normalleşmeye götürelim diyoruz" dedi.

Ortadoğu'daki Hamas-Fetih buluşması ve İsrail ile Türkiye arasındaki görüşmelerde temennisinin 2014-2015 yılında önemli adımların atılması yönünde olduğunu belirten Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun büyük gayret içinde çalıştığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine de Dağlık Karabağ meselesinin öncelikli konuları arasında yer aldığını vurgulayarak, "Dağlık Karabağ meselesi çözülmeden bizim iktidarımızda, o konuda 'evet' diyemeyiz. Orada ciddi bir haksızlık var, Karabağ meselesi çözülmesi lazım" ifadelerini kullandı.
El Fetih ve Hamas arasındaki görüşmelerde anlaşmaya varıldığını ifade eden Erdoğan, "Anlaştılar, bu akşam bir telefon görüşmesi yapacağız, detayları hakkında kendilerinden bilgi alacağım. Aradılar, buraya geldiğim için görüşemedim, akşam görüşeceğiz" dedi.

Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin bir soru üzerine de yarın AK Parti Büyük Kongre delegeleriyle istişare toplantısı olduğunu anımsatarak, daha sonra da Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeleriyle çalışacağını ve ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelerek, konuyu değerlendireceğini söyledi.

Erdoğan, "Ülkemizi herhangi bir sıkıntıya sokmayacak nihai kararımızı veririz, adımı atarız" dedi.

Bir gazetecinin "sizin kişisel olarak gönlünüzden geçiyor mu?" sorusuna da Başbakan Erdoğan, "Senin gönlünden ne geçiyor, bir vatandaş olarak" dedi.

Erdoğan, "Ben şimdi istişarelerimi yapıyorum, hepsi bunların istişareye dayalı olacak. Bundan önceki de istişareler neticesinde oldu. Türkiye genelinde geniş kapsamlı kamuoyu araştırmaları yaptık, onun neticesinde kararımızı verdik. Bugün de yine en geniş anlamda istişarelerimizi yapacağız, ondan sonra da nihai kararı verelim ki ülkemizde herhangi bir kaosa fırsat vermeden en güzel şekilde, en ideal şekilde seçimimizi gerçekleştirelim" diye konuştu.

Dar bölge seçim sistemine ilişkin bir soru üzerine de Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bugün yine kürsüde barajı konuştular. Onlara sorun 'Sayın Başbakan diyor ki yüzde 5 barajla daraltılmış bölge sistemi, alternatif bir sistem daha çalışıyoruz, barajı tamamen kaldıralım, dar bölge sistemi. 550 bölge, 550 milletvekili, buyurun. Ben alternatifler getiriyorum ama bunlarda alternatif var mı? Yok. Biz bu alternatiflerin nerelerde uygulandığını onu da söylüyoruz, Avrupa'nın birçok ülkelerinde daraltılmış bölge sistemi var, İngiltere, ABD dar bölge sistemini uyguluyor. Şu anda arkadaşlarım çalışmalarını sona erdirmek üzereler, simülasyonları yapıyorlar, ondan sonra da biz nihai kararımızı verip, ona göre bu sistemlerden biriyle gireceksek bunu Meclis'e aktaracağız. Yok aynen gidelim diyorsak, 10 barajı duruyor, o zaman onunla gideriz. Mesele burada ideal olanı yakalamak ve ülkemizde daha katılımcı bir demokrasi anlayışı getirebilmek."
Muhalefetin seçim sistemine desteği olmazsa bu düzenlemeyi tek başlarına getirebileceklerini belirten Erdoğan, bu düzenlemenin anayasa ile alakalı olmadığını, sadece yasal düzenleme gerektirdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığına adaylığına ilişkin anket olup olmadığı sorusuna Erdoğan, şu ana kadar bir anket çalışması yaptırmadığını belirtti.

Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine de İsrail ile Türkiye arasındaki tazminatlara ilişkin görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Erdoğan, Suriye sınırları içerisindeki Türkiye toprağı Süleyman Şah Türbesi'ne yardım götüren konvoyun Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından alıkonulduğu iddialarının hatırlatılması üzerine de "Hayır, hayır. Şu anda generaller burada, böyle birşey yok. Yarım saat, bir saat öncesine kadar böyle birşey yoktu, şu anda olduysa haberim yok" diye konuştu.

Twitter'ın buzladığı hesaplara ayarlar değiştirilerek giriş yapıldığının belirtilmesi üzerine de Erdoğan, "Ben düşüncemi söyledim, verdikleri sözleri yerine getirdiler, getirdiler. Getirmedikleri takdirde aynı yerdeyiz biz, gereğini yaparız. Yapabildiğimiz kadarıyla. Bazıları diyor ki 'kapatsanız da girebiliyorlar' falan ama herşeyden önce bir vergi kaçakçısı şirket Türkiye'de faaliyet gösteremez, ofisi yok, faaliyet gösteremez, gereği neyse o yapılır. Olay artık tek yönlü değil, birçok yönlü" değerlendirmesinde bulundu.

1 MAYIS KUTLAMALARI

Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'na ilişkin sendikaların talepleri ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da "hükümetin tansiyonu
yükselttiğine" dair açıklamaları olduğunun hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

"Tansiyonu başta anamuhalefet partisinin genel başkanı yükseltiyor. Sendika dediğimiz zaman Türkiye'de sadece DİSK, KESK yok, sadece onların paslaştığı sendikalar yok. Türkiye'nin en büyük sendikası TÜRK-İŞ, ikinci sırada HAK-İŞ. TÜRK-İŞ 'Kadıköy'de yapacağız' diyor, HAK-İŞ 'Kayseri'de yapacağım' diyor. Memur-Sen memurlar arasında bir numaralı sendika, Kamu-Sen bunlarla beraber hareket etmiyor. Sağolsun anamuhalefetin genel başkanı diyor ki '2010'de bir olay oldu mu?' diyor. Bunlar galiba bakar kör, olmadı olur mu? O zaman HAK-İŞ'ten şu andaki genel başkanı yanılmıyorsam o zaman kolu kırılmıştı, Mustafa Kumlu o zaman sahneden mi atılmıştı, öyle bir durum oldu. Gerek Kumlu, gerekse HAK-İŞ'in genel başkanı darbe yiyenlerden oldu. Bunlar olayları takip etmiyorlar, herkesi kör-sağır zannediyorlar.

Biz, biliyoruz ki bu işte üzmenin anlamı yok, huzur içinde gelirsin Yenikapı'da gel mitingini yap. Her türlü ulaşım var, metro, deniz var, otobüsler var. O gün ücretsiz olarak bütün taşıma işlerini de yapabiliriz dedik. Ama kalkıp burası 'kutsal meydanımızdır' diyorlar ki böyle birşey yok. Böyle bir kutsiyet herhangi bir meydana zaten atfedemeyiz, burası tüm milletindir, tüm İstanbullularındır, böyle bir bayramı kimsenin kimseye zehir etmeye hakkı yok. Miting alanını belirleyecek merci mülki amirdir, talepler geldikten sonra değerlendirmesini yapar, ondan sonra miting alanı olarak 'buyrun size Yenikapı, Maltepe' der. Bu yıl son olarak Kadıköy'de yapılacak, bundan sonra da Kadıköy'de yok. Niye? Çünkü, gerçekten esnafımızın, halkımızın rahatsız olacağı yerleri bizim artık kaldırmamız lazım. AK Partili belediyelere şunu da söyledik, 'sizler uygun, butik meydanlar' yapın. Onlar şimdi yeni planlamalarında bu tür şeylerin hazırlıklarını da yapıyorlar."

Erdoğan, yasaları çiğneyenlere karşı devletin yapılması gereken neyse bunu yaptığını, sorumluluk mevkinde bulunanlar olarak da sorumluluklarının bilinciyle hareket ettiklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbul'a 2 büyük meydan yaptığını, mitinglerin oralarda yapılabileceğini belirten Erdoğan, "Ama dert başka, dert; yasaları çiğnemek olduğu zaman, kusura bakmayın... Kimsenin, kimsenin özgürlük alanına girmeye hakkı yoktur, bu bir özgürlük mücadelesi olmaz, bu bir bayram olmaz. Bugünü tatil günü ilan eden biziz, bu iktidar. Bugüne kadar gelen iktidarlar bunu ilan etmedi, her türlü şeyi vereceksin ama bunlar hala..." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Taksim kararının idari bir karar olduğu yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de "Zaten onlar neyin yasaları çiğnemek olduğunu, neyin olmadığını hala anlamış değil" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN