"Ermenilere vatandaşlık gündeme gelebilir"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Anadolu'dan göç etmek zorunda kalan Ermenilere vatandaşlık verilebileceğini açıkladı. Ardahan kökenli olan Kim Kardashian gibi birçok ünlü isminden de vatandaşlık hakkından faydalanması gündeme gelebilecek.

Giriş Tarihi: 24.4.2014 17:25 Güncelleme Tarihi: 24.4.2014 17:32
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. 1915 olaylarına ilişkin başbakanlık açıklamasını "İnsani görev, resmi tutuma dönüştü" şeklinde değerlendiren Aktay, mağduriyetlerin giderilmesi için elimizden geleni yaptık derken isteyen Ermenilere vatandaşlık statüsünün tekrar verilmesinin de gündeme gelebileceğini söyledi.


İNSANİ GÖREV, RESMİ TUTUMA DÖNÜŞTÜ

Biz bir adım bekleyerek bir adım atmadık. Türkiye olarak biz insani bir görev yaptık. Bu insani görev resmi bir tutuma bugün dönüşmüş oldu ama AK Parti olarak bizim öteden beri görüşümüz bu istikametteydi. Bu istikamette olduğumuzu da dost düşman herkes biliyordu. Dost düşman herkese önceden duyurmuştuk ki evet acılar çekilmiştir, Ermenilerin çekmiş oldukları bizim de acılarımızdır. Ermeniler o dönemde bu ülkenin vatandaşlarıdır. Bu ülkede hasbelkader tehcir edilmiş olduğu bilinen insanlar o dönemde Osmanlı toprakları dışına tehcir edilmemişlerdir. Osmanlının içerisindeki başka bir bölgeye aktarılmıştır o insanlar. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra parçalanma meydana gelmemiş olsa, o Ermeniler hala bizim vatandaşımız olmaya devam edeceklerdi. Sonradan meydana gelen ulus devlet haline geçme sürecinde, duygularımız da aynı şekilde parçalanmış bölünmüş bir tür farklı komplikasyonlara, karmaşalara, komplekslere yol açmış travmalar yaşadık hep beraber. Bu travmaların bugün üstesinden gelmek öyle kolay bir şey değil. Bizim baştan itibaren tutumumuz budur. Acıları ayrıştırmadan, acıları yarıştırmadan, günümüze faturalar da çıkarmadan o dönem yaşanmış olan tüm acıları sahipleniyoruz. O acılar hepimizin acılarıdır.


ERMENİLERE VATANDAŞLIK GÜNDEME GELEBİLİR

Bugün Türkiye tartışmaya çok açık bir ülke. Özellikle demokratikleşme konusunda 12 yıl içerisinde gerçek anlamda bir devrim meydana gelmiştir. Türkiye hangi ırk, etnisite veya dini gruptan olursa olsun, hangi maddi seviyeye ait olursa olsun herkesin özgür ve eşit vatandaşlık hakkını rahatlıkla kullanabildiği bir ülke haline gelmiştir. Neticede Türkiye'de Ermeniler de yaşamaktadır, Ermeniler de bu ülkenin birinci sınıf vatandaşlarıdır. Bunlar bizim azınlıklarımızdır bile demiyoruz biz. Ermenilerin ve diğer unsurların, dini azınlıkların özellikle 1. Dünya Savaşı sonrasında oluşan şartlarda, bazı ülkelerle karşılıklı ilişkiler çerçevesinde yapılmış olan bir takım düzenlemeden doğan mağduriyetlerin giderilmesi konusunda tek taraflı olarak biz üzerimize düşen görevleri yaptık. Daha da yapılması gereken şeyler olabilir. Telafi anlamında olması gerekiyorsa, vatandaşlık statüsünü isteyen Ermeni vatandaşlara tekrar verilmesi hususunun Türkiye'nin kendini kapatabileceği bir seçenek olduğunu düşünmüyorum. Bu olabilir, tekrar değerlendirilebilir.


KIM KARDASHIAN'IN KÖKENİ ARDAHAN'DA

Amerika'da yaşayan Ermeni kökenli Kim Kardashian'ın büyük annesi 1913 yılında Ardahan'ın Karakale'den göç etti. Ermenilere vatandaşlık imkanı tanınması halinde, başta Amerika ve Fransa olmak üzere dünyanın farklı coğrafyaşarında yaşayan binlerce Ermeni'nin bu haktan yararlanması gündeme gelebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ermenilere vatandaşlık gündeme gelebilir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN