Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Psikiyatri profesöründen Mustafa Altıoklar’a tepki

Yönetmen Mustafa Altıoklar’ın canlı yayında “doktor” sıfatıyla Başbakan Erdoğan’a yönelik ağır hakaretlerine psikiyatri profesörü Sefa Saygılı’dan sert tepki geldi. Fizyoterapist Mustafa Altıoklar’ın canlı yayında bir psikiyatri uzmanı gibi ahkam kestiğini söyleyen Saygılı, “O kadar çok yanlış şey söyledi ki açıklamalarının neresini düzelteceğimi bilmiyorum” dedi.

Giriş Tarihi: 25.4.2014 12:04 Güncelleme Tarihi: 25.4.2014 12:10
Mustafa Altıoklar'ın Başbakan Erdoğan hakkında bir televizyon kanalında sarf ettiği, ağır hakaret içeren sözler büyük tepki topladı. Fizyoterapist olan Mustafa Altıoklar'ın canlı yayında bir psikiyatri uzmanı gibi konuşmasına Psikiyatri Profesörü Sefa Saygılı sert tepki gösterdi. Sabah.com.tr'ye konuşan Prof. Sefa Saygılı, "Mustafa Altıoklar'ın uzmanlık alanının tamamen dışında bir konuda yalan yanlış ahkam kesmesinin tıp etiği ile uzaktan yakından ilgisi yoktur" dedi.


BAŞBAKAN'A NARSİST DEMEK CEHALET ÖRNEĞİ!

Mustafa Altıoklar'ın sözlerinin hakaret ve iftira niteliği taşıdığının altını çizen Saygılı şunları söyledi:

Mustafa Altıoklar narsist kişilik bozukluğunu ve belirtilerini bilmiyor. Sayın Başbakan'a bu sıfatı yakıştırmak tamamen bir cehalet örneği. Başbakan Erdoğan'ı tanıyan ve yıllardır takip eden biri olarak narsist kişilik bozukluğunun hiçbir özelliğini taşımadığını söyleyebilirim. 8 defa seçim kazanmıştır ve iktidarının en güçlü dönemini yaşamaktadır. Buna rağmen seçim meydanına çıkıp "ben bu milletin hizmetkarıyım" diyebilmektedir. Bu kadar uzun süre iktidarda kalıp mütevazi kişiliğini koruyabilen, halktan kopmayıp halkı ile empati kurabilen ve onlarla birlikte ağlayabilen çok az lider vardır. Sayın Başbakan'ın dik duruşunu, kararlılığını, darbecilerden paralel devlet yapısına kadar her tehdidin üzerine korkusuzca gidişini narsist kişilik bozukluğu zannedecek kadar bu konudan uzaklar.


46'NIN 10 YIL ÖNCE KALDIRILDIĞINI BİLE BİLMİYOR!

Başbakan'a diz çöktürmeye çalışıyorlar. Bunu başaramayınca bu tür saldırılarda bulunuyorlar. 12 yıldır devam eden yükselişini sandıkta durduramayınca bu saçma yorumlarla sulandırmaya, gölgelemeye çalışıyorlar. Bunun başka bir açıklaması yok. Altıoklar konuşmasında 46 raporundan bahsediyor. TCK 46. maddenin kaldırılmasının üzerinden 10 yıl geçti. 46. maddenin kaldırıldığından bile haberi yok. Mustafa Altıoklar'ın açıklamalarının neresini düzelteceğimi bilmiyorum. Bu madde kaldırılmamış olsa bile narsist kişilik bozukluğu teşhisi konulanların cezai ehliyeti tamdır. 46. maddeye girmezler. Anlayacağınız açıklamasının her hiçbir cümlesinin gerçekle uzaktan yakından ilgisi yok.


ALTIOKLAR FİLMİNİ ÇEKSİN, PSİKİYATRİYİ UZMANLARINA BIRAKSIN!

Sadece tıp fakültesini bitirmiş olmak insana tıbbın her dalında konuşma yetkisi vermez. Psikiyatri uzmanı olması ve adli psikiyatri ile ilgilenmesi gerekir. Gündem olmak istiyorsa kendi mesleği ile gündeme gelsin. Filmini çeksin, kendi branşı ile ilgilensin. Bunlarla gündeme gelsin. Sayın Başbakan elbette eleştirilebilir. Ancak "Ben bir tıp doktoruyum" diyerek başlayan cümlelerle bir psikiyatrinin uzmanlık alanına giren konuşmalar yaparsa bu mesleğe yıllarını vermiş bir uzman olarak buna müdahale etmek de bizim görevimizdir.


ALTIOKLAR PSİKİYATRİDEN YARDIM ALMALI!

Aslında bu konuya hiç girmemek, Mustafa Altıoklar'ı ciddiye almamak gerekirdi. Çünkü ciddiye alınacak tek bir söz sarf etmemiş. Ancak ulusal bir kanalda bu sözler sarf edildiği ve haber sitelerinde geniş olarak yer aldığı için cevapsız bıraksak olmazdı. Mustafa Altıoklar'a tavsiyem şu. Agresif kişiliği, kendini beğenmiş tavırları, halka ve tercihlerine tepeden bakan sözleri nedeni ile bence psikiyatri ihtisası yapmış bir hekimden mutlaka yardım alması gerekir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Psikiyatri profesöründen Mustafa Altıoklar’a tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN