Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye kendine güveniyor

Başbakan'ın 1915 olaylarına ilişkin taziye açıklaması ezber bozdu. CHP'nin "imaj düzeltme çabası" olarak gördüğü çıkış, dünyada ve Türkiye'de "siyasette özgüven"in işareti olarak değerlendirildi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin yaptığı açıklama ezberleri bozdu. Erdoğan'ın taziye mesajı dünya medyasında da geniş yer bulurken, Türkiye'nin 1915'le ilgili çıkışı 'siyasette özgüven' yorumlarına neden oldu. Ermeni meselesinde ortaya konan performansın Türkiye siyasetinin alabildiği inisiyatifleri göstermesi bakımından çok önemli olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Efkan Ala, bu çıkışın dünyadaki yansıması bakımından da "bir dönüm noktası" olduğunu söyleyerek, "Türkiye yönlendirilen değil, belirleyici politika uygulayabildiğini kantılamıştır" dedi.

'İNİSİYATİFİ ELE ALDIK'
Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Ala, Türkiye'nin bundan sonra atacağı bir adım olup olmayacağı konusunda da şu aşamada bir şey söylemenin yanıltıcı olabileceğini söyledi. Ala, "Çünkü sadece size bağlı değil, başka faktörlerin, muhatapların nasıl tutum alacağı, nasıl bir performans ortaya koyacağı da önemli" dedi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun değerlendirmeleri de şöyle oldu:

'MESAJ İLERİ BİR ADIMDIR'
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay:
100 yıllık önümüzde bir konu ve o konuda çok ileri bir açıklama ve ileri bir adım atıldı. Bu çok önemlidir. Bunlar milletimizin bize verdiği yeni güç ve destekle oluyor. Türkiye'nin güveni olduğunda en kronik sorunları bile cesaretle omuzluyorsunuz. Çözüm süreci bunlardan biriydi. Dün Başbakanımızın açıklaması yine bunlardan biri. 100. yıla giderken bu sorunları da artık kökten çözelim mesajıdır o. Bunları çok iyi değerlendiriyor ve çalışıyoruz. Acılar üzerine hiç kimse gelecek inşa edemez. Varsa bunları çözmek lazım, bu sorunları gidermek lazım. Türkiye bu konuda geçmişte adımlar attı. Cumhurbaşkanımız biliyorsunuz Ermenistan'a gitti. Ama sonra kesilmeler oldu. Türkiye'nin önüne her sene 24 Nisan gelirken çıkan bir sorundu. Bunları temizlememiz lazım. Dünkü adım o açıdan da çok önemlidir.

'YÜZLEŞMEYE HAZIRIZ'

TBMM Başkanı Cemil Çiçek:
Maalesef diaspora geçmişte yaşanan acıları Türkiye'ye karşı bir karalama kampanyasına dönüştürdü. Devlet olarak ve toplumun bütün kurumları olarak buna karşı da biz bir politika geliştirmeye ve bunu uygulamaya çalışıyoruz. Biz geçmişimizle yüzleşmeye hazırız. Kimse bize soykırım yaptı tarzında asla kabul edilemeyecek bir ithamda bulunamaz.

'DERSİM'DE DE ÖZÜR DİLEDİK'
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu:
Türkiye her zaman geçmişiyle yüzleşmiştir. Varsa hataları da kabul etmiştir ki, burada her milletten insanın öldüğünü, Ermenilerin öldüğünü de zaten Türkiye hiçbir zaman inkar etmemiştir. Aynı şekilde Dersim'den dolayı ilk özür dileyen başbakan bizim Başbakanımız olmuştur. Burada da onbinlerce insanımız öldürülmüştür. Dolayısıyla burada gerçekleri kabul etmek lazım ama birisi derse ki 'Türkiye ve Türkler soykırım yapmıştır', biz bunu kabul etmeyiz, atalarımız hiçbir zaman soykırım yapmamıştır, buna tevessül etmemiştir.

'GÜVENİN BİR GÖSTERGESİ'
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün:
Başbakanımızın bu çıkışı, birilerinin iddia ettiği gibi soykırımı meşrulaştıracak bir gerekçe olamaz. Bu tamamen insani ve vicdari bir çıkıştır. Kendine güvenen bir Başbakan'ın yapabileceği bir iştir.

'ÜZÜLME HAKKI VAR'
Türk Tarih Kurumu Başkanı Mehmet Metin Hülagü:
Birinci ve ikinci dünya savaşında ölen her insan, 'üzülmeyi hak ediyordur' diye düşünüyorum. Keşke savaşlar olmasa, hep huzur hakim olsa ve insanlar kardeşçe yaşasalar.

MUHALEFETTEN TEPKİLER
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın açıklamasını 'Büyük bir talihsizlik' olarak gördüğünü söyledi. Bahçeli, "Türkiye'de birçok çevre 'hepimiz Ermeniyiz' diyordu. Sanırım Başbakan da aynı şeyi Başbakanlık makamı olarak söylemeye başlamıştır. Bu büyük bir talihsizliktir" dedi.

'BAŞBAKAN'IN İMAJ ÇALIŞMASI'
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Erdoğan'ın, 1915 olaylarıyla ilgili, 'çok düşünülmüş yazılı açıklama' yaptığını ifade etti. Yaşamını yitiren tüm insanların acılarını paylaştıklarını, yakınlarına taziyelerini ilettiklerini vurgulayan Koç, bu talebi 2005'te, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin, ortak deklarasyonla tüm dünyayla paylaştığını anımsattı. Koç, Başbakan'ın açıklamasını itibar düzeltme çabası olarak değerlendirdi.

'TÜRKLERDEN BAHSETMEDİ'
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Başbakan'ın Ermeni çetelerince katledilen 518 bin Türk ve Müslüman'dan bahsetmemesini eleştirdi.

ERMENİ ER SEVAG 'IN BABASI ŞAHİN BALIKÇI :

Başbakan bizi sevindirdi
Ermeni asıllı er Sevag Şahin Balıkçı, ölümünün 3. yıl dönümünde Feriköy Ermeni Mezarlığı'ndaki mezarının başında anıldı. Batman'ın Kozluk İlçesi Gümüşörgü Jandarma Karakolu'nda vatani görevini yaparken er Kıvanç Ağaoğlu'nun tüfeğinden çıkan kurşunla yaşamını yitiren er Sevag Şahin için düzenlenen anma töreninde Başbakan'ın açıklaması da gündeme geldi. Balıkçı'nın babası Garabet Balıkçı, Başbakan'ın 1915 olayları ile ilgili başsağlığı dilemesi ve dillendirmesinin kendilerini ümitlendirdiğini belirtti. Balıkçı, oğlunun ölümüyle ilgili soru işaretlerinin de giderilmesini istedi.

'KABUL EDİYORUM'
Diğer taraftan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin yaptığı tarihi açıklamanın ardından Diyarbakır Barosu, 'Ortak Vicdan Anıtı' önünde basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Surp Giragos Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık Vartkes, Başbakan Erdoğan'ın taziye dileklerini kabul ettiklerini söyleyerek, "Başbakanın taziye dileklerini kabul ediyorum. Onun dışında bir şey düşünmek insancıl olmaz" dedi.

'YAPILAMAYANI YAPTI'

Başbakan'ın açıklamasına Türkiye'nin tek Ermeni köyü Vakıflı'dan da olumlu tepkiler geldi. Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı olan köyün muhtarı Berç Kartun, "Başbakanımız yapılamayanı yaptı. Biz ondan çok memnunuz. O kendi büyüklüğünü gösterdi, devletin büyüklüğünü gösterdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye kendine güveniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN