Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'AYM vesayet organı gibi hareket edemez'

Haşim Kılıç'ın "gömlek değiştirme" vurgusu yaptığı konuşmasına sert yanıt geldi. TBMM Başkanı Çiçek, "Gömlek değiştirmek gibi ifadeler, siyasidir" derken, Bakan Bozdağ şu yanıtı verdi: AYM'nin vesayet organı gibi hareket etme hak ve yetkisi yok. Anlaşılıyor ki Türkiye'nin yeni bir muhalefeti oldu

Giriş Tarihi: 26.4.2014
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, Yüksek Mahkeme'nin kuruluşunun 52. yılı töreninde yaptığı konuşmaya hükümet ve siyasetten sert eleştiriler geldi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek tören sonrası yaptığı açıklamada, "Üslup, bir yargı makamına yakışan bir üslup değildi" diyerek şunları söyledi:

'AZARLANMAYA GİTMEDİK'
"Kutlama düşüncesiyle AYM'deki törene gittik. Adli yılın açılışları, yüksek mahkemelerin kuruluş günleri, her defasında siyasetçiye yumruk çakmanın, siyasetçiye, siyasete ayar vermenin ve yüksek dozda siyasi mesajların verildiği bir gün olmaya başladı. Evvela üslup, bir yargı makamına yakışan bir üslup değildi. Kimse oraya haşlanmak için, tokat yemek için, azarlanmak için gitmedi. Siyaset nezaket, hukuk zarafettir. Hele hele davet ettiğin misafirine karşı... Gömlek değiştirmek gibi ifadeler, siyasi ifadelerdir. Yüksek mahkemenin kuruluş gününde kişisel kanaatiniz bu bile olsa konuşulacak ifadeler değil. Mahkeme kararıyla ilgili bir kısım insanlar, 'bu karar doğru değil, o yanlıştır' diyorsa veya daha ileri nitelemelerde bulunuyorsa o da o kesimin ya da o kişilerin ifade özgürlüğüdür, alınganlığa gerek yoktur. Yargıda alınganlık olmaz. Siz şimdi bu kadar net, açık, hukuki ambalaj içinde siyaset değerlendirmeleri, siyasetçileri değerlendirirseniz, yarın bu değerlendirmeleri yaptığınız kişilerle ilgili davalar önünüze geldiğinde nasıl objektif olabileceksiniz?

'SİYASİ KONUŞMA'
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise Meclis'te yaptığı açıklamada, "AYM Başkanı'nın mahkemeye yakışmayan bir üslup içinde, siyasi polemiklerle dolu bir konuşma yaptığını" söyledi. Bozdağ şöyle konuştu: "AYM Başkanının yaptığı konuşma, hukuki değil siyasidir. Adeta gündemdeki konuları siyasi bir aktör gibi cevaplandırmıştır. Siyasi konuşmaları, polemikleri AYM Başkanı değil, siyasi parti temsilcileri yapmalıdır. Umarım ki anamuhalefet partisi ve diğerleri, 'AYM yetkimizi gasp etti' diye alınmazlar. AYM Başkanının niyet okuma yetkisi yoktur. Bir mahkeme başkanı niyet okuyor ve insanları itham ediyorsa, hukuka, evrensel değerlere ve anayasaya uygun karar vereceği her zaman sorgulanır. Karara dönük eleştirileri, kararı verenlerin itibarsızlaştırılması olarak sunulması kabul edilemez. AYM Başkanı 'Yasama, yürütme, yargı vatandaşların sorunlarını çözmezse, biz hazır bekliyoruz' demeye getirmiştir. Kimsenin yargı üzerinde vesayet hakkı bulunmadığı gibi AYM'nin vesayet organı gibi hareket etme hak ve yetkisi bulunmamaktadır. Yasama yetkisi TBMM'ye aittir, devredilemez. Bütün sorunların çözüleceği ve görüşüleceği yegane adres de TBMM'dir."

'YENİ BİR MUHALEFET'
Bozdağ konuşmasında ayrıca şunları ifade etti: "AYM kararları gösteriyor ki Türkiye'nin yeni bir muhalefeti olmuştur. Anamuhalefet partisi ve diğer partiler boşluğu dolduramamış, AYM Başkanı bu boşluğu doldurmaya niyetli görünmektedir. Hayırlı olsun. Sayın Kılıç, bir siyasi aktör gibi konuştu. Gündemde olan bütün siyasal konulara bir hukuk adamı kimliği ile değil, siyasetçi kimliği ile her ayrıntıda polemiğe girdi, cevaplar verdi. Daha önce de AYM Başkanları bizim katılmadığımız açıklamalar yaptılar ama hiç birisi nezaketini bu düzeye düşürmemişti. Zannederim emekliliğine yakın olduğu için yeni arayışlarda bulunmaktadır." Bozdağ, bir soru üzerine ise "İstifa çağrım yok, kendi takdiri" dedi. Kılıç'a AK Parti'den gelen ilk tepkiler ise şöyle:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop:
"Yakışıksız ve sığ değerlendirmeler. Bu işler cüppeyle olmaz. Cüppesini çıkartsın siyasete girsin"
AK Parti Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar:
"Haşim Kılıç Abüllatif Şener'leşti, artık o da tarihin çöplüğündedir. Haşim Kılıç'ın açıklamaları Başbakan'ın cumhurbaşkanı olmasını daha zorunlu hale getirmiştir. Çankaya seçimi yeni istiklal mücadelesinin en önemli evresidir."

Muhalefetten destek mesajları!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin:
Açıklama, hukuk insanlarına, demokrasi ve özgürlük beklentisi olanlara moral vermiştir. Gecikmiş bir konuşma olmasına rağmen, hukuk adına kendisini kutluyorum.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay:
AYM Başkanı cübbesini çıkarmamıştır, cübbesiyle ders vermiştir. Bu şekilde yargıyla oynayanlara, yargıya tecavüz edenlere karşı bir feryat, tokat, ders bugün Türkiye kamuoyuyla paylaşılmıştır.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural:
Hepimizin aradığı hukukun üstünlüğü, hukuk devleti olduğunu dile getirdi. Hukuk hepimizin hukuku olmalıdır. Ne paralel yargı, ne AK yargı istiyoruz; milletin yargısını istiyoruz.
BDP lideri Selahattin Demirtaş:
Anayasa Mahkemesi Başkanı söylemesi gerekeni söylemiştir. Asıl sıkıntılı söylemler Başbakan'ın AYM Başkanı ve üyelerine karşı kullandığı söylemlerdir.
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan:
Sert eleştirilerde bulundu. Özgürlükler konusunda hükümete, kısmen de paralel yapıya...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'AYM vesayet organı gibi hareket edemez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN