Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıç, Sezer'den rol çaldı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Yüksek Mahkeme üyelerinden habersiz hazırladığı kuruluş yıldönümü konuşmasında siyaset kurumuna ağır eleştiriler yöneltti. Kılıç'ın, "Gücün etkisiyle gömlek değiştiren bir karakterin sahibi olamayız" sözleri siyasi mesaj olarak yorumlandı

Giriş Tarihi: 26.4.2014
Anayasa Mahkemesi'nin 52'nci Kuruluş Yıldönümü, Yüksek Mahkeme'nin Yüce Divan salonunda yapılan törenle kutlandı. Yaş haddi nedeniyle önümüzdeki yıl martta emekliye ayrılacak olan ve adı Cumhurbaşkanlığı adaylığı için geçen Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç'ın törendeki konuşması 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Anayasa Mahkemesi başkanı iken, cumhurbaşkanı adayı gösterilmeden önceki son konuşmasına benzetildi. Kılıç'ın temayüllere aykırı olarak mahkeme üyeleriyle paylaşmadan tek başına hazırladığı konuşmasında şu ifadeler vardı:

YARGI TUZAK YERİ DEĞİLDİR: Yargı, milletin iradesine tuzak kurulacak yer değildir ve olmamalıdır. Son dönemde yargı, bu konuyla ilgili olarak "paralel devlet" ya da "çete" diye nitelendirilen çok vahim, çok ciddi ve çok ağır bir suçlamayla karşı karşıyadır. Bu suçlama üzerinde yapışık kaldığı sürece yargının ayakta kalması mümkün değildir.

KAYIT DIŞI YAPILANMA: İddia edilen kayıt dışı yapılanma yargı mensupları arasında korku, endişe ve gelecekle ilgili belirsizliklerin doğmasına, aralarında olması gereken mesleki ilişkinin çok olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır... Başta yargı ve yürütme organları olmak üzere herkes bu iddialarla ilgili bilgi, belge ve delilleri zaman geçirmeden ortaya koymak zorundadır. Gerek yargıda, gerekse yürütme organı içinde var olduğu iddia edilen bu kişilerin başka illere tayin edilerek ya da yerlerini değiştirerek sorunu çözmenin anlamsızlığı açıktır.

BİR SANİYE BEKLEMEDEN YAPTIRIM: Görevi, maddi gerçekleri ortaya çıkarmak olan yargının karşı karşıya kaldığı bu iddianın adı "vicdan yolsuzluğu"dur.

ELE GEÇİRİLMESİ GEREKEN KALE: Kamu gücünü etkili bir şekilde kullanan yargı, siyasi ve ideolojik yapılanmaların hedefinde her zaman "ele geçirilmesi gereken bir kale" olarak görülmüş, ele geçirenler de kendi vesayet sistemini dayatmanın çabasına düşmüştür. Kaleyi ele geçiremeyenler ise, yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu söyleyip durmuşlardır. Kaleyi işgal edenler de yargıyı, siyasi düşüncelerine ve ideolojilerine lojistik destek sağlamak için ya da rakiplerinden intikam alma aracı olarak kullanmışlardır.

TWITTER KARARI: Bir internet sitesine erişimin yasaklanması kararına yönelik verdiği ihlal kararının siyasal kaygılarla ölçüsüz bir şekilde eleştirilmesi dikkat çekicidir... Mahkemeler verdikleri kararların sonuçlarının doğurduğu üzüntü ve sevinçlerle de ilgilenmez. Bu duyguları gayet doğal kabul eder. Ancak, verilen kararlardan hukuk dışı sonuçlar çıkararak, mahkeme mensuplarını itibarsızlaştırma gayretleri iyi niyetle izah edilemez...

GÖMLEK DEĞİŞTİRMEYİZ: Bizler adil olmayı kutsal bir görev kabul eden bir medeniyetin mensupları olarak, gücün ve şartların etkisiyle gömlek değiştiren bir karakterin sahibi olamayız. Dün hak ihlaline uğrayanların nasıl yanında yer alınmışsa, bugün de kimliği, kişiliği, gücü ve rütbesi ne olursa olsun, hak ihlaline sebep olan herkesin karşısına, aynı adalet gömleğiyle çıkmaya devam edeceğiz. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıç, Sezer'den rol çaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN