Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Şimdi geleceği konuşabiliriz'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başbakan'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasının tarihe geçtiğini söyledi. Davutoğlu "Artık nasıl bir gelecek inşa edeceğimizi birlikte tartışabiliriz" dedi

Giriş Tarihi: 26.4.2014
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1915 olaylarına ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasını değerlendirdi. Sudanlı mevkidaşı Ali Karti ile Dışişleri Konutu'ndaki görüşmesi sonrasında basının sorularını yanıtlayan Davutoğlu, mesajın muhataplarının öncelikle devletler olmadığını belirterek, "Açıklama dünyanın her yerinde yaşayan Ermenilere yönelikti" dedi.

'METİN TARİHE GEÇTİ'
Mektubun tarihi öneme sahip olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Ermenilere uzatılan bu dostluk eli, bu anlamda bence karşılığını gördü. Ben bu metnin istediğimiz sonuçlara ulaştığına ve önemli bir referans mektubu olarak tarihe geçtiğine inanıyorum. Bundan sonra ortak tarihi zeminde nasıl bir gelecek inşa edeceğimizi de hep beraber düşünüp, birlikte tartışabiliriz" dedi. Bakan Davutoğlu, Başbakan'ın yayımladığı taziye mesajının, Ermeni diyasporasının yanında dünya genelinde de olumlu karşılandığını belirtti.

'BİRÇOK ÜLKE DESTEK VERDİ'
Devletlerden olumlu tepkiler aldıklarını söyleyen Davutoğlu, "Birçok ülke yayımladıkları mesajlarla destek ifade etti. ABD'de Avrupa'da birçok ülkede çok geniş yankı yaptı. Bu da insani bir mesajın siyasi anlamda da olumlu sonuçlar ürettiğini ortaya koydu. Artık Türkler ve Ermeniler karşılaştıklarında birbirlerine çok daha güçlü şekilde empati yapabilecek ve birbirleriyle daha rahat diyalog kurabilecekler" dedi.

Aliyev'den destek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin yayımladığı mesaja destek verdi. Prag'da düzenlenen ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın da katıldığı 'Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde konuşan Aliyev, Türkiye'nin daha önce çok defa adım atmasına rağmen Ermenistan'ın barışa yanaşmadığını söyledi. Sarkisyan'ın sözde soykırım nedeniyle Türkiye'nin AB'ye alınmaması gerektiğini söylemesi sonrasında konuşan Aliyev, "ABD ve AB'nin Erdoğan'ın bu tutumunu desteklemesine rağmen Ermenistan hükümeti açıklamayı yetersiz buldu. Bu, bölgede kimin barış istemediğini açıkça ortaya koyuyor" dedi.

Ermeniler umutlu

Türkiye'nin 1915 çıkışı ABD ve Ermenistan'daki Ermeni kamuoyunda gündemin ilk sırasına oturdu. İşte Anadolu Ajansı'na konuşan iki ayrı ülkedeki Ermenilerin mesajları:
Setrak Kireç (ABD): İlk kez böyle bir şeyle karşılaştık. Bunu çok önemli buluyorum. Ben şahsen Başbakan Erdoğan'ı tebrik ediyorum.
Berç Agopoğlu (Hukukçu): Sayın Başbakan geçmişte yaşanan hataların tekrar gerçekleşmemesi için olumlu mesajlar vermiştir. Gidilecek yol barış yoludur.
Miher Hovanisyan: Bundan sonra sınırlar açılırsa herşeyin daha hızlı çözüleceğini düşünüyorum.
Yervant Bostancı (ABD'den Türkiye'ye yerleşti): Bu bir milat. Başbakan kendisine yakışan bir demeç verdi. Onu kutluyorum ve çok seviyorum.

'Bu bir başlangıç ve Türkiye'nin bu adımını takdir etmek gerekir'

Başbakan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajı, Ermeni asıllı Fransız siyasetçiler tarafından 'olumlu adım' olarak değerlendirildi.
Nathalie Kosciusko Morizet (Sarkozy dönemi Çevre Bakanı): Türkiye- Ermenistan ilişkilerinin ilerleyeceğini düşünüyorum.
Andre Santini (Hauts-de-Seine milletvekili): Bu bir başlangıç ve bu başlangıcı takdir etmek gerekir.
Patrick Devedjian
(Milletvekili): Türkiye'nin inkârcı yaklaşımana karşılık durumun riske dönüşmemesi için atılmış hamle.
Alexis Govciyan: Erdoğan'ın açıklaması ilgi çekici bir ilk adım. 2015'in yaklaştığı bir dönemde bir an önce daha ileri adımların atılması gerekir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Şimdi geleceği konuşabiliriz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN