Adil Hafıza ezberleri bozuyor

Başbakan Erdoğan’ın Ermeni mesajını aylar öncesinden gündeme getiren Adil Hafıza İnisiyatifi nasıl bir oluşum ve amacı nedir? İnisiyatif’ten yapılan açıklamada bu sorulara cevap verildi.

Giriş Tarihi: 29.4.2014 16:32

Başbakan Erdoğan'ın 23 Nisan'da 1915 olaylarıyla ilgili yayınladığı taziye mesajında kullandığı "Adil Hafıza" ve "Ortak Acı" gibi bazı ifadeler, Adil Hafıza İnisiyatifi tarafından da bir süredir dile getiriliyor.

Sosyal medya üzerinden de Ermeni Meselesi'ne yoğunlaşan İnisiyatif, oluşum ve amacı üzerine açıklamalarda bulundu. Ortak acı, ortak vatan, hakkın teslimi ve helalleşme

Adil Hafıza İnisiyatifi, Ermeni Meselesi'nde çözümsüzlük yaratan dışlayıcı algı ve tezlere karşılık "ortak tarih bilinci, ortak kültür, ortak coğrafya ve ortak acı perspektifini öne sürüyor. İnisiyatif, geriye dönüşü konuşurken çözümden yana adil bir bakışla meseleyi ele alan, yüzleşme – hakkın teslimi – barışma ve helalleşme süreçlerinin izlenmesi durumunda bu topraklarda adalet ve barışın daha da güçleneceği" tezi çerçevesinde çalışmalar yapıyor.

HUSUMETTEN ÜNSİYETE İNKARDAN YÜZLEŞMEYE

Ermeni Meselesi konusunda üçüncü bir yol tezini öne süren Adil Hafıza İnisiyatifi; inkardan yüzleşmeye, husumetten ünsiyete, ortak acı, ortak vatan, adil hafıza gibi söylemler üzerinden çalışmalar yürütüyor. Adil Hafıza İnisiyatifi; yeni Türkiye perspektifi çerçevesinde tarihte yaşanan olaylar karşısında din ve etnik köken gözetmeden adil bir insani ve vicdani duruş ile bu dönemde yaşanmış tüm acıları anlamaya çalışıyor.

1400 YILLIK BİRLİKTELİK

Yaklaşık 1400 yıllık bir geçmişi ve dostluğu olan, bu topraklar üzerinde ortak bir kültür ve kadim bir medeniyet oluşturan Ermenilerle ilişkileri, sadece son yüzyıl üzerinden okumak doğru bir persfektif değildir. Ayrıca bu persfektif ayrıştırıcı bir dil kullanarak toplumsal hafızayı da esir altına almaktadır.

Adil Hafıza İnisiyatifi çalışmalarını ayrıca sosyal medya kanallarında Türkçe, İngilizce, Ermenice ve Arapça dillerinde yürütüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adil Hafıza ezberleri bozuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN