Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen'in iadesi için hukuki süreç başlıyor

ABD televizyonuna verdiği mülakatta Pensilvanya'da bulunan Fethullah Gülen için "Ya sınır dışı edilmeli ya da iade edilmeli" ifadesini kullanan Başbakan Tayyip Erdoğan "İade için hukuki süreç başlayacak" dedi Erdoğan "Ben Amerika'nın kendi güvenliğini tehdit eden birileri olursa ne yaparsam, stratejik ortağımız da bizim ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konuda onu yapmalı" değerlendirmesinde bulundu

Giriş Tarihi: 30.4.2014
Hükümet, Fethullah Gülen'in ABD'den iadesi için harekete geçmeye hazırlanıyor. ABD'nin PBS kanalına konuşan Erdoğan, Fethullah Gülen'in iade edilmesine dair beklentisini de ilk kez açıkça söyledi. ("ABD Fethullah Gülen'i iade edecek midir?" sorusu üzerine) "Ümit ediyorum. En azından sınır dışı etmeliler" dedi. Erdoğan, deneyimli televizyoncu Charlie Rose'a verdiği mülakatta Fethullah Gülen ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başbakan olduktan sonra Fethullah Gülen ile telefon görüşmelerinin dışında görüşmesinin olmadığını belirten Erdoğan, şunları söyledi:
SIZMAYA ÇALIŞTILAR: Belediye başkanıyken görüşmelerim olmuştu. İlk iki dönem o grupla ilişkilerimiz de iyiydi. Aslında problem 2010 Anayasa referandumu olayından sonra başladı. Orada bir güç ele geçirme olayı vardı. Yani Emniyetle, güvenlikle öbür tarafta yargı arasında o dayanışmayı sağlamaya yönelik bir adımdı. Attıkları ilk adım da istihbarat teşkilatımızın müsteşarına yönelikti. Ondan önceki müsteşar ve müsteşar yardımcısına yönelik atılan adımlar. Tabii benim kabul edebileceğim adımlar değil. Birçok değişik organizasyona sızmaya çalıştıklarının farkındaydık ama nihai kötü niyetlerinin farkında değildik. Sonra bunu hissettik. Önlemlerimizi almaya başladık. 17 Aralık, 25 Aralık... Bunlar son, işin bir darbe girişimine dönüştüğü dönemdi. Bir darbe girişimiydi. Sivil darbe. Bunu yaptılar. Eğer ben yurtdışından gelişimde tüm bu olanlara karşı sessiz kalmış olsaydım, olay çok farklı yerlere gidebilirdi.
OFİSİME BÖCEK YERLEŞTİRMİŞLER: Benim ofisime böcek yerleştirmişler. Bakanları dinlemişler. Bunları dinleyen insanların vatanseverliğinden bahsedebilir misiniz? Bunu örgüt olarak görüyorum.
SINIRDIŞI EDİN: Bizim model ortağımızdan beklentilerimiz var. ("Ne bekliyorsunuz" sorusu üzerine) Bunları sınır dışı etmesini. Ben Amerika'nın kendi güvenliğini tehdit eden birileri olursa ne yaparsam, stratejik ortağımız da bizim ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konuda onu yapmalı. ("ABD Fethullah Gülen'i iade edecek midir?" sorusu üzerine) Ümit ediyorum. En azından sınır dışı etmeliler. Başbakan Erdoğan, dün AK Parti grup toplantısından ayrılırken gazetecilerin bu yöndeki sorusunu yanıtladı. Erdoğan, bir gazetecinin "Yabancı basına verdiğiniz röportajınızda Fethullah Gülen ile ilgili ifadeniz var. Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili hukuki süreç başlayacak mı" sorusuna "Başlayacak" yanıtını verdi.

DÜNYAYA MISIR ÇAĞRISI

Grup'taki konuşmasında, Mısır'daki idam kararlarına büyük bir kaygıyla takip ettiklerini belirten Başbakan Erdoğan "Dünyanın ilgisizliği, hatta Mısır'daki darbeyi susarak onaylaması ne yazık ki bu pervasızca kararlarda teşvik edici rol oynadı. Ülkemdeki Gezi olaylarında bize karşı tavırlar takınanlara, başta yazılı ve görsel medya olmak üzere, sosyal medya olmak üzere onlara özellikle sesleniyorum: Orada 12 tane ağacın yeri değiştirilmişti. Burada 529 insanın idamına suskun kalmanızı, ardından 683 idama suskun kalmanızı siz neyle ifade edeceksiniz?" dedi. Erdoğan "Ey Doğan Grubu şimdi ne diyeceksin, ey Ciner Grubu şimdi ne diyeceksin? Aynı çizgide hareket edenler, siz şimdi ne diyeceksiniz? İsim vererek konuşuyorum. Çünkü, medyanın da bir namusu olmalıdır" şeklinde konuştu. ANKARA

ALMAN CUMHURBAŞKANI'NA: ODTÜ'YE GİDİP, GARİP GARİP ŞEYLER SÖYLEDİ
Başbakan Tayyip Erdoğan grup toplantısında, ODTÜ'de katıldığı etkinlikte hükümetine yönelik olumsuz değerlendirmelerde bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'u sert sözlerle eleştirdi:
DEVLET ADAMINA YAKIŞMAZ: Bunu bizimle paylaştığın gibi aynen o şekilde ODTÜ'de yansıtsana. Almanya'da Ali'siz Alevilik denilen bir olay var, yani ateist bir anlayışın, kendilerinin de desteklediği bir yapı var. Onların diliyle gelip burada konuşuyorlar. Bu bir devlet adamına yakışmaz. Kendisiyle yaklaşık 2 saat baş başa olduk, beraber yemek yedik, o yemekte bunları açık açık konuştuk, kendilerine anlattık.
DEVLET ADAMI OL: En son kendisine, ülkemizin içişlerine karışılmasına asla tahammül edemeyiz dedik. 'Bu içişlerinize karışmak gibi anlaşılmasın ama...' Biz ama ile çok çektik. ama ile uğraşacak halimiz yok. Devlet adamlığının gereği neyse, onu yapmak lazım. Herhalde hala kendisini rahip zannediyor. Çünkü rahipti bir zamanlar.
O AKLI KENDİNE SAKLA: Türklerin evleri kundaklanıyor, bu evleri yakanların, ırkçılık saikiyle bunu yapanların hesabını Almanya soramıyor, gelip bize akıl veriyor. Sen o aklı kendine sakla. 1915 olaylarıyla ilgili ses getiren taziye mesajının ardından açıklamalarını sürdüren Erdoğan "Mustafa Kemal kin gütmedi, korkuların üzerine cesaretle gidelim. Tarihimizle yüzleşmeye hazırız" mesajı verirken "Umut ediyorum ki gerek Ermenistan devleti gerek Ermeni diyasporası bizim bu yürekli adımımızı görür, aynı yürekli, aynı cesur tavrı onlardan da görür ve bekleriz" ifadesini kullandı.

'O KONUŞMANIN ALTINDAN ÖMÜR BOYU KALKAMAZ'
Başbakan Erdoğan, yerel seçimlerin ardından yabancı basına ilk kez kapsamlı bir mülakat verdi. Erdoğan, Amerikan PBS kanalında şunları söyledi:
DİKTATÖRE HAKARET EDİLEBİLİR Mİ: (Otoriterleşme eleştirisi) Bunlara inanıyor musunuz? Yerel seçimde yüzde 45.5 oy aldık. Böyle mi olur? Bana her türlü hakareti yapabiliyorlar. Diktatörün olduğu ülkede siz o diktatöre bu hakaretleri yapabilir misiniz? Twitter'ın burada bir ofisi yok. Vergi vermiyor. Bazı hesaplardan hakaretler ediliyor. Ben de diyorum ki, ABD'de bu nasılsa, uygulaması nasılsa bizde de aynı şekilde olmalı.
KARARLARIYLA KONUŞMALI: Biz Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara uyarız ama eleştirimizi de yaparız. Yargının kararlarıyla konuşması gerekir. Ama bir konuşma yaptı, herkese ders verdi. Benim üzülerek dinlediğim bir konuşmaydı. Bu konuşmanın altından da Sayın Başkan ömür boyu kurtulamayacak.
SURİYE İÇİN DÜNYADAN SES ÇIKMIYOR: İstiyoruz ki, Batı ses çıkarsın. 200 bine yakın ölüm var. BM, ABD nerede? Ölenler öldükleriyle kalıyor.
PUTİN'E "DOĞRU DEĞİL" DEDİM: Putin ile birbirimize karşı sevgimiz, saygımız var. Kırım'la ilgili yaptığımız görüşmede bu yapılanın doğru olmadığını söyledim. O da kendilerinin orada olmalarını Kırım'daki halkın istediğini söyledi.
OBAMA İLE ESKİSİ KADAR SIK KONUŞMUYORUZ: Başkan Obama ile 1.5 ay önce görüşmemiz oldu. Eskisi kadar sık konuşmuyoruz ama Dışişleri bakanlarımız birbirlerini daha çok görüyorlar.
İSRAİL İLE BİR SONRAKİ ADIM ELÇİLER: Başkan Obama'ya, dostuma, o süreçteki gayretleri sebebiyle çok teşekkür ediyorum. Tazminat meselesinde bir anlaşmaya vardık. Normalleşmenin sonraki adımında büyükelçi ataması var.
'SOYKIRIM' İDDİALARI: Mümkün değil. Öyle bir şey olsaydı, bugün Türkiye'de Ermeni vatandaşlarımız yaşıyor olur muydu?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen'in iadesi için hukuki süreç başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN