Paralel Yapı'yla mücadele mesajı

MGK bildirisinde 'Paralel Devlet' tehdidine vurgu yapıldı: Ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve bunlara yönelik tedbirler değerlendirilmiştir

Giriş Tarihi: 1.5.2014
Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) Nisan ayı olağan toplantısı Çankaya Köşkü'nde gerçekleşti. Yaklaşık 6 saat süren toplantı sonrasında yapılan açıklamada "Paralel Devlet"in ulusal güvenliğe yönelik tehdidine vurgu yapılarak "Ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir" ifadesine yer verildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başkanlığında gerçekleşen toplantıya Başbakan Erdoğan ve MGK üyesi bakanlar katıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise kayınpederinin vefatından dolayı toplantıya katılamadı. Özel'i ise Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve diğer kuvvet komutanları temsil etti.

PARALEL YAPI TEHLİKESİ

Dışişleri Bakanlığı'ndaki gizli dinleme skandalının ardından ilk kez gerçekleşen MGK toplantısında, paralel devlete karşı alınan tedbirler değerlendirildi. Paralel devlet tehdidine dikkat çekilerek, kararlılıkla mücadele edileceğinin sinyali verildi. Açıklamada, "Halkımızın huzurunu ve ülkemizin güvenliğini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşülmüştür. Ayrıca, ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir" bilgisi paylaşıldı. Gündemdeki diğer konularla ilgili olarak ise şu açıklama yapıldı:

'İDAMLARDAN KAYGILIYIZ'
Mısır'da son zamanlarda yaşanan olaylar gözden geçirilerek, özellikle kitlesel idam kararları hakkında duyulan kaygı ifade edilmiş ve bu kararların dost ve kardeş Mısır halkının geleceği bakımından düzeltileceği yönündeki beklenti dile getirildi. Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizle ortaya çıkan bölgesel durum kapsamlı şekilde görüşüldü.

SAVUNMA REFORMU

Toplantıda ayrıca bölgesel ve küresel güvenlik ortamındaki gelişmelere uygun olarak ülkemizin ihtiyacı olan ve Sayın Cumhurbaşkanımızca başlatılan Savunma Reformu çalışmaları hakkında bilgi verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı'yla mücadele mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN