'Ortada ceset var gömülmesi lazım'

Giriş Tarihi: 2.5.2014

Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajının bir zeytin dalı olduğunu belirten Ateşyan "Onu dikip meyve vermesini istiyoruz. Bir ceset var ve artık gömülmesi lazım" dedi

Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan, Başbakan Tayyip Erdoğan'a 1915 olaylarına ilişkin mesajı nedeniyle teşekkür ziyaretinde bulundu. Yaklaşık 1.5 saatlik görüşmenin ardından değerlendirmelerde bulunan Ateşyan şunları söyledi:
ÜÇ MAYMUN OYNANAMAZ: Bugün artık vurdum duymaz olmak veya at gözlüğü kullanıp etrafta konuşulan, yazılan, söylenen sözleri duymazlıktan gelmek ve yahut üç maymunu oynamak olmaz.
HERKES ACI ÇEKTİ: Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyada, topraklarda acılar yaşandığını kimse inkar edemez. Kimse diyemez ki bu topraklar, özellikle Anadolu toprakları kana doymadı. Şimdi ortada bir ceset var ve aşırı kokmaya başladı. Herkes bu kokudan rahatsız. İki toplumun yan yana gelmesi lazım. Ne şekilde dua edecekse etsin, ancak bu cesedin çürümeden, kurtlanmaya başlamadan gömülmesi lazım.
İLKLERİN BAŞBAKANI: Başbakan Erdoğan her zaman ilklere imza attığı gibi, bu sefer de ilk kez bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak 24 Nisan'da Ermeniler'in acısını paylaştı.
ZEYTİN DALI: Sayın Başbakanımız, zeytin dalı uzattı. Biz bunu görmemezlikten gelemeyiz. Bu barış sembolüdür. Bu dalın kurumasını istemiyoruz, onu dikip meyve vermesini istiyoruz artık. Bunun da oluşması için herkesin desteğine ihtiyacı var. Çağrımız iki tarafa: Yanyana gelin, dostluk ve barış köprüsünün temellerini atın.
İKİ TARAFA DA FEDAKÂRLIK ÇAĞRISI: İnanıyorum ki Sayın Başbakanımız tarafından başlatılan bu ilk adım cemaatimizin çoğunluğu tarafından takdirle karşılandı. Gelin el ele verelim, bu barış köprüsünün atılmasında katkı payımız olsun. Dostluk kurmak için neler feda etmek gerekiyorsa, iki taraf da fedakârlık yapacak. Neler olacağını ben bilemem. Görüşmeden geleceğe umutla bakarak ayrılıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ortada ceset var gömülmesi lazım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN