Zaman'a yargıdan tokat

Giriş Tarihi: 2.5.2014

Zaman gazetesinin şubatta yayımladığı 'Sabah ve atv için ihale karşılığı işadamlarından para toplanmış' şeklindeki yalan habere tekzip kararı çıktı

Zaman gazetesinde 1 Şubat 2014 tarihli "Sabah ve atv için ihale karşılığı işadamlarından para toplanmış" başlıklı habere tekzip geldi. Turkuvaz Grubu, Zaman hakkında yargiya başvurdu. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tekzip karari verdi. Zaman bunun üzerine de tekzip metnini sayfada gizlemek için yoğun çaba gösterdi. Turkuvaz Grubu, "Bu ve benzeri haberlerle, Sabah ve atv'yi kötülemeye ve yıpratmaya çalışılmaktadır" diyerek yargıya başvurdu. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi de, haber üzerinde yaptığı inceleme sonunda 'haberin gerçek dışı ve aslı astarı olmadığına' karar vererek tekzip yazısı çıkardı.

GAZETECİ TETİKÇİ FARKI...
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin yayımlanmasına karar verdiği Turkuvaz'ın Zaman'a cevabı" başlıklı metinde özetle şöyle denildi: "Zaman gazetesinde ve internet sitesindeki haber o kadar gerçek dışı, seviyeden ve bilgiden yoksundur ki, Turkuvaz Medya Grubu'nun ortaklık yapısının değişmediği basit bir araştırma ile anlaşılabilcekken, sanki grup el değiştirmiş, bu süreçte usulsüz işlemler yapılmış ve müvekkil şirketler de bu usulsüzlüğün bir parçasıymış gibi haber yapılmaya çalışılmıştır. Sadece bu nokta dahi, yapılan haberin ne denli kötü niyetli, gerçek dışı olduğunu ortaya koymaktadır. atv ve haber televizyonları ile Sabah ve Takvim gazetesi isimlerinin, çamur at izi kalsın mantığıyla, böylesine çirkin iftiralara malzeme yapılması, gazetecilikle tetikçiliği karıştıranların ürettiği karalama kampanyasının hazin bir sonucu olup; aynı zamanda haberi yapanların habercilik anlayışlarının ne kadar çarpık ve kalemlerinin ne kadar hayali senaryo üretmeye yatkın olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bu çarpık anlayış, sadece müvekkil şirketlere ve gazeteciliğin etik ilkelerine değil, aynı zamanda gerçeklere ulaşma hakkına sahip kamuoyuna da zarar vermektedir."

GİZLEMEYE ÇALIŞTILAR
Zaman, birinci sayfadan duyurduğu habere gelen tekzip metnini gizleyebilmek için de çok uğraştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zaman'a yargıdan tokat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN