Bu işin hakkı idam

Başbakan Erdoğan, çocuk cinayetlerine dair "AB ile ilgili olarak idamlar kaldırılmamış olsa bu işin hakkı idamdır. Bunun olmadığı yerde cezası ağırlaştırılmış müebbet hapistir" dedi

Giriş Tarihi: 3.5.2014
Başbakan Reçep Tayyip Erdoğan, son günlerdeki çocuk cinayetleri ile gündeme gelen idam tartışmaları için gazetecilerin sorularına çarpıcı açıklamalarnda bulundu. Çocuk cinayetleri ile ilgili Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun "İdam gelebilir" açıklamalarının hatırlatıldığı Erdoğan, "Şimdi bir çalışmamız var. Yargıyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı'nın yürütmekte olduğu bir çalışma bulunuyor. Bu olaylar adeta idamlık olaylar ama idam gelmese dahi bu cezaların çok çok ağırlaştırılması noktasında arkadaşlara talimatım var" diye konuştu. Türkiye'de, AB süreciyle ilgili olarak idamın kaldırılması nedeniyle bir sıkıntı bulunduğunu anımsatan Erdoğan, "Ama bu sıkıntının yerine ağırlaştırılmış müebbete varıncaya kadar düşünülebilecek süreçtir bu. Bu tür ölümler karşısında duyarsız kalmak mümkün değil. Arkadaşlar çalışıyorlar, idam malum sebeplerle ülkemizde yok. Bu olmasa dahi ağırlaştırılmış müebbet hapis olayı bizim gündemimizdedir" ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan idam olmazsa cerrahi ya da kimyasal hadım iddialarıyla ilgili olarak ise şunları söyledi: "Karıştırmayın o işleri ya. Öyle bir şey söz konusu değil, ağırlaştırılmış müebbet hapistir, buradaki şeyimiz. Bunun üzerine arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyorlar. Kanaat olarak söylüyorum AB ile ilgili idamlar kaldırılmamış olsa bu işin hakkı idamdır. Bu kadar açık bunun olmadığı yerde ağırlaştırılmış müebbet hapistir."

'İDAMI HUKUKÇULAR TARTIŞSIN'
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde iam tarşımlarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlaı. Müezzinoğlu, "İnsanlık dışı katledilen çocuklarımız var, annesini babasını miras için ölürenler, eşini ölürenler var. İdamı demokrasilerde millet, hukuk sistemi, hukukçular tartışmalı" dedi.

'İDAM GERİ GELSİN'
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural idam cezası tartışmalarıyla ilgili olarak, "MHP olarak, insanlık suçu olan böyle suçlarla ilgili idam cezasının geri gelmesinin değerlendirilmesi gerektiğini çok önceden söyledik. Umarım bu vicdan, terörist başını serbest bırakmaya kadar götüren vicdan sahibi olmayanlar için de vesile olur" diye konuştu. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de "Küçük çocuklarımızı kaçırıp, tecavüz edip öldürenler için idam cezası gelmeli. Halkın yüzde 95'i bunu istiyor" dedi.

'ERKEKLER, 13 ÇOCUK VE 60 KADIN ÖLDÜRDÜ'
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, "Mart Ayı Kadının Durumu Raporu"na ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. 2014'ün kadınlar için zorlu bir yıl olacağını söyleyen Nazlıaka, şu bilgileri verdi: "2014'ün ilk üç ayında erkekler 60 kadın öldürdü; 13 kadına tecavüz etti; 145 kadına şiddet uyguladı; 12 kadını taciz etti. Bianet'in derlediği verilere göre erkekler martta 24 kadın öldürdü; iki kadına tecavüz etti; 54 kadına şiddet uyguladı/ yaraladı; iki kadını taciz etti, 17 ilde 24 kadını ve dört çocuğu öldürdü. Üç kadın intihar girişiminde bulundu, birinin 5'inci denemesiydi. Kadınların yüzde 25'i boşanmak istedikleri için, yüzde 20.8'i koruma tedbiri kararlarına rağmen öldürüldü. Cinayetlerden ikisi adliyede gerçekleşti. Kadınların yüzde 58.3'ünü eşleri öldürdü." 2014'ün ilk dört ayında 13 çocuğun ölü bulunduğuna işaret eden Nazlıaka, "Bu çocuklardan bazıları kaçırıldı, tecavüze uğradı, boğuldu. Kimi okula giderken kan davasının kurbanı oldu. Uluslararası Çocuk Merkezi Türkiye'de Ocak 2010 ile Kasım 2013 arasında 377 çocuğun cinsel istismara uğradığını açıkladı. Her üç evlilikten birini çocuk evliliği oluşturuyor" dedi.

GİZEM'İN İSMİ PARKA VERİLECEK
Gizem Akdeniz'in adı Adana Çukurova Belediyesi tarafından 100. Yıl Mahallesi'nde yapımı süren 4 bin 802 metrekarelik bir çocuk parkı ve spor tesisinde yaşayacak. Gizem'in büstünün de yapılacağı park ile ilgili Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin: "Hem küçük meleğimizin ismini yaşatmış olacağız hem de çocuk ölümleri ve vahşetin olmaması gerektiği konusunu insanlara hatırlatacağız, haykıracağız" dedi. Baba Mustafa Akdeniz ise "Düşünceleri bizi mutlu etti" diye konuştu.

'8 OĞLUM VARDI ŞİMDİ 7 KALDI'
Adana'da Gizem Akdeniz'in katil zanlısı Süleyman Akdeniz, Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'neki tedavisinin ardından Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi'ne geri götürüldü. Katil zanlısının annesi Ayşe Akdeniz, "Böyle bir canavarlığı yapan benim oğlum olamaz. 8 oğlum vardı, şimdi 7 tane kaldı. Artık o benim için öldü. Hatice'nin, Mustafa'nın acısı bizim acımızdır. Gizem en çok sevdiğimiz kızımızdı. Yüreğimiz yanıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu işin hakkı idam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN