'Görevinin gereğini yapmıştır'

17 Aralık soruşturma dosyasını sızdırdığı iddiasıyla ifadeye çağrılan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet Arıbaş hakkında takipsizlik kararı verildi. Emniyet'ten 'Çağrı mevzuata aykırı' denilerek ifade vermesine izin çıkmamıştı

Giriş Tarihi: 3.5.2014
17 Aralık soruştuması kapsamında soruşturma dosyasını sızdırdığı iddiasıyla şüpheli olarak Savcı Celal Kara tarafından sorgulanmak istenen eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet Arıbaş hakkında takipsizlik kararı verildi. Geçtiğimiz günlerde İstihbarat Daire Başkanlığı'na Şube Müdürü olarak atanan Ahmet Arıbaş hakkında 17 Aralık soruşturmasını öğrenip şüphelileri uyardığı iddiasıyla "görevi kötüye kullanmak" ve "suçluyu kayırmak" suçları kapsamında başlatılan araştırma tamamlandı. Soruşturma savcısı Ekrem Aydıner, Ahmet Arıbaş hakkında söz konusu suçlarla ilgili takipsizlik kararı verdi. Kararda o dönem İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan Arıbaş'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 2012/120653 soruşturma sayılı dosyanın şüphelilerinden Barış Güler'in çevresinde bulunan bir takım insanlar tarafından takip edildiğinden şüphelenmesi üzerine takip edenlerin niyetleri ve kimliklerinin tespiti için araştırmaya giriştiği, bu davranışı ile suç işlediğini bildiği kişilerin haklarındaki iddiaları öğrenip onları haber verdiği, böylece görevini kötüye kullandığı iddiası ile soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

'NİYETLERİNİ ARAŞTIRMASI DOĞAL'
Kararda şu ifadelere yer verildiği öğrenildi: Bir ilin İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan kişinin İçişleri Bakanı'nın oğlu olmak gibi bir kimliğe sahip bir kişinin peşinden sürekli olarak takip ettiğini düşündüğü kişilerin kimliklerini ve niyetlerini araştırmaya girişmek gibi bir faaliyette bulunmasının çok doğal ve hatta görevinin gereğidir. Şüphelinin böyle bir araştırmayı yapmasının suç olarak vasıflandırılması mümkün değildir. Atılı suçun unsurlarının oluşabilmesi için şüphelinin adı geçen kişiler hakkındaki soruşturmadan haberdar olup bu konudaki bilgiler hakkında soruşturma yapılan kişilere aktarmak suretiyle onları haklarındaki araştırmadan, yakalanmadan kurtarmaya çalışması gerekmektedir. Oysa şüphelinin yaptığı faaliyet sırasında ve öncesinde böyle bir soruşturmadan haberdar olmadığı, bu yönde bir delil bulunmadığı, yapılan bu araştırmanın soruşturmanın selametine halel getirmediği anlaşılmıştır. Böyle bir takibe maruz kalmanın işin mahiyetini araştırmaya girişen şüphelinin eyleminin hukuka aykırı olmasını gerektirmediği, esas soruşturmayı yapan kişilerin şüphe çekecek davranışlar içinde bulunarak kendileri hakkında bu şekilde bir inceleme yapılmasına neden olmalarının görevleri ile ilgili işleri layıkıyla yapıp yapmadıkları konusunda araştırma yapılmasını gerektirmektedir. Bu anlatımlardan suçun vasfının oluşmadığı anlaşılmıştır.

SELAMİ ALTINOK KARŞI ÇIKMIŞTI

Ahmet Arıbaş 'dosyayı sızdırmak' suçlamasıyla 23 Aralık'ta şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılmıştı. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ise bu çağrıya karşı, "Hangi suçlama ve delillerle çağırdığınız tam olarak anlaşılamadı, bu çağrınız mevzuata aykırı" diyerek Ahmet Arıbaş'ı ifadeye göndermemişti. Ahmet Arıbaş, geçtiğimiz günlerde İstihbarat Daire Başkanlığı emrine atandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Görevinin gereğini yapmıştır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN