Polis müdürü rüşvet istemekle suçlandı

Emniyet Müdürü Orhan İnce hakkında hazırlanan raporda, yetkisini kötüye kullandığı belirtildi. İnce'nin işadamı Reza Zarrab'dan 1 milyon dolar rüşvet istediği iddia edildi

Giriş Tarihi: 4.5.2014
17 Aralık operasyonu ardından Rıza Zarrab'dan rüşvet istediği gündeme gelen Emniyet Müdürü Orhan İnce hakkındaki müfettiş incelemesi tamamlandı. İki polis baş müfettişi tarafından hazırlanan araştırma raporu savcılığa gönderildi. Raporda İnce'nin rüşvete karıştığı ve yetkisi ile nüfuzunu çıkar sağlamak amacıyla kötüye kullandığı belirtildi. Müfettişlere cezaevinde olduğu dönemde ifade veren Zarrab, Orhan İnce ile Kapalıçarşı'da iş yaptığı dönemde tanıştığını İnce'nin o dönemde Kapalıçarşı Karakolu amiri olduğunu belirtti. İnce'nin dükkanında yaptığı tadilat sırasında 100 bin dolar para istediğini, reddettiğini bunun üzerine çarşı giriş çıkışlarında kendisine zorluk çıkarıldığını ifade etti.

CEZAEVİNDE İFADE VERDİ

Daha sonra Beyazıt Polis Merkezi'ne tayin edilen şahsın, polis merkezinin ve çevik kuvvet binasının tadilatı konusunda bağış istediğini makbuz karşılığında miktarını hatırlamadığı bu bağışı yaptığını anlattı. Tayini çıkan İnce'nin birçok kez para istediğini söyleyen Zarrab, rüşvet taleplerini her seferinde reddettiği için şahsın kendisine husumet duymaya başladığını ifade etti. Geçtiğimiz yıl şahsın ofisine aracılar göndererek kendisinden 1 milyon dolar rüşvet istediğini, aksi takdirde MASAK'a asılsız ihbarda bulunmakla gözünün korkutulduğunu belirten Reza Zarrab, bu talebi de geri çevirince 12 Ağustos 2013 günü gelen bir telefonda ölümle tehdit edildiğini kaydetti. Asayiş Şube'ye şikayetçi olduğunu verdiği ifadenin bir süre sonra Orhan İnce'nin eline geçtiğini öğrendiğini kaydetti. Hakkında asılsız, karalayıcı ve itibarsızlaştırma amaçlı bazı haberlerin basın kuruluşlarına Orhan İnce tarafından servis edildiğini kaydeden Zarrab, kandisinden şikayetçi ve davacı olduğunu belirtti. Tahkikat çerçevesinde birçok ifadeye başvuruldu. İfadesi alınan şahıslar Orhan İnce'nin Reza Zarrab'dan 1 milyon dolar rüşvet istediğini belirtti.

TANIKLAR MÜDÜRÜ YALANLIYOR
Adem Delgeç isimli tanık Orhan İnce'nin kendisini kullanarak Rıza Zarrab'dan menfaat sağlamaya çalıştığını belirterek şöyle konuştu: "Rıza'ya, MASAK'a şikayet edeceğim diye söylememi istedi. En azından iki milyon verirse hayatımız kurtulur, ben de mesleği bırakırım. Korkma, biz polisiz, arkandayız"diye tembihte bulunduğunu ifade etti. Başka bir sefer ise bir resteurantta buluştuklarını ve Orhan İnce'nin Zarrab'tan 1 milyon dolar istemesini tembihlediğini kaydeden Delgeç, 'Yanımda amca oğlu Adnan Delgeç de vardı. 'Arkandayım korkma' dedi" itirafında bulundu.

ZARRAB HAKINDA HABER YAPTIRDI
Zarrab hakkında gazetelere haber yaptırmadığını iddia eden İnce'nin sözleri tanıklarca yalanlandı. Mustafa Öz isimli tanık Orhan İnce'nin Şeref Deveci ile bir gazeteye gidip tanıdıkları bu gazeteciye Reza Zarrab ile ilgili belge ve bilgi verdiğini ifade etti. Şeref Deveci de ifadesinde bu iddiayı doğruladı. Haberin 13 Ağustos 2013 günü yayınlandığı da rapora girdi.

ORHAN İNCE İDDİALARI REDDETTİ
Orhan İnce ise Zarrab'ın iş yaptığı bölgelerde görev yaptığı için şahsın kendisi ile samimi olmaya çalıştığını para talebinde bulunduğu iddialarının iftira olduğunu belirtti. 1 milyon dolar verilmemesi durumunda MASAK'a Adem Delgeç kanalı ile şikayette bulunacağı iddiasını da kabul etmeyen Orhan İnce, Adem Delgeç ve arkadaşlarının olaya kendi adını karıştırdıklarını bunun asılsız olduğunu iddia etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis müdürü rüşvet istemekle suçlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN