Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye ABD'ye son 5 yılda 3 sanık iade etti

Giriş Tarihi: 5.5.2014
Türkiyenin "Gülen iade edilsin" talebi, 2 ülke arasındaki suçlu iadesini de gündeme getirdi. Türkiye son 5 yılda ABD'nin istediği 3 sanığı iade etti, 2 sanık da iade için Türkiye'de tutuklu bulunduruluyor.
Bunlardan biri olan Somali asıllı Ahmed Diini ırkçılığa karşı mücadelesi ve ten rengiyle ABD Başkanı Obama'yla benzerlik taşıyor. "Terör suçu"ndan aranırken martta Türkiye'de yakalanan Diini, iade amacıyla tutuklanıp İstanbul'da cezaevine konuldu. Diini, sözleşme gereği, 60 günlük "iade dosyası bekleme" süreci için tutuluyor.
Türkiye'nin, 2009 ve 2011'de iade ettiği 3 isimden biri dünyaca ünlü gayrimenkul finansman sistemi mortgage skandalının kadın kahramanlarından biri. Virginia kökenli genç kadın Diane Frederick Atari, ABD'deki mortgage skandalı patlak verdikten sonra Türkiye'ye kaçtı. 50 milyon dolarlık kredi dolandırıcılığı nedeniyle aranan Atari, 18 Şubat 2011'de ABD'ye iade edildi.
ABD'ye iade edilen ve iadesi istenenler arasında, cinayet sanıkları da bulunuyor, dolandırıcılıktan arananlar da. Bir başka iade süreci ise vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılık" suçlarından aranan Brezilya kökenli Domingos Neto Trofino için işlemişti. Türkiye, bu sanığın iade talebini ise "zamanaşımı" gerekçesiyle reddetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ABD'ye son 5 yılda 3 sanık iade etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN