Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri'nden Kırımoğlu'na destek

Dışişleri Bakanlığı, Abdülcemil Kırımoğlu'nun Kırım'a girişinin engellenmesi ve Kırım Tatar Milli Meclisine karşı tehditler hakkında bir açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 6.5.2014 10:34 Güncelleme Tarihi: 6.5.2014 10:35
Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatar Türkleri önderi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun 3 Mayıs'ta anavatanı Kırım'a geçişinin engellenmesinin herhangi bir meşru temeli ve izahı olmadığını belirten Dışişleri Bakanlığı, hiçbir şekilde kabulü mümkün olmayan bu uygulamanın kaygı verici bulunduğunu kaydederek kınadı.

Dışişleri Bakanlığı, Abdülcemil Kırımoğlu'nun Kırım'a girişinin engellenmesi ve Kırım Tatar Milli Meclisine karşı tehditler hakkında bir açıklama yaptı. Kırım Tatar Türkleri önderi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun 3 Mayıs'ta anavatanı Kırım'a geçişinin engellenmesinin herhangi bir meşru temeli ve izahı olmadığını belirten Dışişleri Bakanlığı, hiçbir şekilde kabulü mümkün olmayan bu uygulamanın kaygı verici bulunduğunu kaydederek kınadı.

Dışişleri Bakanlığı, "Ayrıca, Kırım Tatar halkının, karşılamaya gittikleri önderleri Kırımoğlu'na yönelik tezahürat ve gösterdikleri demokratik ve barışçıl tepki üzerine soruşturma başlatıldığını, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov'un KTMM'nin lağvedilebileceği yolunda tehdit edildiğini de öğrenmiş bulunuyoruz" bilgisini verdi.

Bunun gerçekleşmesine ihtimal vermemekle birlikte, içinden geçtikleri olağanüstü şartlarda, karşılaştıkları tüm zorluklara ve yaşadıkları tedirginliğe rağmen, görüş ve taleplerini her zaman barışçıl bir zeminde demokratik yöntemlerle dile getirmiş olan Kırım Tatar Türklerinin tek meşru temsil organı olan KTMM'ye karşı böylesine tehditkar bir tutum benimsenmiş olmasının bölgede gerginliği tırmandıracak vahim bir gelişme olarak görüldüğünü belirten Bakanlık şöyle devam etti:

"Bu bağlamda, tüm ilgili taraflara, Ukrayna Parlamentosu'nun 20 Mart 2014'te aldığı kararla, Kırım Tatar Milli Kurultayı'nın yürütme organı olan KTMM'yi Kırım Tatar halkının tam yetkili organı olarak tanıdığını, ayrıca, yerel düzeyde alınmış benzeri kararlar olduğunu hatırlatmak isteriz.

Kırım Tatar Türklerinin demokratik hak ve özgürlüklerine ve yegane meşru temsil organına gereken saygının gösterilmesini bekliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri'nden Kırımoğlu'na destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN