Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kur’an kursu öğreticilerinin gözü Meclis'te

Fahri Kur’an kursu öğreticileri, Meclis'te çıkacak torba yasada mağduriyetlerinin çözülmesini bekliyor.

Giriş Tarihi: 6.5.2014 16:59
Fahri Kuran Kursu Öğreticileri Platformu, mağduriyetlerinin giderilmesi için Meclis'te adım atılmasını beklediklerini ifade etti.

Türkiye'nin çeşitli illerinde Diyanet'e bağlı Kur'an kurslarında çalışan 3 bin civarındaki fahri Kur'an kursu öğreticisi, yeterlilik belgelerinin geçerlilik süresinin yapılan bir düzenlemeyle kademeli olarak iptal edilmesi nedeniyle mağdur oluyor.

Fahri Kur'an kursu öğreticileri adına açıklama yapan platform sözcülerinden Zehra Gürses, "Bizler KPSS ve yeterliliği bulunan fahri Kur'an kursu öğreticileri olarak bir mağduriyetle karşı karşıyayız. Bizler, bu kurslarda hizmet etmek için, il müftülüklerinin güncel yeterliliği bulunan adaylar arasından açtığı mülakat sınavlarını da kazanarak, fahri Kur'an kursu öğreticisi olarak görevlerimize başladık. Her an görevlerimiz sona erecek kaygısıyla, işimize gidip geliyoruz. Asgari ücretin altında maaş almamıza rağmen manevi ücreti en yüksek olan Kur'an hizmeti aşkıyla, tüm hocalarımız gibi özverili bir şekilde çalışıp gayret gösteriyoruz.

Ancak çıkartılan bir düzenlemeyle, Kur'an kurslarında çalışmak için aylarca çalışarak sınavını kazandığımız, Kur'an kursu öğreticiliği yeterlilik belgelerimizin geçerlilik süreleri iptal edildi. Başbakanımızdan isteğimiz, yeterlilik belgelerimizin süresi dolmadan atama şartlarına haiz fahri Kuran kursu öğreticisinin Meclis'te görüşülecek olan torba yasaya dâhil edilip, fahri Kuran kursu öğreticilerinin kadrolu veya sözleşmeli olarak atanmasıdır. Tüm hocalarımız, aylardır elleri havada sıkıntılarının çözülmesi için dua ediyorlar.

Platformumuza üye hocalarımızın tamamı atama şartlarına haiz olup belirli bir hizmeti bulunduğundan hoca arkadaşlarımızın atanmaları halinde Diyanet kurumuna ve milletimize değer katacaklardır. Ülkemizin en ücra yerlerinde yaşayan kardeşlerimizin bizlere ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Platform olarak atama şartlarına haiz KPSS ve yeterliliği ile bir eğitim-öğretim yılı hizmeti bulunan tüm hocalarımızın atanması adaletli bir çözüm olacaktır. Çünkü platformumuza üye olan ve fahri öğreticilik yapan hocalarımızın tamamı kadrolu olarak atanacak şartlara sahip.
Başbakanımızın biz fahri Kur'an kursu öğreticilerine sahip çıkacağına gönülden inanıyoruz." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kur’an kursu öğreticilerinin gözü Meclis'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN