'Paralel'e ilk dava telekulakçı polislere

Adana'da hâkim ve savcıların da dahil olduğu yüzlerce kişiyi dinlemekle suçlanan 10 polis için hazırlanan iddianame kabul edildi. Sanıkların, 7 ayrı suçtan 51 yıl 3'er ay hapsi isteniyor

Giriş Tarihi: 6.5.2014
Başkaları adına alınan dinleme kararlarıyla kendilerinin yasadışı dinlendiğini öne süren bir hâkimle bir savcının suç duyurusu üzerine Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan tarafından başlatılan telekulak soruşturmasının iddianamesi kabul edildi. Adana Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube'de görevli sanıkların, yasadışı dinleme yaptıklarının altını çizen savcı, bu durumun hukuk güvenliği, devlet güvenirliğini yok etmeye yönelik eylem olduğunu savunarak, "Hâkim ve savcıların haberleşme özgürlüğünün dahi, suçla mücadele görevi olan şüpheliler tarafından bu şekilde ihlal edildiği bir ortamda hukuk ve haberleşme güvenliğinden bahsedilemez" dedi. Sanıkların, "Dinlenen kişilerin hâkim veya savcı olduğunu bilmiyorduk" yönündeki savunmasına itibar edilemeyeceği belirtilen iddianamede, tutuklanmaları talep edildi. İddianamede ayrıca, sanıklar hakkında yüzlerce yasadışı dinleme yaptıklarına ilişkin farklı soruşturmaların da sürdüğü vurgulandı.

'ÇOK YOĞUNDUK, BİLMİYORDUK'
Adana ve Mersin'de, aralarında hâkimler, savcılar, bürokratlar ve siyasetçilerin de bulunduğu yüzlerce kişinin, istihbarat şube polisleri tarafından sahte dinleme belgeleriyle dinlendiği haberleri üzerine Adana Adliyesi'nde görevli hâkim Süleyman Köse ile savcı Şükrü Uçkan suç duyurusunda bulunmuştu. Bunun üzerine hâkim Köse'nin, Tunahan İnan adıyla, savcı Uçkan'ın ise Fırat Yalçıntekin adıyla dinlendikleri belirlenmişti. 8 Nisan günü düzenlenen operasyonda, istihbarattan sorumlu eski Adana Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bilgin, eski İstihbarat Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin ile istihbarat şubede görevli biri kadın 6 polis gözaltına alınmıştı. Zanlılardan 6'sı tutuklanmış, bir hafta sonra nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Gözaltına alınan polisler sorgularında işlerinin yoğunluğunu gerekçe göstererek, kimi dinlediklerini bilmediklerini savunmuştu. Eski İstihbarat Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin de ifadesinde, "Benim görev yaptığım dönemde günde 350-400 evrak geliyordu. Dinleme taleplerini ayrıntılı olarak inceleme şansımız olmuyordu. Yoğunluktan ötürü talepler yeterince incelenmemiş olabilir" demişti.

VALİYİ VE MİT'İ DE DİNLEMİŞLER

Soruşturmaları başlatan iddialar arasında, Adana ve Mersin'de yüzlerce usulsüz dinleme yapan birimlerin, dinlenmesine karar verilen kişilerin telefon numaralarının karşısına farklı isimler yazarak, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, MİT Bölge Başkanı, Mersin'de siyasi partilerin il başkanları, vali korumaları, memurlar ve onlarca ismi dinledikleri yer almıştı. Paralel örgütün AK Partili siyasileri yasadışı sol Marksist-Leninist-Komünist-Partisi (MLKP), El-Kaide, Hizbullah, PKK gibi örgütler, Emniyet Müdürleri ise Özgür Suriye Ordusu Faaliyetleri kapsamında dinlendiği öğrenildi. Özel yetkili mahkemelerin marifetiyle yasal süreyi aşan dinlemelerdeki kişisel verilerin ise yok edilmediği öne sürüldü. Bu arada paralel dinleme iddialarına konu olan soruşturma kapsamında, İstanbul'da aralarında İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, yazar Mustafa İslamoğlu, gazeteciler Hakan Albayrak ve İbrahim Karagül'ün de bulunduğu 25 kişi müşteki olarak ifadeye çağrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Paralel'e ilk dava telekulakçı polislere
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN