Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yeniçeri isyanı gibi'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ürdün dönüşü SABAH'a konuştu. Paralel yapının darbe girişimini yeniçeri isyanına benzetti, "Dışişleri dinlemesinin faili de paralel yapı. Türkiye'yi dünyaya şikâyet ediyorlar" dedi

Giriş Tarihi: 6.5.2014
Ürdün dönüşü uçakta SABAH'a konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, paralel örgütün 9 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Mavi Marmara saldırısında İsrail'den izin istediğini, Türkiye'de ise meşru bir iktidara darbe girişimi yaptığını söyledi. Ürdün'de Zatari Mülteci kampında "Suriye'ye komşu ülkeler Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Davutoğlu, şu mesajları verdi:
YENİÇERİ DARBESİ: Bizim darbeler tarihine bakın. 2 unsuru hep görürsünüz; Gücünü halktan almadan, destek almadan bir güç kullanma. İkincisi de içtihat sistemi içinde tanımlanamayan ilişkiler kurma. Osmanlı döneminde de böyleydi. Yeniçeriler isyan ederler bir de isyana fetva verecek uygun Şeyhülislam buldular mı o isyan darbe olurdu. Meşruiyete karşı darbe. Modern dönemde de bunun adı 27 Mayıs'ta ordudaki cunta ile onları destekleyen yargı oldu. 12 Eylül'de böyle...
İSRAİL'DEN BİLE İZİN ALIYORLARDI: Mavi Marmara'da ne dediler? 'İsrail'den izin alma imkanı varken otoriteye niye kafa tuttunuz? Biz müspet düşünürüz, müspet davranırız.' Argüman bu. Peki orada o otoriteyi öyle görüyorsun da Türkiye'de daha 30 Mart'ta bu denli halk desteği almış bir siyasi otoriteye karşı niye meydan okuyorsun. Halen bu otoritenin meşruiyetini tartışıyorsun? Müspet düşünme bu mu?
GEREKEN YAPILIR: Burada devlete, devletin meşruiyet zeminine karşı bir suç var. Bununla ilgili soruşturmalar yapılır. Bu soruşturmalar belli aşamalara gelir, belli adımlar atılması icap eder. O adımlar atılır.
SABRETİK: 7 Şubat olayı aslında bu yapıyı ortaya çıkardı ancak toplumsal huzur adına tahammül gösterildi. Ama Başbakan Brüksel'e, ben de 3 gün sonra Cenevre 2 toplantısına gidecekken, TIR operasyonları meselenin dış gündemi de içeren bir operasyon olduğunu ayan beyan gösterdi. Bunun izah edilir başka tarafı yok.
İHANETE DEVAM: 28 Şubat sürecinde eşim baş örtülü olduğu için üniversiteler bizi almaktan korktu. Bir kez Türkiye aleyhine konuşmadım. Onlar Türkiye'yi her yere şikâyet ediyor, Türkiye aleyhtarı faaliyetler devam ediyor. ABD Kongresi'nde bile hâlâ var.
HALK TEPKİ VERDİ: 30 Mart'ta yüzde 92 katılım ile halk yönetime el koydu. Siyasete müdahale etti ve "Sandığa giderim siyaseti ben dizayn ederim" dedi.
SESLERİ ÇIKMADI: Gülen'in kendisi, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, Türkiye'de her hangi bir olay olduğunda açıklama yapar. F.Bahçe'de yönetim değişse açıklama yapıyor değil mi? Türkiye'de Dışişleri'ne açık saldırı yapılmış. O saat açıklama yapılmadı. Birkaç saat sonra yapılmadı. Bir gün sonra şunu diyemez miydi? "Bunu kim yapmış olursa olsun bu bir ihanettir. Biz hükümet ile farklı düşünüyor olabiliriz ama bu ihanete cevaz vermemiz mümkün değildir." Sanıyorlardı ki bu dinleme sonrası halkta hükümete karşı tepki olacak. Basiretli halkımız bunu ülkeye saldırı olarak görünce, "Biz bu işte yokuz" dedi.
KUZEY KORE BASINI MISIN?: (Freedom House'ın Türkiye'yi özgür basın olmayan ülkeler kapsamına alması) Türkiye bahsi geçen ülkelerle aynı kategori de değil, bahsi geçen ülkelerin çoğunda serbest seçim bile yok. Biz daha yeni serbest seçimden çıkmışız. Her görüş kendini meydanda ifade etmiş. Aylardır da en azından Türk basınının yarısından fazlası hükümet aleyhine tutum takınmış. Her gün Başbakan bizim aleyhimize yayın yapmış. Bunların hiçbirine siyasi müdahalede bulunulmamış. Bir de sen böyle bir ülkeyi nasıl Kuzey Kore ile aynı kategoride tutarsın. Manşeti atıyor, 'En özgür basın Türkiye'de' diye. Ben dünyanın en özgür basını Türkiye'de mi dedim? Ama şunu diyorum, "özgür denilen ülkelerin çoğu ile karşılaştırılabilecek bir basın dinamizmi ve özgürlüğü var." Türkiye Kuzey Kore ile aynıysa siz Kuzey Kore basını mısınız?
BİR KAÇ AFERİN İÇİN: Alman Cumhurbaşkanı'nın yaptığı en hafifinden diplomatik nezaketsizlik. Seçimden yeni çıkmış bir başbakanla saatlerce konuşuyorsun, ona karşı bir şey demiyorsun. Sonra çıkıp sadece Almanya'da birkaç aferin almak için eleştiriyorsun. Buna devlet adamlığı denmez.

HEDEFİMİZ İLLEGAL ÖRGÜT
Anadolu'da değişik yerlerde zekatla, hayırla 'Bunlar çocuk okutuyor' diye onlara yardım eden sıradan bir vatandaş, bu topluluğa gönül veren kişi dini faaliyet yapıyordur. Onlara hiçbir sözümüz yok. O illegal örgütlenmenin hukuk içinde Türkiye içinde veya dışında ne yapmak gerekirse yapılır. Aksi halde devletin ve siyasetin meşruiyetini sürdürmek mümkün olmaz.

ESAD'A ÇALIŞTILAR
Türkiye'de halk iradesine dayanan hükümeti terör örgütleri ile iş yapıyormuş gibi göstermek kime yaradı? Cenevre Konferans'ında Suriye hükümeti eline koz verildi Türkiye'ye karşı.

İKTİDAR HIRSI
(Bunları niye yapıyorlar?) Çünkü iktidarı paylaşma arzuları var. Siyasete nasıl girdiğimizi herkes biliyor. Ben ilim adamıydım. Sen halkın karşısına çıkmayacaksın ama senin dediğin ferman olacak. Olmaz bu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yeniçeri isyanı gibi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN