Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Rüya' denen projeleri gerçeğe dönüştürdük

Üç ülkenin coğrafi birlikteliğinin Güney Kafkaslar'da büyük bir cazibe merkezi oluşturduğunu söyleyen Gül: Kafkasya'nın yüksek dağlarını duvar olmaktan çıkarıp, bir kapı haline getirdik

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Üçlü Zirvesi dün Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te gerçekleştirildi. Gül, zirvenin açılışında ve ortak basın toplantısında yaptığı konuşmalarda ilişkilerin son dönemde yakaladığı ivmeye dikkat çekerek "Biz Kafkasya'nın yüksek dağlarını bir duvar olmaktan çıkarttık, bir kapı, bir işbirliği alanı haline getirmiş olduk. Bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi. Üç ülke arasındaki coğrafi beraberliğin Güney Kafkaslar'da çok büyük bir cazibe merkezi oluşturduğunu kaydeden Gül "Bu cazibenin gücü giderek artmaktadır" diye konuştu. Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis- Erzurum ve Bakü-Tiflis-Kars projelerini bütün dünyanın takdirle izlediğini söyleyen Gül, "Bu projeler vaktiyle 'gerçekleşmesi zor', hatta bazılarının 'rüya' dediği projelerdir. Bunların ilk ikisi gerçekleşmiş üçüncüsü, demiryolu projesi de gerçekleşmek üzeredir" dedi. Zirve kapsamında demiryolu inşaatına ilişkin görüntüler izlediklerini aktaran Gül, binlerce metre uzunluğundaki tüneller ve büyük viyadüklerin inşa edildiğini, işlerin büyük kısmının bitirildiğini görmekten duyulan memnuniyeti dile getirdi. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) de bölgenin önemini ortaya koyduğunu kaydeden Gül, ülkeler arasındaki koordinasyonun bir çok pratik fayda sağladığını söyledi. Eskiden birbirine uymayan tren ve rayların çalışmalarla uyumlu hale getirildiğine, artık bütün trenlerin Türkiye'den Gürcistan ve Azerbaycan'a sıkıntı olmadan gidip gelebildiğini vurgulayan Gül, "Bizim bütün arzumuz, bütün bu projelerle bölgedeki refahı, ekonomik gelişmeyi artırmaktır" değerlendirmesinde bulundu. Ukrayna'daki krize de değinen Gül "Krize, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk çerçevesinde siyasi bir çözümün bulunması da şarttır. Türkiye olarak, Kırım Tatar Türkleri'nin de durumunu hassasiyetle takip ettiğimizi de ifade etmek isterim" dedi.

ENERJİ GÜVENLİĞİNE KATKI
Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili de zirvenin temelini atan Gül'e ve bu fikre destek vererek gerçekleşmesine katkıda bulunan Aliyev'e teşekkür etti. Devam eden ve Hazar Denizi, Karadeniz ile Akdeniz'i birbirine bağlayacak önemli projeler hakkında da konuştuklarını belirten Margvelaşvili, işbirliğinin daha da geliştirilmesinin önemine dikkati çekti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise "İşbirliğimizin sonucunda bu üç ülke bölgedeki enerji güvenliğini sağlayacaktır. Bu üç ülke, Avrupa'nın da enerji güvenliğini sağlayacaktır. Bugün, burada konuşulan konular dünya ve Avrupa için büyük önem taşıyor" diye konuştu.

KALKINMA İÇİN İSTİKRAR
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye- Gürcistan İş Forumu kapanış oturumunda yaptığı konuşmada ise siyasi problemlerle ülkelerin enerjilerini tükettiğini söyledi. Ekonomi ve siyaseti birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Bir ülkede siyasi istikrar, güvenlik yoksa o ülkede ekonomik kalkınmanın olması mümkün değil" dedi. Gül, Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili'nin onuruna verdiği akşam yemeğinde de Tiflis'in Avrupa- Atlantik kurumlarıyla entegrasyon çabalarına Türkiye'nin desteğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rüya' denen projeleri gerçeğe dönüştürdük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN