Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savcı Öz'ün kariyerini bitirecek 3 suçlama...

HSYK müfettişlerinden, Zekeriya Öz'ün meslek hayatını bitirebilecek 3 tespit: 2009-2012 arasındaki gelir-gider dengesinde 290 bin TL'lik fark var. Lüks Dubai tatilini faturalandıramadı ve 17 Aralık'ta polislere baskı yaptı

Giriş Tarihi: 7.5.2014
HSYK 3. Dairesi'ne savcılar Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve hâkim Süleyman Karaçöl hakkında soruşturma açılmasına karar verdiren müfettiş raporunun detaylarına SABAH ulaştı. HSYK müfettişleri hazırladıkları inceleme raporunda özellikle Savcı Öz'le ilgili 3 kritik tespit yaptı, incelemenin soruşturmaya dönüştürülmesini talep etti. Müfettişler Savcı Zekeriya Öz'e yönelik 3 kritik tespit yaptı:

YARGITAY'DA YARGILANABİLİR

2009-2012 yılları arasındaki gelirgider dengesinde 290 bin TL'lik açıklanamayan bir fark oluştu.
Savcı Öz SABAH'ın ortaya çıkardığı Dubai tatilini faturalandıramadı.
17 Aralık sürecinde de İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne giderek polislere baskı yaptığı iddiası...
Müfettiş raporuna Savcı Öz'ün 17 Aralık sürecinde İstanbul Emniyeti'ne giderek polislere baskı yaptığı iddiası da yansıdı. Müfettişler Öz'ün 19 Aralık sabahı İstanbul Emniyeti'ne giderek polislere baskı kurduğu iddiasının soruşturulması gerektiğini vurguladı. HSYK soruşturmasından çıkacak sonuca göre Zekeriya Öz'ün meslekten ihracı ardından da Yargıtay'da yargılanmasının gündeme gelebileceği belirtiliyor. Raporda diğer savcılar Muammer Akkaş, Celal Kara ile hâkim Süleyman Karaçöl hakkında da soruşturma açılması talep edildi. 17 Aralık soruşturmasının UYAP'a usulüne uygun girilmediği ve sistemden gizlenmeye çalışıldığı iddialarının da incelenmesi istendi.

DUBAİ TATİLİNİ BELGELEYEMEDİ
HSYK müfettişlerinin hazırladığı raporda öne çıkan detaylar şöyle:
Raporda Savcı Zekeriya Öz'ün maddi gelirleri üzerinde duruldu. Buna göre Savcı Öz'ün kazanç ve harcamalarını inceleyen HSYK müfettişleri, 2009-2012 arası 3 yıllık dönemde, gelir-gider dengesinde 290 bin TL'lik açıklanamayan bir fark oluştuğunu saptadı. Savcı Öz'ün bu 290 bin TL'yi nasıl kazandığı soru işareti doğurdu. Bu kazançla ilgili herhangi bir açıklamanın yapılamadığı öğrenildi. Bu yüzden müfettişler bu gelir-gider farkının soruşturulmasını istedi.

AĞAOĞLU ÖDEMİŞTİ
Savcı Öz'le ilgili incelemenin soruşturmaya dönüşmesinin 2'nci sebebi SABAH'ın manşeti oldu. SABAH, Öz'ün Dubai tatilinin faturasını işadamı Ali Ağaoğlu'nun ödediğini belgeleriyle ortaya koymuştu. Savcı Öz, tatil giderlerini kendi cebinden ödediğini ileri sürerken, karşı açıklama Ağaoğlu'ndan gelmiş ve "Masrafları biz karşıladık" demişti. Bunun üzerine Öz, tatil masraflarını kendi cebinden karşıladığına ilişkin belgeleri açıklayacağını ileri sürmüş, ancak herhangi bir belge ya da bilgi ortaya koyamamıştı. Daha sonra Öz'e yakın bazı isimlerin Ağaoğlu'nun ofisine giderek tatil faturası talep ettiği iddiasını somutlaştıran görüntüler de ortaya çıkmıştı. Savcı Öz'ün, HSYK müfettişlerinin talep etmesine rağmen Dubai tatilini kendi kaynaklarıyla karşıladığına ilişkin bir doküman ya da belge sunamadığı raporda yer aldı. Bu durum, Öz'le ilgili iddiaların gerçek olduğu şüphesini güçlendirdi. Müfettişler Öz'ün 'kıyak tatili' işadamlarına ödettiği konusundaki güçlü bulgular üzerine incelemenin soruşturmaya dönüştürülmesini istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcı Öz'ün kariyerini bitirecek 3 suçlama...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN