BM'ye Türk raportör

Giriş Tarihi: 8.5.2014 19:58

BM İnsan Hakları Konseyi, Prof. Dr. Hilal Elver'i BM Gıda Hakkı Özel Raportörü olarak atadı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Prof. Dr. Hilal Elver'i, oy birliğiyle BM Gıda Hakkı Özel Raportörlüğüne atadı.

Prof. Dr. Elver, 2003-2009 yıllarında Kadına Karşı Şiddet Özel Raportörlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Yakın Ertürk'ten sonra özel raportörlük görevini üstlenen ikinci Türk oldu.

Kişilerin bireysel veya topluca, yeterli miktarda ve kaliteli gıdaya düzenli, kesintisiz ve sınırsızca ulaşma hakkı olarak tanımlanan gıda hakkıyla ilgili BM'ye düzenli raporlar sunacak olan Elver, görevi Belçikalı Prof. Dr. Olivier de Schutter'den devralacak.

Gıda Hakkı Özel Raportörlüğü görevi, BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından ilk olarak 17 Nisan 2000'da tanımlanmıştı.

PROF. DR. HİLAL ELVER KİMDİR?

Halen Kaliforniya Üniversitesi Küresel ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nde çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Hilal Elver, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1974 yılında mezun oldu ve aynı fakülteden 1985'te doktora derecesini aldı.

Çevre Bakanlığı'nın ilk hukuk danışmanı olan Elver, Başbakanlık Kadın Araştırmaları Genel Müdürlüğü görevinde de bulundu.

Elver, 1996 yılından bu yana farklı Amerikan üniversitelerinde uluslararası çevre ile insan hakları hukuku alanlarında akademik faaliyetlerini yürütüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM'ye Türk raportör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN