Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK'da paralel skandal

Giriş Tarihi: 9.5.2014 09:44

Darbe girişiminden sonra paralel yapının yargı koluyla mücadele etmek için HSYK yasasında yapılan değişikliği AB heyetine şikayet eden 2’nci Daire Başkanı Nesibe Özer kanuna muhalif olduğu için hayatının tehlikede olduğunu savundu.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2'nci Dairesi Başkanı Nesibe Özer, HSYK'yı ziyaret eden AB heyetine baskı altında olduklarını öne sürerek "Can güvenliğim yok" diye şikayet ettiği ortaya çıktı. Yargı içindeki paralel yapıya karşı alınan yasal önlemleri HSYK'yı ziyaret eden Prof. Dr. Thomas Giergirich başkanlığındaki AB Komisyonu heyetine şikayet eden Nesibe Özer, "Can güvenliğim yok" dedi. Özer'in bu sözleri şok etkisi yarattı. AB Komisyonu uzmanlar heyeti, 2010 yılında yapılan HSYK değişikliği sonrasında zaman zaman kurula ziyaretler gerçekleştirerek raporlar hazırlıyor.


DAİRE ÜYELERİ ÖZER'E TEPKİ GÖSTERDİ

AB Komisyonu uzmanlar heyeti dün HSYK 2'nci Dairesi'ni ziyaret etti. AB heyeti üyeleri 2'nci Daire üyeleriyle HSYK Yasası'nı görüştü. Toplantıya gergin başlayan Daire Başkanı Nesibe Özer, diğer üyelerin konuşmalarına sık sık müdahale etti. Nesibe Özer, daha önce HSYK Yasası'yla ilgili olarak Başkanvekili Ahmet Hamsici'nin açıklamalar yaptığını hatırlatarak, "Başkanvekilinin ifadeleri 'Hamsici Türkiye'yi şikayet etti' diye yansıtıldı. Bu yüzden benim söyleyeceklerim şikayet değil, kişisel görüşlerim" dedi. Resmi bir ziyaret gerçekleştiren heyete "kişisel görüşlerle" bilgi vermek teamüllere uymasa da Nesibe Özer'in devamındaki sözleri, daire üyelerinin tepkisini çekti.

Özellikle 1'inci Daire'de bazı üyelerin yerlerinin değiştirilmesini eleştiren Özer, "Bu değişim haksız ve yasaya aykırı olarak yapılmıştır" dedi. Yapılanları protesto ettiğini ifade eden Özer, HSYK değişikliğine ilişkin taslak çalışmalarının yapıldığı üç ay boyunca muhalif kaldıklarını belirterek, "Can güvenliğim yok" dedi. Özer'in sözlerine daire üyeleri tepki gösterince "Uyumumuz yok görüyorsunuz" diyerek toplantıyı terk etti. Daire üyesi Ali Aydın, Nesibe Özer toplantıyı terk ettikten sonra "Sayın başkanın tavrını şık bulmuyorum" diye tepki gösterdi. Aydın, "Daire üyelerinin yerlerinde her zaman değişiklik olabilir. Bunda yasaya aykırı bir taraf yok" dedi.


DEĞİŞİKLİK İSTEK ÜZERİNE YAPILDI

Yargıtay kontenjanından gelen üye Ulvi Yüksel, 2010 sonrasında yapılan HSYK değişikliği başta olmak üzere HSYK yapısında değişim öngören düzenlemelere muhalif kaldığını hatırlattı. Yüksel, "Yasama bir değişiklik yaptı ve bu değişiklik de Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Biz de bu iptal kararına uyduk. Bu durum Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunun göstergesi" dedi. Toplantıya katılan 4 üye, 1'inci Daire'deki değişikliğin üyelerin isteğiyle gerçekleştiğini ve bu değişimin yasaya uygun olduğunu ifade etti. HSYK kaynakları, Nesibe Özer'in çıkışını Raportör Prof.Dr. Thomas Giergirich'i etkilemek amaçlı olduğu görüşünde.

Kayank: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK'da paralel skandal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN