Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel soruşturma 30 kente sıçradı

Yasadışı dinleme kayıtlarının 17 Aralık operasyonundan önce Emniyet'in veri tabanından kopyalanıp daha sonra silindiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Paralel yapının yasadışı dinleme ve fişleme faaliyetlerinde merkez olarak kullandığı belirlenen emniyet istihbarat şubelerine "telekulak" soruşturmaları başlatıldı. Polis Başmüfettişleri tarafından ilki Adana'da başlatılan "Yasadışı Dinleme ve Kayıt Altına Alma Soruşturması"nın benzeri 29 büyük kentin istihbarat şubelerine sıçradı. İstanbul'da sözde "Selam Terör Örgütü" adı altında aralarında gazetecisinden işadamına kadar değişik mesleklerden 2 binin üzerinde kişiyi yasadışı dinlediği tespit edilen, Adana'da ise bazı hakim ve savcıları dinlediği belirlenen "paralel kulak" için çember daralıyor. Adana'da geçen ay başlatılan "Yasadışı Dinleme Soruşturması" kapsamında 2'si Emniyet müdürü 9 polis hakkında, hapis cezası istenmişti. Çıkarıldıkları mahkemece tutuklanıp ardından nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakılan ve 47'şer yıl hapis cezasıyla yargılanan 9 polise açılan bu dava ilk oldu. Şüphelilerin istihbaratçı kimlikleriyle dikkat çektiği Adana'daki telekulak soruşturması, aynı suç içerikleriyle 29 büyük ile daha yayıldı. Aralarında, İstanbul, Ankara, İzmir, Sakarya, Gaziantep, Samsun ve Mersin'in de bulunduğu 30 ilin Emniyet müdürlüklerindeki İstihbarat Şubelerde yürütüldüğü öğrenilen telekulak soruşturmalarının, "yasadışı dinleme, fişleme ve kayıt tutma" iddialarıyla başlatıldığı bildirildi.

AÇIĞA ALINAN MEMURLAR VAR
Şüpheli sayısının soruşturma dosyaları incelendikçe arttığı, bazı illerdeki memurların da açığa alındığı kaydedildi. Soruşturma, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire Başkanlığı'ndaki skandalı da ortaya çıkardı. Ülke genelindeki tüm istihbarat şubelerde yapılan dinlemelerin kayıt sırasında ve sonrasında EGM'deki veri tabanına yüklendiği, 17 Aralık'tan önce bu kayıtların kopyalandığı ve operasyonların ardından silindiği belirlendi. Öte yandan, İstanbul merkezli yapılan operasyonun ardından dün Ankara Emniyeti'nde 66'sı terörle mücadelede görevli çoğu amir, başkomiser ve komiser 110 polisin yeri değiştirildi.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel soruşturma 30 kente sıçradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN