Türkiye'nin en iyi haber sitesi

17 Aralık darbesinin belgesini sundu

AK Parti kampında, Paralel Yapı'yla ilgili il il hazırlanmış raporu sunan İçişleri Bakanı Ala, 17 Aralık darbe girişimine ilişkin bir belge de gösterdi. Ala, "Dönemin Başbakanı" ifadesinin yer aldığı belgenin yok edilmekten son anda kurtarıldığını belirtti

AK Parti'nin Afyon'da devam eden kampına İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın paralel yapıya ilişkin sunumu damgasını vurdu. Bakan Ala, Başbakan Erdoğan ve hükümete yönelik 17 Aralık ve 25 Aralık darbe girişimiyle ilgili ilk kez bir kapalı toplantıda belge gösterdi. Sunumunda Başbakan Erdoğan'ı Paralel Yapı tarafından uluslararası terör örgütü lideri olarak yargılamayı amaçlayan iddianamenin Başbakan'la ilgili kısmını paylaşan Ala, "Eğer 17 Aralık başarılı olsaydı iddianame devreye sokularak Başbakan ve yakın çalışma arkadaşları tutuklanacaktı" dedi. Ekrana yansıtılan belgede Erdoğan'dan "Dönemin Başbakanı" olarak bahsediliyor. Ala, yok edilmek istenen belgeyi son anda kurtardıklarını ifade etti.

'EN FAZLA PARALEL YARGIDA'
Paralel Yapı'nın 28 Şubat'tan sonraki çalışmalarını tek tek anlatan Ala, 2009'da darbe görevini askerlerden paralel yapının devraldığını vurguladı. Ala, Paralel Yapı'yla mücadele için Anayasa değişikliğinin şart olduğunu söyledi. Paralel Yapı kadrolarının il il belirlendiği İçişleri Bakanlığı raporunu da detaylarıyla sunan Bakan Ala, bu konudaki çalışma sonuçları, alınan önlemler ve Paralel kadrolarla ilgili soruşturmalar hakkında bilgi verdi. Ala, en fazla Paralel yapılanmanın yargıda olduğunu, kurumlardaki Paralel unsurların da tespitine yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Efkan Ala, Türkiye'nin tüm stratejik ve gizli bilgilerinin yer aldığı Kırmızı Kitap'tan da bahsetti, "Her sayfasına imza atarız. İnternete koysak yeridir. Tam bir demokrasi metnidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17 Aralık darbesinin belgesini sundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN