Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cüppeli siyasete 'Van Minute' dedi

Yargının siyasete müdahale girişimi bu kez boşa çıktı. Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, Danıştay'ın kuruluş yıldönümü programında kürsüde siyaset yapınca Başbakan salonu terk etti

Yüksek yargının her kuruluş yıldönümünde, devlet protokolüne "fırça atma hevesi" bu kez Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a takıldı. Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümünde yaptığı siyasi konuşmayla gündeme gelen başkan Haşim Kılıç'tan sonra bu kez Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Danıştay'ın 146. kuruluş yıldönümünde Kılıç'a özenerek siyasi mesajlar vermeye başladı. Feyzioğlu'nun "Van depremi" ile ilgili sözleri üzerine Erdoğan "Van'la ilgili sözlerin baştan aşağı yalan" diye tepki gösterdi. Feyzioğlu'nun konuşmasına devam etmesi üzerine bu kez "Edepsizlik yapıyorsun" diyen Başbakan Erdoğan, tepkisini ayağa kalkarak gösterince Cumhurbaşkanı Gül kolundan tuttu. Erdoğan bu sırada da, "Siyasi konuşma yapıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Haksızlık karşısında susacak mıyız hep" diye tepkisini sürdürdü. Erdoğan salonu terk ederken Cumhurbaşkanı Gül ile Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de onunla birlikte salondan ayrıldı.

FEYZİOĞLU ROL ÇALDI
Danıştay'ın 146. kuruluş yıldönümü davetinde ortaya çıkan tablo, geçtiğimiz günlerde yüksek "yargının siyasete müdahalesiyle" gündeme gelen Anayasa Mahkemesi'nin davetini akıllara getirdi. Danıştay'ın törenine de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve çok sayıda davetli katıldı. Törene Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın katılmadığı görüldü. Tören TRT Korosu'nun türküleriyle başladı. Konuşmalarla devam etti. Tören başlangıcında salona erken gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, yanına gelen Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu ile bir süre sohbet etti. Ancak Başbakan'la sohbet eden Feyzioğlu, aynı Kılıç'ın yaptığı gibi sohbet sonrasında çıktığı kürsüde siyaset yaptı.

KÜRSÜDE CÜPPELİ SİYASET

Salondaki bu olumlu hava, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün "dengeli" konuşmasıyla devam etti ancak TBB Başkanı Feyzioğlu'nun konuşmasının son bölümünde yerini gerginliğe bıraktı. Feyzioğlu konuşmasının ortalarında, "Sayın Cumhurbaşkanım, Zat-ı Alinize ve buradaki muhterem heyete iletmek üzere, üzerimde bir selam borcu var. Van'da konteynır kentte yaşamaya devam eden kiracıların selamı" diye başladığı bölümde, Van depreminden sonra yapılan konutların öncelikle mal sahiplerine verildiğini, geri kalanının kiracılardan bir kısmına kurayla dağıtıldığını anlattı. Feyzioğlu konuşmasının devamında, darbe dönemlerini, Uludere olaylarını, Sivas, Kahramanmaraş olaylarını Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki faili meçhul cinayetleri eleştirdi. Feyzioğlu'nun konuşmasının son satırlarında, Sanat Kurumu Kanun Taslağı'na yönelik eleştirileri sırasında Başbakan Erdoğan'ın konuşmanın uzun sürdüğüne yönelik sözsüz tepkisi üzerine gerilim başladı.

"EDEPSİZLİK" TARTIŞMASI
Feyzioğlu sözlerine, "Bitirdim, bitirdim, bitirdim, bitirdim... Ama şunu söylemeden bitirmeyeceğim... Varsın yürekleri taşlaşmış olanlar daha önce yaptıkları gibi kızsınlar sözlerime... Ben bu ülkemin Cumhurbaşkanına, Başbakanına, iktidar ve ana muhalefet partilerine, tüm siyasi partilerine sesleniyorum. Bu sessiz çığlığı duyalım" diye devam etti.

"SUSACAK MIYIZ HEP"

Bu sırada Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül'e, eliyle yön gösterme işareti yaparak kapıyı işaret etti ve "gidelim" dedi. Başbakan Erdoğan salonu terk ederken de yüzü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ve diğer konuklara yönelikken, "Haksızlık karşısında susacak mıyız hep. 25 dakika başkan (Danıştay Başkanı'nı kastediyor) konuşuyor. Bir saat sen konuşuyorsun" dediği duyuldu. Başbakan Erdoğan'ın önden, Cumhurbaşkanı Gül ile Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in de hemen arkasından salondan ayrılışları sırasında konuklar bir süre salondan dışarı çıkarılmadı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Cüppeli siyasete 'Van Minute' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN