Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abdullah Gül Çin'e gidiyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 15-21 Mayıs'ta Çin Halk Cumhuriyeti'ne devlet ziyareti gerçekleştirecek.

Giriş Tarihi: 12.5.2014 20:04 Güncelleme Tarihi: 12.5.2014 20:04
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gül, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping'in davetine icabetle 15-21 Mayıs'ta Çin'e gidecek.

Cumhurbaşkanı Gül'ün beş yıl içinde Çin Halk Cumhuriyeti'ne yapacağı ikinci resmi ziyaret kapsamında 16 Mayıs'ta Pekin'deki resmi görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkiler ve işbirliği imkanları tüm yönleriyle alınacak. Bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulacağı görüşmelerde iki ülke arasındaki ahdi zemini güçlendirecek bazı anlaşmalar imzalanacak.

Ziyaretin ikili boyutunun tamamlanmasının ardından Gül, 20-21 Mayıs'ta Şanghay'da düzenlenecek "Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı" (AİGK/CICA) IV. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılacak. Bu vesileyle Türkiye'nin Haziran 2010'daki İstanbul Zirvesi'nden bu yana
üstlendiği AİGK dönem başkanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti'ne devredilecek.

Zirve kapsamında mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler de yapacak Cumhurbaşkanı Gül, Şanghay'da Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti İş Forumu'na hitap edecek, temas ve incelemelerini bu şehirdeki bazı kuruluşlarda sürdürecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyaretinin, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinde son dönemde yakalanan ivme ile Asya'da barış, güvenlik ve istikrarın pekiştirilmesine yönelik gayretlerin ilerletilmesine katkı sağlayacağı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abdullah Gül Çin'e gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN