Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AİHM'den Türkiye'ye rekor ceza

Türkiye, 1974 Kıbrıs Harekâtı nedeniyle 90 milyon Euro tazminata mahkûm edildi.

Giriş Tarihi: 12.5.2014 16:13 Güncelleme Tarihi: 12.5.2014 17:15

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 1974 yılında yaşanan Kıbrıs Barış Harekatı sonrası 1994 yılında Güney Kıbrıs'ın açtığı tazminat davasına ilişkin kararını açıkladı. Mahkeme Türkiye'yi 90 milyon Euro tazminata mahkûm etti.

Mahkemenin kararında 30 milyon Euro'nun 1974 sonrası kaybolanların ailelerine, 60 milyon Euro'nun ise Karpaz bölgesindeki Rumlara verileceği kaydedildi. Karar sonrası Türkiye tarihinde ilk kez tanımadığı bir devlete tazminat ödemek zorunda kalacak.

Güney Kıbrıs ilk başvurusunu 1994 yılında Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bazı maddelerinin ihlali sebebiyle açmıştı. Rum Yönetimi açtığı davada 1491 Rum'un kayıp olduğunu 211 bin Rum'unsa topraklarından olduğunu ifade etmişti. Sunulan belgeler sonrası mahkemeyse 2001 yılında bu durumu karara bağlamıştı. Açıklanan kararda 11 maddenin ihlal edildiği kabul edilmişti. Rumlar 2011 yılında da 3 ayrı dava açmıştı. Fakat bu kararlar tazminatla sonuçlandırılmamıştı.

"AİHM kararlarının bağlayıcılığı yoktur"

Davutoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye'yi Kıbrıs Barış Harekatı'ndan dolayı mahkum etmesiyle ilgili olarak şunları kaydetti:

"Bu dava, 10 yıl sonra tekrar gündeme getirildi. Kesinlikle uluslararası hukuk bağlamında ve AİHM çerçevesi, kuralları bağlamında da ne bağlayıcıdır ne de bizim açımızdan bir kıymeti vardır. Hukuk açısından sakıncalarının olmasının yanında zamanlaması yanlıştır. Tam Kıbrıs'ta kapsamlı barış müzakereleri ivme kazanmışken, uzun gayretlerden sonra Türkiye'nin de öncülüğünde yeni bir süreç başlamışken ve bütün dikkatler buna yoğunlaşmışken böyle bir kararın alınması kapsamlı müzakerelerin psikolojisi açısından doğru olmamıştır. Bu karar alınacak olursa bu, Kıbrıs barış müzakereleri konusunda da şu ana kadar gelinen ve oluşan psikolojik olumlu atmosfere de uyumlu değil."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AİHM'den Türkiye'ye rekor ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN