Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Cüppenin altına sığınıp eleştirmek nezaketsizlik'

Giriş Tarihi: 12.5.2014

Başbakan Yardımcısı İşler, "Son zamanlarda cüppenin arkasına saklanarak siyasete ayar verme gibi kötü bir moda başladı" dedi. CHP'li Loğoğlu ise "Orası bir hukuk kürsüsü" diye konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü törenini terk etmesine yol açan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na tepki yağıyor. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Twitter hesabından yaptığı açıklamada, konuşmanın protokol, edep ve nezaket kurallarına aykırı, siyasi içerikli olduğunu ileri sürdü. İşler şu ifadeleri kullandı: "Başbakanımızın tepkisi, muhalefet sözcüsü gibi konuşan, cüppesinin arkasına saklanan kişiye yönelik millet adına verilmiş haklı bir tepkidir. Son zamanlarda cüppenin arkasına saklanarak siyasi şov yapma ve siyasete ayar verme gibi kötü bir modanın başladığı anlaşılıyor. Bazı törenleri fırsat bilerek cüppenin arkasına sığınıp siyasileri eleştirmek en hafif tabiriyle nezaketsizliktir. Millet tarafından seçileceği için, bürokratların ve yargı mensuplarının cumhurbaşkanı olma dönemleri kapanmıştır. Boşuna heveslenmesinler. Cüppe ile siyaset yapılmaz, siyaset heveslisi olan cüppeliler derhal görevlerinden istifa edip siyasete girmeliler."

'MASUM BİR KONUŞMA DEĞİL'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ise katıldığı bir televizyon programında Feyzioğlu'nu şöyle eleştirdi: "Feyzioğlu, kendisine verilen zamandan çok daha uzun konuştu. Daha önemlisi bir siyasi konuşma yapıyor algısı yarattı. Orası siyasi bir kürsü değil, hukuk kürsüsü. Sayın Başbakan bir noktada haklı. Siyaset yapmak istiyorsanız bulunduğunuz mevkileri bırakın, o cüppeleri çıkarın. Bunu Anayasa Mahkemesi Başkanı'nda da söyledi, Feyzioğlu'nda da söyledi. Konuşma tarzından da beden dilinden de bu konuşmanın öyle çok masum, siyasi olmayan bir konuşma olmadığı da açık."

'FEYZİOĞLU İSTİFA ETMELİ'
Tüm Hukukçular Birliği Genel Başkanı Avukat Mustafa Kuran ise "Feyzioğlu'nun derhal istifa etmesini gerekiyor. İnsan haklarına saygılı ve hukuk kurallarına bağlı avukatları temsil etme yeteneği kalmamıştır. Burası Türkiye'de 100 bin avukatı temsil eden bir birlik. Ona gölge düşürmeye hakkı yoktur. Haşim Kılıç ve Feyzioğlu'nu tek merkezden adalet mekanizmasına sızan ve menfi emirleri yerine getiren şahıslar olarak görüyoruz. Sandıktan çıkamayan bir anlayışın temsilciliğini yapmak, sadece toplumu ikiye bölmek, toplumu huzursuz etmek ve anayasaya aykırı fikir beyan etmek ancak bu tip insanların şiarıdır" diye konuştu.

TBB ÖNÜNDE 'SEN DE ÇİTİLE' EYLEMİ
"Platform Siyah" üyeleri Türkiye Barolar Birliği (TBB) önünde toplananarak "Hedef temiz Türkiye, hadi sen de çitile" eylemi yaptı. Yapılan basın açıklamasında "Bugün Feyzioğlu'nun, kirlettiği cüppeyi yıkayarak tarihe not düşüyoruz. Kendisini sağduyulu olmaya, darbecilerin değil adaletin sesi olmaya, Türk halkıyla aynı safta durmaya davet ediyoruz" dedi. Açıklamanın ardından iki kadın cüppeyi yıkayıp TBB'nin bahçe demirlerine astı. AK Parti Gençlik Kolları da İstanbul Barosu önünde protestoda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Cüppenin altına sığınıp eleştirmek nezaketsizlik'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN