Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuğu istismar edip öldürene 39 yıl hapis

Giriş Tarihi: 13.5.2014

Adalet Bakanı Bozdağ, çocuk istismarı ve cinayetlerine ağır cezalar getiren 72 maddelik yasa tasarısının "Hak ettiklerini bulacaklar" dedirteceğini söyledi. Tasarıyla, çocuğa tecavüzden ceza alt sınırı 12'den 14 yıla çıkıyor, üst sınır 20 yıl

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, son dönemde arka arkaya yaşanan çocuklara yönelik cinsel taciz ve cinayetler nedeniyle kamuoyunu vicdanını rahatlatacak, "hak ettikleri cezayı bulacaklar" dedirtecek düzenlemenin detaylarını anlattı. Çocuk tacizcilerinin teröristlerden daha ağır cezalandırılacağını ve 39 yıl cezaevinde kalacaklarını söyleyen Bozdağ, pedofili hastalarına hakim kararı ile zorunlu tıbbı müdahale yapılacağını açıkladı. Bozdağ düzenlediği sohbet toplantısında, TBMM Başkanlığı'na dün sunulan 72 maddelik yasa tasarısı hakkında bilgi verdi, soruları yanıtladı. Paket şu düzenlemeleri içeriyor:
İŞKENCEYE SON: Cinsel istismar suçlarında, 'beden ve ruh sağlığının bozulması halinde cezanın artırılacağına' ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırılıyor. Böylece cinsel istismara uğrayanların beden ve ruh sağlığının bozulduğu peşinen kabul edilecek ve suçum temel şeklinin cezası artırılacak. Çocuklar, kapı kapı dolaşıp bilirkişi raporu almaya çalışmak zorunda kalmayacak.
ÇOCUKLARA LAF ATMA: Cinsel taciz yani laf atma suçunun çocuklara karşı işlenmesi halinde cezanın alt sınırı 3 aydan 6 aya çıkartılacak. Sarkıntılık suçu yetişkinlere karşı işlenmişse 2-7, çocuklara karşı işlenmişse 4-8 yıl arasında hapis cezası verilecek. Ancak suçun yoğun hareketlerle (tasaddi) işlenmesi halinde verilecek ceza yetişkinlerde 5-10, çocuklarda 8-15 yıl arasında hapis cezası olacak.
TECAVÜZE 20 YIL: Yetişkinlere tecavüzün cezası 12-20 yıl, çocuklarda 16-20 yıl arasında hapis olacak. Vesayet, kamu görevi, koruyucu aile, kayın hısımlığı, üvey baba, üvey ana, üvey evlat ve evlatlık ilişkisi olarak belirlenmekte ayrıca yurt ve pansiyon gibi toplu olarak birlikte yaşama zorunluluğu olan yerlerde işlenmesi halinde verilecek cezalar yarısı oranında artırılacak.
GÖNÜLLÜ İLİŞKİDE DE CEZA ARTIYOR: 15 yaşını bitirmiş çocukların cebir, tehdit ve hile olmaksızın cinsel ilişkiye girmesi halinde sanığa verilecek ceza 6 aydan 2 yıla kadar iken, 2 yıldan 5 yıla kadar olacak şekilde artırılmaktadır.
ENSEST CEZA YASASINDA: Ensest ilişkiye 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası veriliyor ancak TCK'da ensest ile ilgili açık tanım bulunmuyordu. Yapılacak düzenleme ile ensest, "mağdur ile evlenmesi yasak olan kişiler anasındaki ilişki" olarak tanımlandı, verilecek ceza 6-15 yıl hapis.
ŞEHİRDEN UZAKLAŞTIRMA CEZASI:
Yeni düzenleme ile cinsel istismar suçlarını işleyenlere çocuk ya da diğer mağdurun yaşadığı, ev, işyeri, mahalleye yaklaşmamak ya da ikamet etmeme cezası verilebilecek. Cinsel istismarda bulunan çocuklarla ilgili bir meslek icra etmemek, çocuklar ile bir araya olmayı gerektiren ortamda çalışmamak (okul, kantin, servis gibi) gibi cezalar da verilebilecek.
TERÖR CEZASI GİBİ İNFAZ: Arka arkaya yaşanan çocuk cinayetlerinden sonra Başbakan Tayyip Erdoğan'ın verdiği "cezalar ağırlaştırılsın talimatı da yerine getirildi. Cinsel saldırı suçundan hapis cezasına mahkûm olanların, koşullu salıverilme süreleri 3'te 2'den, 4'te 3'e çıkartıldı. Böylece çocuklara karşı işlenen bir suçtan dolayı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar 30 yıl yerine 39 yıl, müebbet hapis cezası alanlar 24 yıl yerine 33 yıl hapiste kalacak.
UYUŞTURUCUYA AĞIR CEZA: Kenevir ekenlere 5 ila 12, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal, ihraç ve ithal edenlere 20-30 yıl, satanlara 10-20 yıl hapis cezası verilecek. Çocuklara uyuşturucu veren ya da satanlara verilecek ceza 15 yıldan az olamayacak ve cezanın infazı da 4'te 3'e çıkacak. Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma ve özendirmenin cezası 2-5 yıldan 5-10 yıla çıkarılacak. Uyuşturucu kullananlara da 1-2 yıl yerine 2-5 yıl arası hapis verilecek. Uyuşturucu kullananlar hakkında defalarca denetimli serbestlik kararı verilemeyecek. 5 yıllık sürede tekrar kullanım olursa kamu davası açılacak.
YARGILAMAYI ETKİLEME: Pakette, yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçunun unsurlarının yeniden düzenlenmesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının aynı kişi hakkında bir kez verilmesi, yurtdışında Türk kamu görevlisine bir yabancı tarafından rüşvet verilmesi durumunda Adalet Bakanı'nın izni aranmaksızın doğrudan soruşturma ve kovuşturma yapılması, Türkiye dışında suç işleyip de Türkiye'de bulunan yabancının soruşturma aşamasında da geri verilmesi gibi düzenlemeler de yer alıyor.

HIRSIZLIĞIN CEZASI 10 YILA ÇIKIYOR
Evlere girip hırsızlık yapanlara 5-10 yıl arasında hapis cezası verilecek. Ayrıca kapkaç dahil nitelikli hırsızlığın 3 yıldan 7 yıla olan hapis cezası da 5 yıldan 10 yıla çıkarılacak. Gece yapılan hırsızlıklarda ceza yarı oranında artırılacak. Hırsızlık ve mala zarar verme suçu sonucunda haberleşme, enerji, demiryolu veya havayoluna ilişkin kamu hizmetinde aksama olursa ceza yarı oranında artırılacak.

PEDOFİLİDE TIBBİ MÜDAHALE
Kimyasal kastrasyon düzenlemeye 'tıbbi" müdahale olarak girdi. Hâkim, pedofili ya da bu tür hastalıkları olan suçlulara tıbbi müdahale kararı verebilecek. Müdahale karar kesinleştikten sonra cezaevinde ya da şartlı salıverme sırasında gerçekleştirilecek. Ceza bittikten sonra müdahale yapılamayacak. Bozdağ, "Bu tasarıda hadım cezası öngörülmemektedir. Süreli hapis cezası öngörülmektedir. Ancak eğer cinsel saldırıda bulunan kişilerde hastalık varsa bir hastalık nedeniyle bu saldırılarda bulunuyorsa bunun tıbbi tedavisi yoluna gidilebilecektir" dedi.

YARGITAY'A 'PARALEL' ÖNLEM
Paralel yapının Yargıtay'daki etkinliğini kırmaya dönük bazı adımlar atılacak. Yargıtay Büyük Genel Kurulu, 38 dairenin kaçının hukuk, kaçının ceza dairesi olacağına karar verecek. İhtiyaca göre ceza daireleri hukuk, hukuklar da ceza dairesine çevrilebilecek. Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'nun üye sayısı 8'den 12'ye çıkarılacak. Yargıtay Genel Sekreter seçilmek için 5 yıl kıdem, genel sekreter yardımcısı seçilmek için de birinci sınıf olmak şartı aranacak. Yargıtay Başkanı seçilmek için gereken 4 yıllık kıdem süresi 10 yıla, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçilebilmek için gereken süre 4 yıldan süre 5 yıla, başsavcı vekillerinin süresi de 5 yıla çıkartıldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı vekil adaylarının seçiminde her üye bir kişi için oy kullanacak.

AĞIR HASTALAR İÇİN DÜZENLEME
Kanser gibi ağır hastalığı ya da engeli olan hastaların cezaevinden çıkmasını kolaylaştıracak bazı düzenlemeler de yapılacak. Mevcut yasada bu kişilerin cezaevinden çıkması için "toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmaması" gerekiyor. Bu da rapor alınmasını zorlaştırıyor. Bu ifadeye "ağır ve somut" kriteri eklenerek kavram somutlaştırılacak. Bozdağ, ikiz bebeklerin annesi Mülkiye Demir Kılıç durumunda olan ya da hasta mahkûmlarla ilgili iyileştirilmesini sağlamak amacıyla çalışma yapılması talimatı verdiğini bildirdi.

SULH CEZA MAHKEMELERİ KALKIYOR

Sulh ceza mahkemeleri kaldırılıp sulh ceza hâkimlikleri kurulacak. Buralarda koruma tedbirleri kararları verilecek ancak yargılama yapılmayacak. Sulh ceza mahkemelerinin yargılamaya ilişkin görevleri asliye ceza mahkemelerine devredilecektir. Takipsizlik kararlarına itiraz en yakın ağır ceza mahkemesi yerine, sulh ceza hâkimliğine yapılacaktır.

ACİL YARGILAMA GELİYOR
İdari yargıda da istinaf mahkemeleri kurulacak. 25. Bölge İdare Mahkemesi bu görevi üstlenecek. İlk, orta ve yüksek öğrenim öğrencilerinin not tespitleri ile uyarma ve kınama niteliğinde disiplin cezası verilmesine ilişkin işlemlere, kamu görevlileri ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının üyelerine uyarma ve kınama niteliğinde disiplin cezası verilmesine ilişkin işlemlere, konusu 5 bin lirayı geçmeyen vergi davaları, tam yargı davaları ve idari işlemlere karşı açılan iptal davalarındaki kararlar kesin olacak ve "istinaf veya temyiz yoluna" başvurulamayacak. İdari yargıda yeni bir usul olarak acil yargılama usulü getirilecek. İhale, özelleştirme, çevresel etki değerlendirme kararları başta olmak üzere bazı kararlarda acil yargılama yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğu istismar edip öldürene 39 yıl hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN