'En küçük detayına kadar araştırılacak'

Hiçbir ihmalin göz ardı edilmesine izin vermeyeceklerini belirten Erdoğan: Aileleri ve kamuoyunu tatmin edecek adımlar atılacak

Giriş Tarihi: 15.5.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan, Soma'da maden faciasının yaşandığı yerde incelemelerde bulunduktan ve son bilgileri aldıktan sonra açıklamalarda bulundu:
- 77 MİLYONUN ACISI: Milletçe 77 milyon çok büyük bir acı yaşıyoruz. Hem vefat eden kardeşlerimizin ailelerinin hem milletimizin başı sağ olsun diyorum. Yaralı kardeşlerimize de acil şifalar temenni ediyorum.
- ARAŞTIRILACAK: Şundan herkesin emin olmasını istiyorum. Bu kaza en küçük detaylarına kadar araştırılacak. Hiçbir ihmalin göz ardı edilmesine izin vermeyeceğiz. Olay aydınlatılacak, hem kamuoyunun hem de yakınlarının tatmin olacağı adım olacak.
- BİRLİĞİMİZE ZARAR VERİLMESİN: Sadece yetkililerin açıklamasının dikkate alınmasını rica ediyorum. Bu tür havaları fırsat bilip, istismar etmek isteyen aşırı uçlar var. Bunlara değer verilmemesi ülkemizin huzuru, birliği, beraberliği için çok önemli.
- DÜNYADA ÖRNEKLERİ VAR: Bu ocakla ilgili mart ayı sonunda yapılmış olan gerek sağlık gerek güvenlik kontrolünde işçi sağlığı iş güvenliği noktasında başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bunlar olağan şeylerdir. Literatürde iş kazası denilen bir olay vardır. Tabii işin boyutunun bu kadar fazla olması bizi derinden yaralamıştır.
- AİLELERİN YANINDA OLUNACAK: (Ailelere yardım ve tazminatlar) Bu konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı noktasında bu işin bir prosedürü var o zaten çalışacak. Tabii işverenin kendisinin bu olay sebebiyle yapabileceği de olabilir. Vatandaşımızın bir defa mağduriyetini istismar etmek isteyenlere fırsat vermeyiz.
- ÖNERGE VAR TEK KELİME YOK: (CHP'nin önergesi) Tutanağı incelemenizi isterim. O günkü gündemde bu Soma ile ilgili CHP'li vekilin getirdiği öneri veya önerge, sadece o günkü gündemi engellemeye yöneliktir. Kendi konuşmasında Soma'yla ilgili tek kelime bulamazsınız. Olay şu anda tam böyle bir anda, suiistimal olarak kullanılma gayreti içindedir.

Çiçek: Bizim için çok acı bir gün

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Soma'daki maden faciasıyla ilgili, "Bizim için çok acı bir gün. Milletçe büyük bir yas içindeyiz. Yüreğimize ateş düştü" dedi. Kırım Tatar Türkleri Önderi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nu kabulünde soruları yanıtlayan Çiçek ölenlere Allah'tan rahmet diliyoruz yaralılara acil şifalar dileyerek "Sayın Cumhurbaşkanımız ile Soma'ya gideceğiz" dedi. AA

HDP: Bu koşullara 'artık yeter' diyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu adına yapılan açıklamada Türkiye'de her ay ortalama 100-120 işçi ve emekçinin hayatını üretim sürecinde yitirdiği hatırlatılarak "Daha fazla kâr uğruna emekçilerin yaşamlarını önemsemeyen bu insanlık dışı sömürü sistemine ve çalışma koşullarına 'artık yeter' diyoruz" denildi.

Provokatörler fırsat kolladı

Türkiye'yi yasa boğan faciayı fırsat bilen odaklar yine sokağa indi. Soma Devlet Hastanesi önünde toplanan grup sloganlar atarak güvenlik barikatını aşmaya çalıştı. Başbakanlığa ait resmi araçların önünü kesen grup taş, şişe ve sopalarla araçların camlarını kırdı. AK Parti İlçe Başkanlığı binası da taşlandı. Öte yandan İstanbul Taksim'de de yürüyüş yapmak isteyen gruplar polise taş ve bilye attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'En küçük detayına kadar araştırılacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN