Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Casusluk faaliyeti'

Giriş Tarihi: 16.5.2014

İddianameden: TIR baskını çok önceden planlandı. Adana ise özellikle seçildi. Eylem, Türkiye'yi Lahey'e götürecek casusluk faaliyetinin önemli bir aşaması...

MİT'e ait TIR'ların durdurulmasına yönelik casusluk soruşturması kapsamında 13 askeri personel hakkında müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Başsavcıvekili Ali Doğan tarafından hazırlanan 48 sayfalık iddianamede, eylemin "mizansen çerçevesinde gerçekleştirilen bir casusluk faaliyeti olduğu" tespitine yer verildi. 13 şüpheli için yakalama ve tutuklama kararı talep edilen iddianamede "İşlenen suç başlangıcından sonuna kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti, MİT ve Dışişleri aleyhine gerçekleştirilen, sonuçları itibariyle Suriye devleti lehine sonuçlar doğuran bir casusluk faaliyetidir" ifadelerine yer verildi.

'ESED'İ GÜÇLENDİRDİ'
İddianamede MİT mensuplarının telefon ve adres bilgilerinin casusluk yöntemiyle ele geçirilerek uydurma suç isnatlarıyla Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden önleme dinleme kararı çıkarıldığı kaydedildi. Söz konusu "mizansen ve operasyonun" amacının Türkiye Cumhuriyeti devleti aleyhine casusluk faaliyeti olduğu ve devletin gizli sırlarının ortaya dökülmesinin amaçlandığının açıkça anlaşıldığının vurgulandığı iddianamede "İşlenen suç başlangıcından sonuna kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti, MİT ve Dışişleri aleyhine gerçekleştirilen, sonuçları itibariyle Suriye devleti lehine sonuçlar doğuran bir casusluk faaliyetidir. ... Esed rejimi lehine sonuçlar doğurması da casusluk suçunun işlendiğinin başka bir kanıtıdır" ifadelerine yer verildi. İddianamede Adana ve Ankara Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube müdürlüklerinde görevli rütbeli askerler, Ö.K, H.G, G.M, H.K, B.K, H.Ö, E.T, H.İ.K, A.Y, M.Ö, C.K, H.Ü, S.Y'den oluşan 13 sanık hakkında müebbet ve 15 yıldan 20 yıla kadar değişen hapis cezaları istendi. Suç tarihinde Adana İl Jandarma Komutanı olan Özkan Ç. Ceyhan İlçe Jandarma Komutanı Erdal Y. Pozantı İlçe Jandarma Komutanı Ufuk Y. ve diğer soruşturması izne tabi kişiler hakkında HSYK'dan izin istendiğini iddianameye not düştü.

ADANA'NIN SEÇİLMESİ TESADÜF DEĞİL
"Baskının gerçekleştirme yerinin Adana, tarihinin ise 19 Ocak olarak seçilmesi, büyük etki doğurması amacıyla tercih edildi. Eylem, Adana'da 142 ülkeden büyükelçilerin davetli bulunduğu Dışişleri Bakanlığı'nın 6. Büyükelçiler Konferansı'nın olduğu günde gerçekleştirilmiştir. Türkiye'yi Lahey Adalet Divanı'na taşımayı amaçlayan casusluk faaliyetinin önemli bir aşamasıdır"

UYDURMA SUÇLARLA TELEFONLARI DİNLENDİ
İddianamede şüpheliler Halil İbrahim Köse ve Mahmut Özcan'ın "haber elemanı" diye niteledikleri ve kimliğini vermedikleri "meçhul" kişinin MİT aleyhine casusluk yaptığı tespiti yer aldı. Savcı, faaliyette görev alan MİT personelinin kimlik ve telefon bilgilerinin önceden ele geçirilerek mahkemeden uydurma suçlamalarla dinleme kararı çıkarıldığına vurgu yaptı.

MİT TIR'LARI ADIM ADIM İZLENDİ
İddianamede, 18 Ocak 2014 tarihi saat 22.00'da Esenboğa'dan yola çıkan TIR'ların şüpheliler Gültekin M. ve Cumali K. tarafından Gölbaşı'na kadar fiziki olarak takip edildiği, Ankara İl Jandarma Komutanlığı'nda İstihbarat Uzman Çavuş olarak görevli Ahmet Y.'nin de TIR'ların baz sisteminden takibi konusunda diğer şüphelilere yardımcı olduğunu bilgisine yer verildi.

İLK İHBARI SUBAY YAPMIŞTI
MİT baskınıyla ilgili ilk ihbar, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen mail oldu. Bir subay tarafından gönderilen isimsiz mektupta MİT TIR'larına yapılan operasyonunun perde arkası anlatılıyordu. Mektupta, "Operasyon hazırlıkları tam bir ihtilal havası içinde gerçekleşmiş, alt kademe personel kobay olarak kullanılmıştır" deniliyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Casusluk faaliyeti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN