Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem yazdılar hem oynadılar

MİT TIR'larında 'mühimmat ihbarı' yapan askerle, TIR baskınını yürüten rütbeli asker aynı kişi çıktı. İhbarda 'mühimmat var' denildi ama arama talebi 'El Kaide'ye silah taşınıyor' denilerek alındı

Giriş Tarihi: 17.5.2014
MİT' e ait TIR'ların Adana'da durdurulmasıyla ilgili açılan ve sanıklar hakkında müebbet hapis cezası istenen casusluk davasının iddianamesinde şok detaylar yer aldı. İddianameye göre mizansen operasyonu birlikte planlayan sanıklar, operasyonu aşama aşama uyguladı. Sanıklar, MİT görevlilerinin telefonlarını, uydurma suçla 29 kişiye ait 42 telefon numarasının arasına serpiştirip dinledi. Astsubay Gültekin Menge, saat 04.00'te, operasyon planının tüm aşamalarını üsteğmen Önder Kır'a iletti. Astsubay Menge, tanınmamak için şapka takan yüzbaşı Hakan Gençer ile buluşup saat 07.27'de 'vatandaş' gibi isimsiz ihbarda bulundu. Bu sırada astüst hiyerarşisine uymayacak şekilde yüzbaşı Gencer, astsubay Menge'ye gözcülük yaptı.

ALBAY'dan İZLEME TALİMATI

Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay, Pozantı Jandarma Komutanlığı'na TIR'ların kesinlikle durdurulması ve emniyete kesinlikle haber verilmemesi konusunda talimat verdi. Adana'ya bağlı 2 jandarma görevlisi TIR'ları Pozantı'dan, durduruldukları yere kadar uzaktan takip etti. TIR'lar 10 saatlik takibin ardından durduruldu. Uydurma suçla telefonlarını dinledikleri MİT görevlilerinin TIR'larla geldiklerini zaten biliyorlardı. İhbarın sadece "mühimmat yüklü TIR" şeklinde yapılmasına rağmen ihbar tutanağına "patlayıcı, mühimmat ve silah" ibaresi yazıldı. Üsteğmen Hakan Kaplan, arama talep yazısında ise "Bu araçların Hatay üzerinden yurtdışı bağlantılı El Kaide terör örgütüne silah ve malzeme götürdükleri, bu nedenle Ceyhan Sirkeli gişelerinde arama yapılmasının uygun olacağı"nı belirterek arama kararı istedi. Halbuki ihbarda hiç bir şekilde El Kaide sözü geçmiyordu.

81 İHBARın biri GİZLENDİ

Adana İl Jandarma Komutanlığı kayıtlarına göre, 11 Mayıs 2013'ten 22 Ocak 2014'e kadar çoğu EL KAİDE ve IŞİD olmak üzere terör örgütlerinin çeşitli şehirlerde bombalı eylem yapacağına ilişkin 81 duyum ve ihbar geldi. 80 ihbar tüm kurumlarla paylaşılırken, bu ihbar gizlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem yazdılar hem oynadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN