Türkiye'nin en iyi haber sitesi

77 milyonun evladı oldular

Giriş Tarihi: 19.5.2014 12:23 Güncelleme Tarihi: 19.5.2014 13:32

Başbakan Erdoğan, ATO Congresium'da, TİKA tarafından tamamlanan ortak projelerin açılışının yapılacağı "Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza" töreninde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Soma'da şehit olan kardeşlerimiz artık 77 milyonun evladı oldular. Millet olarak gerçekten çok büyük bir hüznü, tarifi mümkün olmayan bir acıyı yaşıyoruz. Yarın inşallah partimizin grup toplantısında bu elim faciayı tüm boyutlarıyla ele alacak, yaraları sarmak için gösterdiğimiz gayretleri milletimizle paylaşacağız' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATO'da gerçekleştirilen Filistin, Gürcistan, Somali, Tunus ve Makedonya'da TİKA tarafından yapımı tamamlanan projelerin açılış törenine katıldı. Programda bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, 'TİKA'ya Sayın Başkan ve ekibine 5 kıta üzerinde sürdürdükleri muazzam projeler için teşekkür ediyorum. Dünyanın dört bir yanına dağılmış TİKA çalışanlarının emekleri, heyecanları, ortaya koydukları muhteşem eserleri nedeniyle tek tek kutluyorum. Tabii biz burada az önce perdede çok az özetini izledik. Eserler aslında bu kadar değil. Gönüm arzu eder ki biraz daha geniş tutulsun. Bu anlamlı günde, bu anlamlı açılışta heyecanımızı paylaşan dost ve kardeş ülkelerin temsilcilerine de şahsım, milletim adına teşekkür ediyor, onların şahsında tüm dost ve kardeş ülke haklarını buradan muhabbetle selamlıyorum' dedi.

Konuşmasında Soma'daki maden faciasına da değinen Başbakan Erdoğan, 'Bir kez de buradan Soma'da maden faciasında Hakka uğurladığımız 301 işçi kardeşime rabbimden rahmet niyaz ediyorum. Ekmek için, evlerinin ailelerinin, çocuklarının rızkı için yerin altında ter döken, helal kazanç uğruna canlarını veren bu kardeşlerimi rabbimden temennim odur ki inşallah şehitler mertebesinde taltif eder. Rabbimin de onları şehit kabul etmesini, her birini cennetiyle mükafatlandırmasını tekrar tekrar temenni ediyorum. Soma'da şehit olan kardeşlerimiz artık 77 milyonun evladı oldular. Hem şehitlerimizin yakınlarına hem de 77 milyon yaralı halkıma bir kez daha sabır ve metanet diliyorum. Tekrar tekrar hastanelerde de ziyaret ettiğimiz yaralı kardeşlerimize Allah'tan şifa niyaz ediyorum. Millet olarak gerçekten çok büyük bir hüznü, tarifi mümkün olmayan bir acıyı yaşıyoruz. Yarın inşallah partimizin grup toplantısında bu elim faciayı tüm boyutlarıyla ele alacak, yaraları sarmak için gösterdiğimiz gayretleri milletimizle paylaşacağız. Bu vesileyle acımızı paylaşan, taziye mesajı yayımlayan, telefonla bizleri arayıp duygularını dile getiren, yardım önerisinde bulunan, yas ilan eden başta Pakistan olmak üzere tüm dost ve kardeş ülkelere huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Allah ülkemize ve milletimize, yeryüzündeki hiçbir ülke ve milletine böyle ağır acılar yaşatmasın, insanlığı bu facialardan muhafaza etsin diyorum. Bu arada, Türkiye bu maden faciasında derin bir matem yaşarken bazı ülkelerde de büyük felaketlerin yaşandığını üzüntüyle öğrendik. Bosna-Hersek'te ve Sırbistan'da son 120 yılın en etkili yağışlar nedeniyle çok sayıda yerleşim birimi ve tarım arazisi sular altında kaldı. Dün akşam Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç kardeşimle de görüştüm. Kendilerinin talepleri oldu ve bu sabah talepleri ulaştırdık. Kendisiyle bu sabah tekrar konuştum ve yardımların kendilerine ulaştığını öğrendim. Yeni neler gerekiyorsa kurumlarımız vasıtasıyla inşallah telafi etmeye devam ediyoruz, devam edeceğiz. Şu ana kadar 44 kişinin sel baskınlarında hayatını kaybettiği, hem can kaybının hem maddi kaybının artacağı yönünde haberler alıyoruz. Tabii TİKA'ya burada verdiği mücadele nedeniyle teşekkür ediyorum. Bosna-Hersek ve Sırbistan halkına buradan baş sağlığı dileklerimi iletiyorum. Yine birazdan canlı bağlanacağımız Gürcistan'da ülkenin kuzeyinde baraj inşaatında toprak kayması olduğu, enkaz altında kalanların olduğu haberini aldık. Bu kazadan dolayı da Gürcistan'a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bir başka faciada Laos'ta yaşandı. Askeri bir uçağın düşmesi sonucu aralarında Laos Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı'nın da bulundu 20 kişi hayatını kaybetti. Laos halkına da yine başsağlığı diliyoruz' şeklinde konuştu.

TİKA'nın tamamladığı 5 ülkedeki son derece anlamlı bir günde hizmete açıldığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

'Bugün 19 Mayıs. Gazi Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak 95 yıl önce milli mücadelenin ateşini yaktığı o anlamlı günün 95. Yıldönümünü idrak ediyoruz. Türkiye genelinde tüm gençlerimizin Gençlik ve Spor Bayramı'nı tebrik ediyor, Gazi Mustafa Kemal'i minnetle yad ediyoruz. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal, kendisine doğum tarihi sorulduğunda '19 Mayıs' diye cevaplamıştır. Gazi Mustafa Kemal'in hatırasına denk düşen anlamlı bir açılış yapıyoruz. TİKA, Makedonya'da Makedon makamlarıyla işbirliği içinde Gazi Mustafa Kemal'in babası Ali Rıza Efendi'nin evinin yerini tespit etti. Makedonya'nın Kocacık Köyü'nde bu evi aslına uygun bir şekilde inşa etmeyi projelendirdik. 2011 yılında çalışmalara başladık. Selanik'teki evi nasıl aslına uygun restore ettiysek, bu evi de aynı şekilde restore ettik. 2 adet anı evini tamamladık ve bugün bu anı evlerini artık ziyaretçilerin hizmetine açıyoruz. Kocacık Köyü'ne gidenler bu anı evleri ziyaret edebilecek, tarihi buralarda yaşayacak, müze evlerde Gazi Mustafa Kemal'in babasının, dedelerinin iklimini orada teneffüs edebilecek.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
77 milyonun evladı oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN