TİKA'dan ayrı coğrafyalara atılan aynı imza

Giriş Tarihi: 19.5.2014 14:19

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TİKA tarafından yapımı tamamlanan Makedonya'da Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi Anı Evi, Filistin'de El-Bireh Türk Okulu, Somali'de Mogadişu Dostluk Yolu, Tunus'ta Tarımsal Kalkınma, Gürcistan'da AİSİ Engelli Merkezinin açılışını video konferans sistemi ile yaptı.

Türkiye Koordinasyon ve İşbirliği Ajansınca (TİKA) Filistin, Makedonya, Somali, Tunus ve Gürcistan'da yapımı tamamlanan projelerin eş zamanlı açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak Filistin'de El- Bireh Türk Okulu'nun açılışını yaptı. Video konferans sistemi ile Filistin'de yapılan okulun görüntüleri Türkiye'den izlenirken, Başbakan Erdoğan, Türk okulundaki öğrencileri Arapça selamladı. Başbakan Erdoğan, '450 öğrenci burada eğitim görecek. İnşallah Batı Şeria'da, Gazze'de görüşmek üzere' dedi.

Gürcistan'da 60 engelli öğrencinin eğitim aldığı AİSİ Engelli Merkezinin açılışı için Gürcistan'dan gelen görüntüler salona yansıtılırken, açılışa Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Spor Bakanı ile Türkiye'den giden milletvekilleri katıldı. Gürcistan ile yapılan bağlantının ardından Somali Başbakanı Abdi Veli Ahmed'in de katıldığı Somali Mogadişu Dostluk Yolunun açılış törenine geçildi. Somali'de Türk büyükelçiliğinin inşaatının devam ettiğini belirten Başbakan Erdoğan, 'Somali'de havalimanını bir Türk firması inşa ediyor, limanını bir Türk firması aldı, hastanemiz bitti, 250 yataklı hastane hizmete kısa zamanda başlıyor. Türkiye nerede bir mağdur, mazlum varsa orada' diye konuştu. Erdoğan, Somali'de hayatını kaybeden özel harekat polisi Sinan Yılmaz'ı da unutmadı. Yılmaz'a rahmet dileyen Erdoğan, ailesine yeniden sabırlar diledi.

Başbakan Erdoğan, Tunus'a yapılan tarımsal kalkınma desteklerinin açılışında tüm araç gereçlerin yanında aynı zamanda Tunus'ta tarım eğitim alanında da destek verildiğini ifade ederek, 'Balığı ikram etmek değil, balık tutmayı öğretme düşüncesini burada geliştiriyoruz. Tarımda şuanda Tunus'ta bu araç ve gereçlerin yanında kendi savunma sektörlerine yönelik her türlü desteğimiz vardır' şeklinde konuştu.

Erdoğan son olarak Makedonya'da Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi Anı Evi'nin açılışını yaptı. Makedonya Cumhurbaşkanı olan Gyorge İvanov ve Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'in de bulunduğu açılış töreninde görüntüler salona yansıtılırken, Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov, 'Sizden gördüğümüz destekler için teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum. Ortak tarih ve kültürlerimizin dışında ortak geleceğimizi de paylaşmaktayız. Soma'da yaşanan madem kazasında hayatını kaybeden madencilerin ailelerine taziyelerimi iletiyorum' dedi.

Makedonya'dan seslenen Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, 'Böyle anlamlı bir günde Atatürk'ün ata yurdunda babasının evinin yeniden inşasını yaptık ve açılışında Makedon yetkililerle beraberiz. Burada binlerce insan tarafından büyük bir coşku ile karşılandık, sislere karşı büyük sevgileri ve selamları var' diye konuştu. Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen İvanov'u kutlayan Başbakan Erdoğan, Makedonya'ya selam göndererek, Bakan ve milletvekillerinin katılımıyla TİKA tarafından Filistin, Makedonya, Somali, Tunus ve Gürcistan'da yapımı tamamlanan projelerin eş zamanlı açılışını yaptı. Erdoğan, törenin sonunda salonu dolduran gençlerin ısrarı üzerine hatıra fotoğrafı çektirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİKA'dan ayrı coğrafyalara atılan aynı imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN