Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zamanında bütün ülkeyi güldüren o genç çıktı

MOBESE kayıtlarında Çelik ile görülen ev arkadaşı Davut Akıncı: "Umarım herkes İbrahim'i o günkü kahkahalarıyla hatırlar"

Giriş Tarihi: 20.5.2014 13:44 Güncelleme Tarihi: 20.5.2014 18:29
Sivas'ta 5 yıl önce öğrenci arkadaşlarıyla otobüs durağında, buzdolabıyla fotoğraf çekerken MOBESE kamerasının görüntülediği gençlerden birinin Soma'daki faciada hayatını kaybeden maden mühendisi İbrahim Çelik olduğu ortaya çıktı

Beş yıl önce aynı evi paylaştığı öğrenci arkadaşlarıyla otobüs durağında, buzdolabıyla fotoğraf çektirirken görüntülenen gençlerden birinin, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden İbrahim Çelik olduğu anlaşıldı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN



Çelik, madende mahsur kalan işçilerden bir kısmının tahliyesini gerçekleştirirken hayatını kaybetti. Memleketi Denizli'de toprağa verilen Çelik'in, 5 yıl önce, kendisi gibi Cumhuriyet Üniversitesi Maden Mühendisliği'nde okuyan ev arkadaşlarıyla, bozdolabının üstünde, içinde ve ona sarılarak fotoğraf çektirirken, MOBESE kamerası tarafından kaydedilen görüntüleri, sosyal medyada, gazete ve televizyonlarda geniş yer almıştı.

Görüntülerdeki siyah montlu öğrencinin maden mühendisi İbrahim Çelik olduğu ortaya çıktı. Ev taşırken bir otobüs durağına bıraktıkları buzdolabının etrafında neşeli hareketleriyle görüntülenen 4 gençten biri de, Çelik'in cenaze törenine katılmak için gelen ev arkadaşı Davut Akıncı'ydı. İstanbul'dan Denizli'ye gelen Akıncı, AA muhabirine 5 yıl önce yaşananları şöyle anlattı:

"2009 yılında taşınma sırasında, buzdolabını evin hemen yakınında bulunan durağa bıraktık. Oradan eve götürmek isterken buzdolabının etrafında birbirimizin fotoğrafını çektik. Bu dakikaların çevredeki MOBESE kamerası tarafından kayıt altına alındığından haberimiz yoktu. Daha sonra televizyonda kendimizi izlerken şaşırdık."

"Can dostum" dediği İbrahim Çelik'in deli dolu, arkadaş canlısı olduğunu belirten Akıncı, herkesin İbrahim'i o günkü kahkahalarıyla hatırlamasını istedi. Kendisi de maden mühendisi olan Davut Akınc��, arkadaşının madene birçok kez girdiğini ve olay günü 40 işçinin hayatını kurtardığını öğrendiğini kaydederek şöyle devam etti:

"İbrahim bunu yapabilecek karakterde birisiydi. Ama o an orada olmadığımız için bilemiyoruz. Bunu yapabilecek birisiydi. Mesai arkadaşlarıyla, dostlarıyla ölüme gidebilir miydi? Evet, giderdi. Bunu ben, onunla 2 yıl aynı odayı paylaşan birisi olarak söylüyorum. Yer altında çalıştığınız zaman o insanlar sadece sizin mesai arkadaşınız değil aynı zamanda hayat arkadaşınızdır, çok zor şartlar altında çalışıyorsunuz. İbrahim böyle bir kahramanlık yapmıştır, ben buna inanıyorum. Yakında askere gideceğim, dönüşde ise yeraltı madenciliğine, İbrahim'in bıraktığı yerden ben başlayacağım. Bu işçilerin kaderi olmamalı."

Bu arada hayatını kaybeden maden mühendisi İbrahim Çelik'in babası Mehmet Çelik de, AA muhabirinin bilgisayarından oğlunun 5 yıl önce kaydedilen görüntülerini izledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zamanında bütün ülkeyi güldüren o genç çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN