Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maden işçisinden canlı yayında şok iddia

Giriş Tarihi: 21.5.2014 13:12

Somada maden işçisi Mehmet Çolban faciaya trafo patlamasının değil daha çok kömür elde etmek için patlatılan dinamitin neden olduğunu öne sürdü.

A Haber'de yayınlanan Mehmet Ali Önel Yönetimindeki Deşifre Programına Soma maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin yakınları, Emniyet İstihbarat Eski Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hasan Karakaya ve Musevi İş Adamı Doğan Kasadolu konuk oldu. Maden işçisi Çolban ''trafoyu devre dışı bırakıp sigortayı söktüler ve direk bağladılar. Faciaya neden olan bu idi. Kömür işletmelerinde firma sahipleri için kömür çıkısında ne olursa olsun mantığı var.'' diye konuştu.

İşte programdan satır başları

Mehmet Çolban - Maden İşçisi:
"Ben bu saatten sonra orada çalışmayı düşünmüyorum. Benim psikolojim çöktü oraya girersem bu acımız daha çok büyür bunu biliyorum. Bize ne bir eğitim ne tatbikat yaptırıyorlardı. 1 yıldır çalışıyorum maskeler hiç kontrol edilmedi. Bu bilgiler doğru ve gerçek bu bilgiler savcılığa verilecek. Trafonun üç metre yanında dinamit patlatıyorlar. Maden işçisi Özcan Cüce bana bunu anlattı. Bu arkadaş bir gün öncesi kendi görevliymiş aynı yerde ertesi günde bant ekibinin kendi adamları görevliymiş orada. Bu adamlar bandı dinamit atarak orayı temizleyerek bandı düşürerek bandın kuyruğuna gitmişler. Bandın kuyruğu dedikleri bölge aşağı yukarı 3 metre içeri giriyor ve olduğu bölgede oksijen hava girmiyor. Orada metan gazı seviyesi aşırı derecede yüksek olan bir bölge kendim orada çalıştım biliyorum. Orada da taşı kırmak patlatmak için dinamit atıyor 3 metre önünde de trafo var doğru bunu emniyete almadan bu dinamiti atmak doğru değil. Mühendis bunu ölçümünü almadan dinamiti attırmaması gerekiyordu. Buradaki yetkililer nerede. Olayın patlamasıyla birlikte orası alev topuna döndü. Üretim durmaması için trafodaki aşırı yüklenmede kapatan şarteli iptal ettiler ve düz bağladılar. Neden trafo zorlanınca açmayacak diye devam etmesini istiyorlar üretimin. İşçi önemli değil üretim durmasın da yeter onlara. Yemeğe gidiyorsun hadi hadi yürü hemen iş başına diyorlar."

Bayram Uçkun - Şehit Madencinin Babası
"Ocağın genel müdürü mühendisleri nerede bu ocağı emniyete almadan nasıl dinamit patlatırlar. Madende trafo diye bildiriyorlar dinamit patlattılar trafo değil. Dinamit patlayınca ocağın tavanında cereyanlar şase yapınca bant yanmaya başlamış. Dinamit patladığında diğer vardiyada o sırada içeri giriyor dumanı görenler geri çıkıyor. Bu ocağın mühendisleri genel müdürü vardiya amiri neredeymiş ocağı boşaltmadan işçiler çalışırken dinamit patlatılmaz tedbirini alırsın ondan sonra patlatırsın. Bu olayı kurtarma ekipleri ocağa inenler söylüyor. Emniyete almadan işçileri çıkarmadan dinamit atamazlar."

Hakan Uçkun - Şehit Madencinin Kardeşi
İşe çağırsalar artık o madene inmem. Herkes şikayette bulunsun bu suçlular cezasız kalmasın artık yeter.

Hasan Karakaya
Hiçbir Yahudi vatandaşımız tedirgin olmasın manşetimizde Yahudi vatandaşları kesinlikle hedef almadık.

Bülent Orakoğlu
Devlet Soma faciasında üzerine düşeni yaptı, Devlet tüm imkanlarıyla oradaydı.Ama olayı Hükümeti devirmek için fırsat görenler oldu. Temiz hava sistemine enerji veren trafonun patlaması beni şüphelendirdi. Soma faciasında bana göre Sabotaj ihtimali var.Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ciddi provokasyon tehlikesi var
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maden işçisinden canlı yayında şok iddia
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN