Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sizin vicdanınıza beton dökülmüş

Soma faciası sonrası yapılan yorumları sert bir dille eleştiren Erdoğan "120 Suriyeli işçi öldü üzerlerine beton döküldü, diye yazanlar bile çıktı. Asıl sizin vicdanınıza beton dökülmüş" dedi

Giriş Tarihi: 21.5.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında ana gündem maddesi Soma'da yaşanan maden faciasıydı. Erdoğan, şu mesajları verdi:
SİZİN VİCDANINIZA BETON DÖKÜLMÜŞ: Daha ilk andan itibaren medyada, özellikle de sosyal medyada akla hayale gelmeyecek yalanlar yayılmaya başladı. Neymiş, 'içeride o kadar değil şu kadar işçi varmış.' Neymiş, 'madenin sahibi buymuş, ortağı bilmem kimmiş, AK Partililer avukatlara saldırmış, madende 15 yaşında çocuk çalıştırılmış, Suriyeli çocuklar çalıştırılmış...' 'İçeride 120 Suriyeli işçi öldü ve üzerlerine beton döküldü' diye yazanlar, konuşanlar bile çıktı. Asıl sizin vicdanınıza beton dökülmüş. Bu kadar ucuzluk olur mu? Bu kadar haysiyetsizlik olur mu?
HER TÜRLÜ YALAN VE İFTİRA VAR: Her türlü yalan, iftira var. Her türlü alçakça, haince, insafsızca davranış var. Yok 'madenin sahibi AK Partiliymiş, benim bir yakınımmış...' AK Parti'li olduğu için biz o madeni ona vermişiz. O malum medya kuruluşları, o malum siyasetçiler, malum odaklar, 301 şehit üzerinden fırsat devşirmek için avuçlarını ovuşturdular. Hani Gezi olaylarında, 'bir kaç ölüm olsa çok güzel olur' diyenler vardı ya; madenden daha fazla şehidin çıkması için ahlaksızca temennide bulundular.
SOMA'NIN YERİNİ BİLMEZLER: Soma'nın yerini haritada gösterin' deseniz, inanın gösteremezler. 'Hayatında bir kere kömür ocağına indin mi?' diye sorsan, mümkün değil. Bunlar çünkü kumsallarda dolaşıyor. Bunlar o madencileri, ailelerini değil evlerine değil kapılarına semtlerine dahi yaklaştırmazlar. Ama orada kendileri için bir siyasi rant görüyorlar. İstismar edecek cenazeler, cansız bedenler üzerinden sömürülecek fırsat görüyorlar.
ZAMAN YAZARINA DA TEPKİ: Bir başka edepsiz, bir başka ahlaksız çıkmış, bunun bir musibet olduğunu, o madencilerin ve bu milletin bunu hak ettiğini söyleyecek kadar şerefini, insanlığını, haysiyetini ayaklar altına alıyor. Niye, Pensilvanya'daki örgüt liderini, bir elebaşı gibi değil haşa bir mehdi gibi haşa bir mesih gibi görüyor. 'Ocaklarına ateş düşsün dedi' ya... Zavallı. Liderinin o bedduasının tuttuğunu, o bedduanın da gidip Soma'daki mazlum, masum madencileri bulduğuna inanıyor. Bırakın bu milleti, bırakın bu toprakları, bu dine yaptığınız ahlaksızca saldırıdan dolayı yazıklar olsun.
BİZ BU FIRSATÇILIĞA PABUÇ BIRAKMAYIZ: Bir başkası, uluslararası bir televizyonun Türkiye'deki muhabiri gidiyor, iki tane figüran buluyor ve madenci yakınıymış gibi onlara rol yaptırıyor. Bunu da bütün dünyaya servis ediyor. Bir başka zavallı, 'AK Parti'ye oy verenler evlat acısı yaşasın' diye tweet atıyor. İçerideki bu fırsatçılar, dışarıda uluslararası basına da yalan iftira ne varsa servis edip kendi ülkesine, düşmanın yapamayacağını yapmaya yelteniyor. Biz bu fırsatçılığa pabuç bırakmayız, biz bu ahlaksızlığa 'eyvallah' demeyiz.
MEZAR SOYGUNCULARI: Bizim medeniyetimizde, bizim kültürümüzde buna nebbaşlık denir. Mezar soygunculuğu denir. Bu kirli ellerin, kirli zihniyetin şehitlerimizin aziz hatırasına dokunmasına müsaade etmeyiz.
MİLLET YÜREĞİNDE HİSSETTİ: Ne yaparsak yapalım giden 301 can geri gelmeyecek. Evet, ateş tabii ki en başta düştüğü yeri yakar. Ama ben inanıyorum ki milletimizin kahir ekseriyeti bu ateşi yüreğinde hissetti.
MADENCİ AİLELERİNE SESLENDİ: O şehitler şimdi artık benim de evlatlarımdır. Onların geride kalan emanetleri, şundan emin olunuz ki bizim kutsal emanetlerimizdir. O şehitlerimizin annelerine, babalarına buradan sesleniyorum, bu acıyı birlikte taşıyacağız, bu yası birlikte tutacağız. Bu ateş belki sönmeyecek ama sıkıntıları çözmek için yapılabilecek ne varsa, bunu birlikte yapacağız.
NORVEÇ VE İSRAİL'E TEŞEKKÜR

Bu arada kendisini arayan çeşitli ülke liderlerine teşekkür eden Erdoğan, Soma faciası nedeniyle Ankara'daki resepsiyonlarını iptal eden Norveç ve İsrail'e de teşekkür etti.

SOMA İÇİN SAYGI DURUŞU

Erdoğan grup konuşmasına başlamadan önce, salonda bulunanları bir dakikalık saygı duruşuna ve Fatiha okumaya davet etti. Erdoğan ayrıca geçen hafta vefat eden CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu'na rahmet, ailesine ve CHP'ye başsağlığı diledi.

'Paranın önünde nasıl diz çöktün'

YILMAZ ÖZDİL'E SERT ELEŞTİRİ: Çıkmış bir insan müsveddesi, Soma'daki madencilerin bizim Manisa'da yaptığımız mitinglerde baretleri ile katılışlarını gerekçe göstererek diyor ki 'Bunlar buna müstahaktır.' Neymiş, sadece Zeybek oynarken kendisi diz çökermiş. Şimdi diyorum ki önce sen patronunun önünde diz çöktüğünü söyle. Paranın önünde nasıl diz çöktüğünü söyle. Şöhretin, seviyesizliğin, basitliğin önünde nasıl diz çöktüğünü söyle. Sadece Zeybek oynarken diz çökermiş. Evet, sürüngen sürüngendir. Ayağa kalkamaz ki diz çökebilsin. Bir başkası çıkmış, yine aynı patronun dalkavuklarından, o da diyor ki 'ne şehit ne gazi bunlar Niyazi...' Bu da bu kadar alçak.

'Can alıcı sorunun üzerine gideceğiz'

KİMSE ÜZERİNİ ÖRTEMEZ: Bu acı hadisenin üzerini hiç kimse örtemez. Bu acı hadisede sorumluluğu olan hiç kimse saklanamaz, gizlenemez. Burada idari ve adli bütün soruşturmalar yapılacaktır ve bunun takipçisi olacağız. İnşallah bu facianın ardından her kesim gerekli dersleri çıkarır. Artık bu can alıcı sorunun üzerine çok daha kararlı şekilde gidilecektir.
KARARLIYIZ: Biz denetimleri sıklaştırmak, yasalarda, mevzuatta eksiklikleri tamamlamak, gereken adımları atmak konusunda çok daha kararlı olacağız. Özel sektörün ve sendikaların da bu alanda hassasiyetlerini artıracaklarını, bu acı tabloların tekrar yaşanmasının önüne geçeceklerine gönülden inanıyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sizin vicdanınıza beton dökülmüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN