Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma'daki işçiler oturma eyleminde

Giriş Tarihi: 21.5.2014 16:17

Soma Kaymakamlığı önünde maden işçisi olduklarını belirten grubun oturma eylemi ikinci gününe girdi.

İş yerlerinde örgütlü sendika olan Maden-İş yöneticilerinin faciayla ilgili kendilerine açıklama yapması talebiyle dün kaymakamlık önünde oturma eylemi başlatan yaklaşık 40-50 kişilik grup, çalışma koşullarına ilişkin sorunlarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından çözüm bulunması talebiyle eylemlerini sürdürüyor.

"Yanan bizdik siz kömür sandınız", "Patronun sendikası istemiyoruz", "Susma" ve "Taşerona hayır" yazılı dövizler taşıyan işçilerin, giydikleri beyaz şapkaların üzerine de faciada ölen arkadaşlarının isimleriyle "Çalışma Bakanı gelsin", "Enerji Bakanı gelsin" ifadelerini yazdıkları görüldü.

Kaymakam Atçı işçilerle görüştü

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, öğle saatlerinde işçilerin yanına giderek, taleplerini dinlemek istedi.

İşçilerin, taleplerini öğrenmek istemesi üzerine "2 gündür sözlerimiz kimsenin kulağında yer etmemiş demek ki" diye sitemde bulunduğu Atçı, "Ben televizyon izleyemiyorum çok yoğunum. Bizim çözebileceğimiz şeyler varsa bizden talep ediniz onu biz çözelim" diye karşılık verdi.

"Ankara'da çalımalar sürüyor"

Atçı, madencilik sektöründe bir daha böyle acılar yaşanmaması için Ankara'da çalışmaların sürdüğünü ancak bunların bir günde hayata geçirilecek işler olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Bugün Bakanlar Kurulu toplantısı var. Kararlar alınıyor, çalışmalar yapılacak. Bu konuda Sayın Bakanlarımızın beyanları oldu; tabi ben onların yerine konuşamam ama onların kamuoyuna açıklamaları oldu. Bu konuda bazı adımlar atılıyor bununla ilgili istişareler yapılıyor. Bunlar hemen bir anda olabilecek şeyler değil, bunu bilmeniz gerekiyor. Bu sadece burayla ilgili konu da değil artık. Türkiye'deki bütün madencilik sektörünün sorunu artık masaya yatırılmak zorunda, yani bir yere özel bir düzenleme yapma diye bir şey olmayacağı için bu kökten ele alınıyor. Hükümetimiz bu konuda ciddi adımlar atacak gibi duruyor. İnşallah hepimizin arzu ettiği, sizlerin de arzu ettiği düzenlemeler yapılacak inşallah."

Facianın ardından çok yoğun bir çalışma içinde olduklarını ve yitirilen 301 işçinin yakınlarına daha yakından ilgilenebilmeleri için dikkatlerini başka noktaya yöneltmemeleri gerektiğini ifade eden Atçı, işçilerden kaymakamlık önündeki eylemlerini sonlandırmalarını talep etti.

İşçiler, Atçı'nın bu talebini, "Bizim burada size zarar verecek gibi bir konumumuz yok. Biz zaten yeterince acı çekmişiz. Yeterince vereceğimizi vermişiz kimseye zarar verecek halimiz yok" sözleriyle reddetti.

"Alp Gürkan hakkında yakalama kararı var mı?"

Atçı, bir gazetecinin "Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında yakalama kararı bulunup bulunmadığı" yönündeki bir soruya ise "Benim bilgim dahilinde değil, öyle bir duyumum yok" karşılığını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma'daki işçiler oturma eyleminde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN