Bakan İslam acı rakamı açıkladı: 432 çocuk yetim kaldı

Giriş Tarihi: 22.5.2014 16:08 Güncelleme Tarihi: 22.5.2014 16:16

Soma'daki maden faciasına ilişkin rakamsal bilgiler veren Aile Bakanı Ayşenur İslam, 'Toplam 432 çocuğumuz babasız kalmış durumda' dedi. İslam, yetim kalan çocukların yaş ortalamasının 10 olduğunu belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, maden faciasının acı bilançosunu açıkladı. 301 madencinin hayatını kaybettiği faciada 432 çocuk yetim kaldı, yaş ortalaması ise 10. Hayatını kaybeden ve çocuğu olan madenci sayısı 217. İslam, artık önemli olanın bu ailelerin ayakta tutulması olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Soma'da yaşanan maden kazasıyla ilgili AFAD merkez binada basın toplantısı düzenledi. Maden faciası sonrasında vatandaşların duyarlı davranmasının çok memnuniyet verici olduğunu ifade eden Atalay, kurumların koordinasyon başarısına dikkat çekti. Kalıcı ve sistem kurucu bir bakışın önemli olduğunu vurgulayan Atalay, Van Depremi'nden dersler çıkardıklarını anlattı. Atalay, "Burada ciddi bir çalışma yürüyor. Hesaplarımızda kısa sürede milletimizin duyarlılığı var, diğer kurumların çalışmaları devam ediyor. Burada ciddi bir miktar olacak, geride kalanların kayıplarını geri getiremeyiz, babalarını, eşlerini, çocuklarını geri getiremeyiz ama en azından hayatlarını daha iyi sürdürmeleri yönünde bir katkımız olur. Şu anda onun çabası içindeyiz" dedi.

RAKAMLARLA FACİANIN SONUÇLARI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Facianın meydana geldiği ilk günden itibaren ailelerle ilgili çalışmalar yapmaya başladıklarını ifade eden İslam, çalışmaları AFAD ana şemsiyesi altında Sağlık Bakanlığı ile yürütüldüğünü kaydetti. Ailelerin sosyal durumları ile ilgili bir tablo ortaya çıkarmaya çalıştıklarının altını çizen İslam, şu ana kadar 289 aileye ulaştıklarını, ulaşılamayan ailelerin ise defin dolayısıyla şehir dışında olduğunu anlattı. Maden faciasının acı bilançosunu da açıklayan İslam, "Hayatını kaybeden madencilerin evli olanların sayısı 255. Bekar olanlar 46. Çocuğu olmayan madenci sayısı 84. Hayatını kaybeden ve çocuğu olan madenci sayısı 217. Toplam 432 çocuğumuz babasız kaldı, yetim kaldı. Bu çocukların yaş ortalaması 10. Şimdi bizim için önemli olan bu aileleri ayakta tutmak, bu ailelerin hayatlarına devam etmelerini sağlayıcı tedbirler almak, biz onları alıyoruz. STK'lar sahaya inmek istiyor ancak bunların tek elden bir koordinasyonun yapılması lazım, aksi takdirde bu yas sürecinde ailelerin rahatsız edilmesi bile söz konusu olabilir. Onun için bu müracaatların tek elden yapılmasını istiyoruz, ihtiyaç oldukça STK'lara ulaşmayı planlıyoruz" dedi.

AİLELERİN TALEPLERİ ALINIYOR

Kurumların koordinasyonunun önemine işaret eden Atalay, AFAD'ın tek başına bir iş yapamayacağını, afet ve kaza anlarında doktor, iletişim, ulaşım ve mutfak gibi lojistik hizmetlerin bir arada olması gerektiğini belirtti. Maden ocaklarının güvenli hale getirilmesiyle ilgili konuların teknik konular ve ilgili bakanlıkların alanı olduğunu anlatan Atalay, Soma için toplanan yardımın sorulması üzerine, "İhtiyaçlar tespit edilecek. Şu anda miktar söylemiyoruz, bir federasyonumuz "1 milyon euro' dedi, TOBB "5 milyon TL' dedi. Bütün bunlar toplandığında miktarlarla ilgili bilgi verebiliriz. Hem alan tespiti hem de imkanların nasıl değerlendirileceği çok gecikmeyecektir" yanıtını verdi. Ölüm aylığına ilgili sorular üzerine Altay, bunların teknik hesaplar olduğunu ve Çalışma Bakanlığı'nın çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Maden faciası sonrasında siyasi bir tasarrufta bulunulup bulunulmayacağına ilişkin bir soru üzerine Atalay, "Bütün bunlarda eğer geçmişe dönük kusurlar yanlışlar varsa onlar araştırılıyor hem idari ham adli yönden. Benim gördüğüm başta Taner Bey olmak üzere can siper hane çalıştılar işin yargıyla ilgili bölümünü beklemek durumundayız" yanıtını verdi. Ölen madencilerin ailelerin taleplerinin alındığını, buna yönelik çalışmaların devam ettiğini, iyi bir durum tespiti yapmayı istediklerini belirten Atalay, bu çalışmaların ardından duyarlı vatandaşların destekleri ile mağdur ailelerin hayatlarını kolaylaştırıcı destek yapılacağını anlattı. Çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine Atalay, diyalog mekanizmalarının kesilmediğini, görüşmelerin devam ettiğini anlattı. Çözüm sürecini önemli gördüklerini ifade eden Atalay, yapılan görüşmelerin de rutin olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan İslam acı rakamı açıkladı: 432 çocuk yetim kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN