Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komisyon araştıracak

Soma için Araştırma Komisyonu kurulması TBMM'de oylanarak kabul edildi. 17 üyeden oluşacak "Soma Komisyonu" 3 ay boyunca faciayı araştıracak

Giriş Tarihi: 22.5.2014
Soma'da 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından partilerin verdiği Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin önergeler, TBMM Genel Kurulu'nda birleştirilerek ele alındı ve komisyon kuruldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Daha önce programlanmış ve mutlak surette tetkikinin yapılması gereken bir tedavi sürecindeyken ve diğer kişilerle teması engelleyen bir durum nedeniyle spekülasyonlar oldu. Belki birinci dakikada bir açıklama yapmam doğru olurdu ama facianın büyüklüğü, elimi, dilimi bağladı" dedi. Kendisi intikal edemese de bakanlığının olayın hemen ardından Soma'ya gittiğini kaydeden Çelik, ocaklarda hem mühendisler hem de iş güvenliği uzmanlarının günlük rapor tuttuğunu belirterek, "Bunların hepsine savcılık el koymuş durumda. Kimin nerede ne ihmali var, bunlar net bir şekilde ortaya çıkacak" dedi. Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Denetimlerin denetlenmesiyle ilgili de her şey ortaya çıkacak. Bir yanlışlık varsa, ortaya çıkarma noktasında çalışmamız gerekiyor. Madencilikte rödovans sistemi, sürenin kısa olması, taşeron denilen açıkça ifade ediyorum emeğin sömürüsü maalesef bu sistem içinde var. Madencilikle ilgili politikalar mutlak surette masaya yatırılmalı."

İSTİFA ÇAĞRISI
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Bakan Çelik'e sorumluluk alıp, istifa etmesi ve bu konuda bir gelenek başlatması çağrısında bulunurken MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay ise "Soma'daki kaza davul çala çala geldi" dedi. Görüşmelerde AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ile CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören arasında "şerefsiz", "ahlaksız", "şov yapma" gibi ifadelerin kullanıldığı tartışma yaşandı. Konuşmaların ardından Soma için Araştırma Komisyonu kurulması, oylanarak kabul edildi. 17 üyeli komisyon, 3 ay boyunca Soma'da yaşanan faciayı detaylı şekilde araştıracak. Bu amaçla komisyona Ankara dışında da çalışma yetkisi verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komisyon araştıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN