Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sahte imza' iddiası zaman aşımına takıldı

Giriş Tarihi: 22.5.2014

Soma Madenciliğin Genel Müdürü Ramazan Doğru, kendisini sorumlu kılan genel kurul kararına itiraz hakkını, zaman aşımı nedeniyle kaybetti

Sabah'ın gündeme getirdiği "Ramazan'ı kurban seçmişler" haberi, Soma faciasının ardından yürütülen soruşturmanın önemli unsurlarından biri oldu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, ilk ifadesinde genel kurul kararını savcılara göstererek sorumluluğun Genel Müdür Ramazan Doğru'da olduğunu söyledi. Bunun üzerine serbest bırakıldı. Ancak Ramazan Doğru ifadesinde bu kararın sahte imza ile alındığını belirtince Can Gürkan 2'nci kez gözaltına alındı ve tutuklandı.

BİRBİRLERİNİ SUÇLADILAR
Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ile Genel Müdür Ramazan Doğru'nun ifadeleri de ortaya çıktı. Can Gürkan, "Ramazan Doğru her şeyin sorumlusuydu. Benim bir şeyden haberim yok. Her şey yasalara uygundu" derken, Ramazan Doğru da işletme müdürü Akın Çelik'i suçladı: "Görevim şirkete ait birden çok madenin idari denetimlerini yapmak ve müdürlerle işletmelerdeki aksaklıkları görüşmektir. Ancak işletmelerde ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesi için talimat verme yetkim yoktur. Bu sorumluluk ve yetki, işletme müdürüne aittir." Türk Ticaret Kanunu'na göre genel kurul kararlarına karşı iptal davasının, genel kurul kararının alındığı tarihten itibaren 3 ay içinde açılması gerekiyor. Aralık'ta alınan kararın üzerinden 3 ay geçmesi nedeniyle Doğru'nun kararı iptal veya itiraz hakkı bulunmuyor. İmzanın sahteliği içinse ayrı bir dava açması gerekiyor.

İŞTE O KARAR...
Soma Kömür İşletmeleri'nin 24 Aralık 2013'te gerçekleşen ve 7 Ocak'ta Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayımlanan genel kurul kararında şirketin iş güvenliği ve yaşanabilecek kazalarda tek sorumlu olarak Genel Müdür Ramazan Doğru'nun atandığı ortaya çıkmıştı. Aynı zamanda Yönetim Kurulu üyesi olan Doğru bu kapsamda münferiden tek yetkili ve sorumlu seçildi. Genel kurul kararının kabul edilmesi durumunda en önemli sorumluluk Doğru'ya kalacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sahte imza' iddiası zaman aşımına takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN