Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma’da geride kalanlar kendilerini nasıl toplayabilecekler?

Soma’da meydana gelen maden faciası 301 madencinin hayatını kaybetmesine neden olurken, geride yüzlerce derin acı çeken insanları bıraktı. Acıyı yaşayan ve hayatlarının hiç bir döneminde bu acıyı unutmadan geçirecek olan insanların yardıma mutlaka ihtiyacı var. Bu acı toplumsal dayanışma ile de aşılabileceği gibi hekim desteğine de ihtiyaç duyulabiliyor.

Giriş Tarihi: 23.5.2014
Acılar paylaştıkca azalır. Evet Türkiye toplumu Soma faciasında geride kalanları yalnız bırakmadı. Toplumun önde gelenleri Soma'ya gitti, yaralar sarılmaya çalışıldı. Yardım kampanyaları yapılıyor. Fakat bir süre sonra o insanlar yanız kalacak belki acıları o zaman çok ağır gelecek. Dayanışmanın uzun soluklu devam etmesi gerekiyor.

Soma'da maden faciası olunca orayada görev alan Psikolog Tuba Akyüz ve bu konularda araştırma yapan Pskiyatrist – Yazar Mustafa Ulusoy ile maden faciasını ve yaşanan travmayı konuştuk.

Soma'da maden faciası olunca oraya bir grup arkadaşınızla oraya gittiniz. Ne gördünüz?

TUBA AKYÜZ ;
Orada sahada görev yapan kamu, sivil toplum ve özel sektör temsilcileriyle görüşme yaptık ve ihtiyaç belirledik. Biz orada uzun dönem çalışma yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Onun için de bir taslak planı oluşturmaya gayret ettik. Bir de bu durumda acil ihtiyaç duyulan pisko-sosyal hizmette bulunduk. Tabii ki ortada çok büyük bir yara var. 301 kişinin ölümüne neden olan bir faciadan bahsediyoruz. Çok sayıda insan etkilenmiş durumda.

Soma'da olanları siz nasıl değerlendirdiniz?

MUSTAFA ULUSOY;
Soma faciası demek, 301 insanın vefatı demek. Bu ise, çok sayıda insanın baş etmek zorunda olduğu çok sayıda mesele demek. Ölüm kadar insanı zorlayan başka bir yaşantı yoktur. Çünkü insanın varoluşsal mutlak acizliği, yetersiz bir varlık oluşu ölüm karşısında ortaya çıkar. O tüm efelenmeleri, gururu, kibri ölüm karşısında yerle bir olur. Hiç bir insan yakınını kaybettiğinde, ondan ebedi, sonsuz ayrı kalacağı fikrine katlanamaz. Bu ayrılığın geçici olmasını arzu eder. Ancak, bu konuda kendi güç ve kuvvetiyle yapabileceği hiç bir şey yoktur. İnsanın ilk yüzleştiği bu hakikattir.

Bu olaya karşı ne yapılması gerekir?, müdahale edilebilir mi?

TUBA AKYÜZ ;
Bu bir travmatik olaydır. Travmatik olayların sonrasında bir iyileşme süreci olacaktır. Yani bizim orada bulunduğumuz süreçte yardım etmemiz gereken çok acil durumlar oldu. Kriz geçirenler, uyumakta zorluk çekenler, olaya dair halisilasyon görenler oldu. Şu süreçte olaydan ilk bir - bir buçuk ay sonra gösterilen reaksiyonu doğal kabul ediyoruz. Maden faciası çok büyük bir olay. İnsanların hayatlarında çok büyük bir iz bırakacak bir olay. Öncesi ve sonrası diye hayatlarını ikiye ayıracakları bir olaydan bahsediyoruz…
Önemli bir kısmı bir ay bu reaksiyonları azalarak sürdürecek. %15-20'lik grupta derin izler bırakacak bunların desteğe ihtiyacı olacak. Zaten bizim çalışmamızım hedefi ileride psikoloji etkilenen kişileri tespit etmek, çalışmaları ağırlıklı olarak onlara yöneltmek. Diğer gruba da piskoeğitim vermek.
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma’da geride kalanlar kendilerini nasıl toplayabilecekler?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN