Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk Kürtçe sözlük rafta

Giriş Tarihi: 23.5.2014

Türk Dil Kurumu'nun çalışmalarına 1.5 yıl önce başladığı Kürtçe sözlüğü raflara konuldu. TDK Başkanı Prof. Kaçalin "Türkçe-Kürtçe bölümünde 12 bini aşkın, Kürtçe-Türkçe'de ise 13 bini aşkın madde yer alıyor" dedi

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Mustafa Kaçalin, çalışmalarına 1.5 yıl önce başlanan Kürtçe sözlüğün tamamlandığını ve satışına başlandığını duyurdu. TDK Başkanı Kaçalin, AA muhabirine, anadilleri Kürtçe olan öğretim üyesi ve doktora öğrencilerinden oluşan komisyonun, Kırmançi lehçesiyle hazırladığı Kürtçe sözlüğe ilişkin bilgiler verdi. İlk etapta 50 bin sözlük bastıklarını belirten Kaçalin, eserin Kürtçe'den Türkçe'ye ve Türkçe'den Kürtçe'ye iki dilli bir sözlük olduğunu anlattı. Kaçalin, "Türkçe-Kürtçe bölümü 12 bini aşkın, Kürtçe-Türkçe bölümü 13 bini aşkın madde başlığı içermektedir. Bunu hazırlarken bizim ilkokullar için hazırladığımız sözlüğü esas aldık. Üç sözlüğümüz var; bir ilkokullar için olan, bir ortaokul ve lise için bir de büyük Türkçe sözlük. Biz ilk kademeyi esas aldık" dedi.

OKULLARDA İHTİYAÇ DOĞMUŞTU
Kürtçe'nin okullarda seçmeli ders olarak okutulmaya başlanmasıyla bu dersi alan, Türk vatandaşı olan öğrencilerin eğitim ve öğretimlerinde yararlanmaları için Kürtçe- Türkçe/Türkçe- Kürtçe sözlüğe ihtiyaç doğduğunu belirtti. TDK'nın kuruluşundan bu yana Türkiye'de farklı alanlarda ihtiyacı hissedilen sözlükleri hazırladığını anlatan Kaçalin, sözlükçülük konusundaki tecrübesine bağlı olarak kurumun, söz konusu kaynağı hazırlama çalışmalarına başladığını söyledi.

12 LİRAYA SATIŞTA

Ders kitaplarında yer alan kelimelerin de sözlüğe dahil edildiğini dile getiren Kaçalin, sözlüğü hazırlayan ekibin büyük bir özveriyle çalıştığını vurguladı. Sözlüklerin satışına başladıklarını anlatan Kaçalin, üst makamların ve MEB'in uygun görmesi halinde istenirse okullarda dağıtılabileceğini bildirdi. Prof. Dr. Kaçalin, sözlüklerin 12 liradan satıldığını ancak TDK satış merkezinde yüzde 25 indirimli olduğunu da hatırlattı.

STK'LARDAN ÇAĞRI: KAÇIRILANLARI BIRAKIN
Diyarbakır belediye binası önündeki çocukları kaçırılan ailelerin oturma eylemi 4. gününü tamamlarken, eyleme katılan anne sayısı 6'ya çıktı. Bazı STK'lar aileleri ziyaret ederken, aralarında Sanayi ve Ticaret Odası, İHD, Mazlum-Der ve Tabip Odası'nın da bulunduğu bazı STK temsilcileri PKK'nın kaçırdığı kişilerin serbest bırakılmasını istedi. Baro Başkanı Tahir Elçi, Kürt sorununun çözümünde daha fazla sorumluluk gerektiren günlerden geçtiklerini belirterek "Zaman zaman görevliler veya sivil insanlar bölgede silahlı militanlar tarafından alıkonulmaktadır. Silahlı güçlerin elinde olan kişi veya kişilerin bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk Kürtçe sözlük rafta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN