Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Soma ile sokakları karıştırmak istiyorlar'

Başbakan Erdoğan Soma faciasının ardından Türkiye'de sokakların tekrar karıştırılmak istendiğini söyledi. Erdoğan: "Demokrasiyi, gösteri hakkını birlikte savunacağız, ama tuzakları da birlikte göğüsleyeceğiz"

Giriş Tarihi: 23.5.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 70'inci Genel Kurulu ve Ford Otosan'ın Kocaeli Yeniköy'deki üçüncü fabrikası'nın açılışına katıldı. Erdoğan her iki iki açılışta yaptığı konuşmalarda gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı:
SOMADAN RANT BEKLEYENLER OLDU: Gösterilerlerde camı çerçevesi kırılan kim? Benim esnaf kardeşim. Çerçeveleri yerine koymak isteyen kim? Devlet. Kenarda ellerini ovuşturup rant bekleyenler de oldu. Aynı manzarayı Soma'nın ardından görüyoruz. Oradaki şehitlerimiz, onların aileleri umurlarında değil. Buradan nasıl siyasi sonuç çıkarırız diye iftira atanlar var.
SOKAKLARI KARIŞTIRMAK İSTİYORLAR: Soma'daki kazanın ardından sokakların bir kez daha hareketlendirilmeye, tahriklerin devreye sokulmaya çalışıldığını görüyoruz. İçerde ve dışarıda Türkiye'nin imajına, itibarına yönelik çok ağır saldırılar yapıldığına şahit oluyoruz. Saldırılar benim şahsımdan öte güzel ülkeme yönelik. Demokrasiyi, özgürlükleri, eleştiriyi, protesto ve gösteri hakkını da en güçlü şekilde birlikte savunacak, ama, tuzakları, tahrikleri, farklı niyetler taşıyan tehditleri de birlikte göğüsleyeceğiz.
17 ARALIK EKONOMİYİ HEDEF ALDI: Gerek Gezi olayları, gerek 17-25 Aralık darbesiyle, ailem, hükümetimiz, demokrasi, milli irade, ekonomi hedef alındı. Benzeri tahriklerin Mısır'ı, Ukrayna'yı hangi noktaya taşıdığını görüyorsunuz. Bu saldırılar, sizin ekmeğinizi hedef almıştır. Bu saldırılara karşı durması gereken sadece şahsım değildir.
HİMMET PARASIYLA İHANET: Basın özgürlüğü yok denilen bir ülkede Hükümet için Başbakan için ağza alınmayacak manşetler atılıyor. Madende şehit olan kardeşlerimiz için 'onlar AK Parti'nin mitingine geldiler müstahaktır' diyenler oldu. Aynı patronun köşe yazarı 'Ne şehit ne gazi... Niyazi oldu' diyor. Böyle bir nefret suçu aleni olarak işlenebiliyor. Her gün sokaklarda terör estiriliyor, esnafımız mağdur ediliyor her nasılsa o ülkede özgürlük olmuyor.
ERDOĞAN SÖZÜNÜN ADAMIDIR: (Yeni anayasa teklifiyle ilgili Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik) Sayın Başkan diyor ki, 'Biz bunu çözmeye hazırız.' Kendilerine arkadaşlarımı gönderiyorum. O zaman 47'diydi dedi ki '4 partinin buna da katılması lazım.' Şimdi 60 madde var. Buyurun hadi gelin birlikte yapalım. MHP'yi HDP'yi niye bekliyoruz, ikimiz beraber bunu yapalım. Tayyip Erdoğan sözünün adamıdır. Sözlerinin adamıysa gelsinler bunu yapalım.
"DİKTATÖR"E SERT CEVAP: Bu ülkenin Başbakanına diktatör yakıştırması yapan muhalefet var. Karşımda şu an bulunuyorlar. Tayyip Erdoğan diktatör olacak sen meydanlarda dolaşacaksın değil mi? Diktatörün olduğu ülkede yapamazsın. Bu tür yakıştırmalarla ülkenin huzurunu bozarsınız.
SEN SİVİL DEĞİLMİSİN: Şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimleri hepimizin gündemi arasında. Ne diyor başkan, 'Sivil bir cumhurbaşkanı'. Sen nesin, sivil değil misin? Hadi aday ol. Ben de sivilim Sayın Demirel, Turgut Özal sivil değil miydi? Hala apoletli arıyorsanız o ayrı mesele. Bu dönemde de ilk defa millet kendi Cumhurbaşkanını seçecek, milletin seçtiği Cumhurbaşkanına hep birlikte saygı duyacağız.

'ADAYDAN ÖNCE NİTELİKLERİNİ TARTIŞMALIYIZ'
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, TOBB'daki konuşmasında Başbakan Erdoğan'ın kendisini dinlemeden salondan ayrılmasını eleştirip, "Saygın her devletin protokol kuralları vardır. Neden TOBB'a gelince kurallar uygulanmıyor? Eğer TOBB'un yöneticileri korkuyorlarsa, korkmasınlar bu ülkede Cumhuriyet ve demokrasi var. Konuştu ve ayrıldı. Neden beni dinlemiyor. Çünkü cesaret edemiyor" dedi. Erdoğan'ın kendisine yönelik eleştirelerini yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "aday ol çağrısı" ile ilgili, "Ali mi olsun cumhurbaşkanı Veli mi olsun. Niye onları tartışıyoruz? Önce Cumhurbaşkanının niteliklerini tartışmalıyız" dedi. Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın 'Diktatörün olduğu ülkede rahat dolaşamazsın' sözlerine ise "Zaten bizi rahat bırakmıyorsun ki, telefonlarımızı dinliyorsun. İşten çıkartıyorsun. Ama biz korkmayız, yılmayız" diye karşılık verdi. Kılıçdaroğlu anayasayla ilgili "Temel sorun 12 Eylül darbe yasalarır. Samimiyseniz kaldıralım bunu. Seçim barajını kaldıralım. Yüzde 1 oy alan da Meclis'e vekil göndersin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Soma ile sokakları karıştırmak istiyorlar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN