Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maden yetimlerine sınıflarında terapi

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı psiko-sosyal uzmanlar, yakınlarını ocakta yitiren 178 Somalı öğrenciye okulda destek veriyor. Çocukların yaşadığı travma ise resim ve şiirlerine yansıyor

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Soma'da yaraları sarmak için çalışmalara hız verilirken SABAH yakınlarını kaybeden çocuklara verilen özel destek programlarına katıldı. Soma'da maden faciasında 432 çocuk yetim kaldı. Bunların 178'i okula gidiyor. Ancak sadece babası ölenler değil, abisi, dayısı, amcasını kaybedenler ya da babası hâlâ maden ocağında çalışan 68 bin öğrencinin psikolojileri bozuldu. Facianın hemen ardından okullarda öğrencilere ve çocuklara ulaşan Milli Eğitim Bakanlığı psiko-sosyal hizmet uzmanları ise çocuklarda kalıcı ruhsal bozukluklar olmaması için "Acılar geçer" eğitimine başladı.

BABASI ÖLDÜ DİYE UTANAN BİLE VAR

Psiko-sosyal uzmanlar yaptıkları analizlerde facianın etkisinde kalan bazı öğrencilerin, babaları öldüğü için utandıkları ve bu yüzden okula gelmek istemediklerini, bazılarınınsa içine kapanma ya da aşırı davranışlar sergilediklerini gözlemledi. Kimi çocuklarsa hiç birşey olmamış gibi davranırken kimi de "Babam öldü ama yarın gelecek" şeklinde tepkiler vererek acısıyla yüzleşiyor. SABAH, facianın yaşandığı maden ocağına en yakın köylerden birindeki Avdan İlkokulu'nda psiko-sosyal destek kapsamında, uzman Sevgi Şahin ve Gülşah Arıkan ile birlikte "acılar geçer" eğitimine katıldı. Avdan İlkokulu'nda 288 öğrenciden 8'i babasını kaybetti ama öğrencilerin yüzde 90'ının yakınları hâlâ madenlerde çalışmaya devam ediyor. Kazanın bıraktığı izlerse mektupları, şiirleri ve resimlerine yansıyor. Çocuklar mektup, şiir ve resimlerinde maden dağı, ambulanslar, göçük altında kalan çöpten adamlar ve ağlayan çöpten kadınlar karalıyor.

MİNİK DİLAN İLK KEZ GÜLDÜ

Avdan İlkokulu'nda okuyan minik Ayşe'nin yazdıkları ise yürek burkuyor. Ayşe hayatını kaybeden yakınına mektubunda "İsa abi ben seni çok özlüyorum. Hep yanımda olmanı istiyorum. Keşke ölmeseydin. Sen de madende çalışmasaydın. Seni çok özlüyorum" diye sesleniyor. Mektupta maden dağı, göçük altında kalan çöpten İsa abisi, İsa abisinin mezarı ve kendisini elinde çiçeklerle mezarın başında gösteren resmi küçük Ayşe'nin yaşadığı travmayı gözler önüne seriyor. Madende babasını kaybeden 9 yaşındaki minik Dilan ve çoğu madenci çocuğu olan miniklerin okuduğu 2B sınıfı öğrencilerine de bahçede oyun oynarak "Gevşeme ve acılar geçer" eğitimi verildi. Çocuklar, önce yabancılardan korkan kaplumbağa, sonra ateş çemberinden atlayan aslan oldular. Öğlen yemeği arasında cenaze evine gidip-gelen minik, babasının ölümünden sonra içine kapanan ve teneffüslerde bile öğretmeninin yanından ayrılmayan minik Dilan'ın yüzü bu eğitimle ilk kez güldü ve ilk kez arkadaşlarıyla oynadı. Uzman Sevgi Şahin sevdiği birini kaybettiğinde çocukların güvendikleri kişiye 'yapışma' gibi davranışlar sergileyebildiklerini belirterek, Dilan'ın da evde annenin okulda öğretmenin yanından ayrılmamasının normal olduğunu kaydetti. MEB bölge koordinatörlüğünü yapan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Yurdagül Aydoğan ise çocuklara yaz tatili de dahil olmak üzere 6 ay boyunca psiko-sosyal desteğe devam edeceklerini ve gerekirse yaz okulu açacaklarını belirtti.

MEB'DEN TAYİN HAKI
Mili Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla illere gönderilen yazıda, Soma'daki maden faciasında birinci derecede yakınını kaybeden öğretmenlerin müracaatları halinde, il içi ve iller arası özür atamalarının istekleri doğrultusunda yapılacağı bildirildi. Bunun yanı sıra birinci derecede yakınını kaybeden öğrencilerin de velilerinin istemeleri halinde nakil talepleri değerlendirilecek.

'ACILAR GEÇER' EĞİTİMİ
Milli Eğitim Bakanlığı, psikososyal hizmet uzmanı Sevgi Şahin, öğrencilerin çizdiği resimleri ve yazdığı şiirleri 'anormal bir durum karşısında normal' davranışlar şeklinde yorumluyor ve öğretmenlerden de talebelerine "Çocukların tepkileri normal. Onlara yalan söylemeyin. Evet böyle bir kaza oldu. Hayatta bazen zorluklar olur, acılar yaşanır ama geçer. Onları dinleyin ama normalden farklı davranmayın, etiketlemeyin. Aşırı ilgi ya da dışlamaya maruz bırakmayın" mesajları vermelerini istiyor. Bu arada Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla, faciada birinci derecede yakınını kaybeden öğretmenlerin, talepleri halinde il içi ve iller arası özür atamaları yapılacak. Bakanlık kazada yakınını kaybeden öğrencilerin velilerinin talepleri halinde nakillerinin yapılmasına izin verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maden yetimlerine sınıflarında terapi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN